הרמטכ"ל גדי איזנקוט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט הודה היום (ד') בפני חברי הקבינט המדיני-ביטחוני כי החזרת גופות המחבלים בסוף השבוע הייתה טעות, כך פורסם ב"החדשות". "הנושא מתוחקר והנהלים שונו כדי שאירועים שכאלה לא יחזרו על עצמם", אמר איזנקוט.

ביום שני האחרון פורסם כי נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות החליטה שבית המשפט העליון ידון בהרכב מורחב בסוגיית החזרת גופות מחבלים. הדיון יתקיים בעוד כארבעה חודשים ועד אז הוציאה הנשיאה חיות עיכוב ביצוע שלמעשה יאפשר למדינה להמשיך ולהחזיק בגופות המחבלים, עד להחלטה סופית בנושא.

בדצמבר האחרון פסק בג"ץ כי לצה"ל אין סמכות חוקית להחזיק בגופות מחבלים כאמצעי מיקוח ולא להחזירם לקבורה לבני משפחתם. שרת המשפטים איילת שקד הודיעה שתיזום שינוי חוק שיעניק סמכות כזו, אך היועץ המשפטי לממשלה, ביקש דיון נוסף בנושא – והבקשה כאמור התקבלה. מדובר בתשע גופות מחבלים – שבע מתוכן כבר נקברו. בידי ישראל מוחזקות גופותיהם של המחבלים שביצעו פיגועים בארמון הנציב ובקריית ארבע, שם נרצחה הנערה הלל יפה אריאל ז"ל בביתה לפני כשנה וחצי.

הלווית מחבל. צילום: פלאש 90

 

כזכור, דקות לפני כניסת השבת, העבירה הממשלה לידי הפלסטינים שתי גופות מחבלים אשר ביצעו פיגועים כנגד אזרחים ישראלים. הממשלה שחררה לקבורה את גופתו של נימר ג'מל מהכפר בית סוריכ. ג׳מל ביצע ב-26 בספטמבר 2017 את הפיגוע בישוב הר אדר במהלכו נרצחו שלושה ישראלים, לוחם משמר הגבול ושני מאבטחים. מדובר באחד הפיגועים הקשים שידעה ישראל במהלך השנה האחרונה וארגון חמאס הגדיר אותו "פעולה הירואית שפותחת פרק חדש באינתיפאדה". גופה נוספת שהועברה לקבורה היא של חאמזה אזמארה מחלחול אשר ביצע פיגוע דקירה בשבוע שעבר בכרמי צור שבגוש עציון.

בעקבות שחרור גופות המחבלים אמרו הוריו של הדר גולדין, ד״ר לאה ופרופ׳ שמחה גולדין: "חשבנו שראש הממשלה ושרי הקבינט משקרים לציבור רק בתקשורת, עכשיו נוכחנו לדעת שאין להם בעיה לשקר גם בבג״צ. ביום חמישי האחרון, במהלך הדיון בבית במשפט העליון, הבטיחה הממשלה ליישם את החלטות הקבינט בעניין הגופות במלואן, אבל כעבור יממה הממשלה שחררה את גופת המחבל לקבורה. לממשלה הזו אין כבוד ללוחמיה החטופים ואין לה בושה לשקר בבית המשפט. עצוב שהממשלה הגיעה למצב בו היא משקרת למשפחה שכולה ולא מיישמת את החלטותיה שלה".

איסם, אביו של יוסף עותמן ז"ל שנרצח בפיגוע בהר אדר אמר כי: "מעשה החזרת הגופות במחשכים הוא בגידה בדמם של הילדים שלנו. זו מתנה למחבלים ולמשפחותיהם. זה עידוד למחבל הבא. מאז הפיגוע הנורא קיבלנו הבטחות רבות כי ייעשה כל מאמץ להיאבק בטרור ובצאת השבת גילינו כי לא כך הדבר ואף גרוע מזה. החזרת גופת המחבל היא צעד שמחזק את הרוצחים ומשפחותיהם. אנו מאוכזבים מאד משר הביטחון וממערכת הביטחון כולה. מדובר בשיקול שגוי מן היסוד. אני מתבייש היום במי שאמור לעשות כל שביכולתו להגן על אזרחי ישראל".

 
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם