הרמטכ"ל גדי איזנקוט נשא דברים בכנס לזכרו של רב אלוף אמנון ליפקין שחק ז"ל במרכז הבינתחומי בהרצליה. לדבריו, בשנים האחרונות התעצם ופעל לבנות יכולת רחבה מאוד, "ששלושת עיקריה הם: 1. תוכנית . 2. מאמץ לדייק יכולת תלולת-מסלול. 3. מאמץ לבנות חזית שנייה נגד ישראל מסוריה".

לכן, הוא אומר, "המערכה המרכזית שבה אנו בצה"ל עסוקים בשנים האחרונות היא המב"ם – המערכה שבין המערכות – והיא מופעלת נגד וחיזבאללה. זו ברובה מהעין הציבורית".

על מבצע מגן צפוני אומר הרמטכ"ל איזנקוט כי ‏"לא קשה לדמיין מה היה קורה אילו האירוע עם חיזבאללה היה מתחיל במאות לוחמיו שחודרים בתווך תת-קרקעי. זיהינו את זה ונערכנו לזה באופן חשאי. בתקופה הקרובה נשלים את המשימה. ‏פעלנו בהצלחה גם מול יכולת הדיוק שהארגון ניסה להשיג ומול נסיונות בחזית רמת הגולן".

מנהרות חיזבאללה. צילום: דו"צ

 

"הצלחנו למנוע התבססות איראנית בסוריה ולבנון, אך הרצון והחזון נותרו"

לדבריו, "השהייה הרוסית בסוריה יצרה מצב חדש והייתה גורם משפיע באופן שבו הפעלנו את הכוח. האופן שבו נערכנו אפשר לנו לפעול למען האינטרסים הביטחונים של ישראל הפעולה נגד הרצון האיראני לבסס את יכולתיו מאיראן לעיראק לסוריה וללבנון, היה המאמץ העיקרי של צה"ל בארבע השנים האחרונות. איום שנסתר מהעין של החברה הישראלית שכצבא השקענו בו משאבים מודיענים אווירים וחשאים אדירים. הצלחנו למנוע את מימושו כפי שתכננו, אך הרצון והחזון נותרו".

על ההחלטה האמריקנית לסגת מסוריה אמר איזנקוט כי היא "בעלת משמעות, אך לא צריך להפריז בחשיבותה" והבהיר כי "ישראל תמשיך לפעול כנגד התבססות איראן בסוריה".

"לא צריך להפריז בחשיבות הנסיגה האמריקנית". נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. צילום: רויטרס

 

"צה"ל פעל לאורך כל התקופה באופן עצמאי. האמריקנים מקבלים את ההחלטה כשמערכת היחסים בין הצבאות היא בשיא. נוכחות מסוף שנת 2015 יצרה מצב חדש שחייב אותנו כצבא לבנות מנגנון למניעת חיכוך. אני כרמטכ"ל הרגשתי שיש הבנה לצרכים הביטחוניים של מדינת ישראל".

איזנקוט על עוטף : "מודע לעובדה שלא הצלחנו לספק "

באשר לזירה הדרומית, אמר הרמטכ"ל איזנקוט כי הוא "מודע לעובדה שאנחנו כצבא בחודשים האחרונים לא הצלחנו לספק תחושת ביטחון טובה. היא נפגעה בדפוסים די פרימיטיביים שהפעיל האויב". על הכסף הקטארי שהעבירה הממשלה לחמאס, אמר כי "זה לא פרוטקשן, אלא לתועלת האינטרסים המשותפים".

רקטה שאותרה בחוף אשקלון בתחילת החודש. צילום: דרור בלבן

 

‏גם על גזרת יהודה ושומרון שבוערת לאחרונה לא פסח הרמטכ"ל, ואמר כי מניסיונו "כמג"ד, מח"ט ומפקד יו"ש אחרי חומת מגן, ראיתי את העמידה האיתנה של ההנהגה וההתיישבות כמקור עוצמה". על הדרישה לחזור למדיניות הסיכולים הממוקשים ביו"ש, הוא אמר כי "הקריאות ללכת לפעולות מיידיות – טובות הצהרתית, אך לא משרתות את המשימה".

"העמידה האיתנה של ההנהגה וההתיישבות – מקור עוצמה". זירת פיגוע הירי בגבעת אסף. צילום: רויטרס
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא