"הבית בוער", במילים אלו סיכם הרב יעקב מדן שיעור שמסר בישיבתו לקראת חג הפורים, בהתייחסו ליחסים בין המגזר הדתי וצה"ל. בהקלטה שנחשפה בעיתון "שביעי", אומר הרב כי "הצבא לקח על עצמו תפקיד שאף אחד לא נתן לו – לחנך את הבנים שלנו".

הרב יעקב מדן תוקף את צה"ל. באדיבות "שביעי"

בשיעור לקראת פורים שמסר מדן, מראשי ישיבת הר עציון, ענה בסוף השיעור על מספר שאלות, לא לפני שקרא ל"מי שרוצה להישאר אופטימי לקראת פורים" לצאת. מדן אמר כי צה"ל עובר מהפכת ערכים המנוגדת לערכי הציונות הדתית והתבטא בחריפות נגד המגמות האחרונות בצה"ל.

"מה שקורה בשנתיים האחרונות בצה"ל ואני רוצה לצטט אדם שלא חשוד בחרד"לות, הרב אילעאי עופרן, הרב של קבוצת יבנה, הוא הגדיר את מה שקורה היום כגזרת שמד. לא פחות מזה", נשמע הרב אומר בשיחה שהגיעה לידי שביעי.

לטענת הרב מדן, צה"ל הכניס את עצמו למקום שבו הוא החל לחנך מחדש את החיילים הבאים בשורותיו. "אני לא עוסק באלו תפקידים צריכים להיות נשים או לא. הצבא לקח על עצמו תפקיד שאף אחד לא נתן לו – לחנך את הבנים שלנו. כל מיני מושגים שנוגדים את אמיתות היסוד שלנו. מי נתן את זה לידם?! ממתי הם מוסמכים לזה?! כשאנחנו מדברים על ערכים צבאיים הערך הראשון צריך לאן הוא מוביל אותנו. "

"כל הבטחות הרמטכ"ל הופרו"

הרב מדן קובע כי ההבנות שנקבעו בין רבני הציונות הדתית לצה"ל התפוררו בשנתיים האחרונות. הבטחות שהרמטכ"ל הבטיח לרבני הציונות הדתית הופרו אחת לאחת, טען הרב מדן.  "ישבו במשך חודשים רבים איתנו, עם רבנים שהיו בצבא, עם רבנים שהיו מג"דים וכדומה, ישבו ב'מכון הישראלי לדמוקרטיה' והחליטו על החלטה שנקראה 'השילוב הראוי', זה היה הקו האחרון שלנו. הרב אברום שפירא נתן לזה הסכמה. פוררו עכשיו את הכול, ועכשיו יש את 'השירות המשותף' ולא 'השילוב הראוי', עם אידיאל שישרתו ביחד. "ישבנו אצל הרמטכ"ל, קיבלנו הבטחות. כל ההבטחות שנתנו הופרו. כל ההבטחות הופרו אחת לאחת."

הרב מדן הזהיר שהרוחות החדשות שמנשבות בצה"ל יגרמו לנסיגה בקרב גיוס תלמידי ישיבות מהציבור הדתי לאומי והחרדי"אנחנו מדברים על פריצת דרך בנושא החרדי. היום תוקפים חרדים ברחובות, זה אומר שהם בלחץ ויש סיבה להיות בלחץ. עכשיו גבעתי עלו לגבול הצפון, את המוצב קשה ביותר גם אצל הבנים ואצל הבנות, בישיבות, תהיה נסיגה גדולה.  אנחנו צריכים למנוע את זה. יש אנשים שמעוניינים בזה. שידחפו את כל הציונות הדתית לתוך 'נצח יהודה' כזה."

"יש אנשים שאומרים את זה במפורש קבלה פלוגה. תהיה נסיגה של עשרות שנים – אם זה ימשיך כך בצבא. ומי שמנהל את זה אלו אנשים שלא צריכים לנהל את זה. היוהל"מ שזה התפקיד שלה, היא בדרגת תא"ל כמו קצין שיריון ראשי, אז ברור שהיא תנפק ניירת והנחיות וכל מיני דברים כאלו. ומכיוון שהרמטכ"ל שלנו עוסק בדברים אחרים חשובים יותר אז הוא חותם. הסכנה לבנים אבל בעיקר לבנות שלנו, היא סכנה גדולה ועצומה מאוד. אני לא אומר לא להתגייס, אבל כולם צריכים לצאת למאבק בקול ברעש גדול".

"אני נאמן לצה"ל", הדגיש הרב מדן. "אני שירתי בצה"ל. במילואים שירתי עד גיל 59 ואז זרקו אותי. וכשאני אומר ששירתי אני לא מתכוון במשרד אלא עם מכשיר קשר על הגב במארבים ומסעות. כל הילדים שלי, בני כולם שירתו ביחידות מובחרות בצה"ל. אני נאמן לצה"ל מאין כמותי. ואני אומר לכם בשנתיים האחרונות קורה דבר איום ונורא שיגרום לנו נסיגה בכל דבר".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הטענות העולות בכתבה חסרות כל שחר ומבקשות לפלג את צה״לצה״ל כצבא העם פועל בהתאם לערכים שנקבעו ברוח צה"ל ובמסמך יעוד ויחוד, תוך שמירה עלממלכתיות ועיסוק במשותף ובמאחד. כמו כן, צה"ל משלב את כלל החיילים והחיילות תוך הקפדה על כיבוד אורח חייהם."

הרבנים הליברלים: אל תתגייסו ליחידות מעורבות

בתוך כך, הערב קוראים שורת רבנים מהציונות הדתית לצאת נגד פקודת השירות המשותף וקוראים לצה"ל לגלות רגישות כלפי הציבור הדתי.

בנייר העמדה מתייחסים הרבנים לשינויים שחלו בפקודת השילוב, ואוסרים שירות במסגרות בהן המגורים ואורח החיים משותפים לבנים ולבנות, וכן במסגרות הכוללת פעילות פיזית משותפת וקרובה בין המינים.

מכתב הרבנים הליברליים
מכתב הרבנים הליברליים

את נייר העמדה מפנים הרבנים לבני הנוער של הציונות הדתית, ומציינים כי "הפנייה נעשית מתוך תפיסה מוצקה שצבא הגנה לישראל הוא מקום של אחדות ולא של פילוג. בצה"ל מתכנסים יחד כל שבטי החברה הישראלית ומתאחדים למען הגנת בטחון מדינת ישראל. אנו מתנגדים לכל ניסיון של פילוג וקרע סביב צה"ל, ולכל פגיעה בכבודם של חיילים וחיילות בצבא הגנה לישראל".

בנוסף פונים הרבנים גם למפקדי צה"ל, וקוראים להם לגלות רגישות כלפי הציבור הדתי ולאפשר לו לשמור על ערכיו ואמונותיו בתוך כלל צה"ל, כדי שלא יצטרך להסתגר "בגטאות" בתוך הצבא.

הרבנים מדגישים כי אין בכוונתם להתייחס לעצם שילוב נשים במקצועות הלחימה השונים, אלא רק לנושא העירוב וההפרדה בין החיילים והחיילות במסגרות הצבאיות השונות.

"מסגרת עבודה משותפת של חיילות וחיילים, שלא כוללת פעילות פיזית משותפת וקרובה, הינה חלק בלתי נפרד מהחיים המודרניים הן בצבא והן בחיים האזרחיים, והיא ראויה ומותרת בהחלט", נכתב במסמך. "לעומת זאת, ישנן בצבא מספר יחידות קרביות כדוגמת גדודי הבט"ש המעורבים (קרקל, אריות הירדן וכיו"ב) שטרם מצאנו פתרונות כיצד ניתן ליישם שם את ההפרדה הנדרשת, ולכן כיום אסור לשרת בהן"