בית המשפט דחה היום (א') את ערעורו של הלוחם אלאור אזריה, ההרשעה עומדת בעינה ועונשו לא יוקל. במערכת הפוליטית מגיבים להחלטה. ראש הממשלה בנימין הגיב להכרעה: "‏דעתי לא השתנתה בדבר מתן לאלאור אזריה, כפי שהבעתי אותה לאחר הכרעת הדין. כשהנושא יעלה לדיון מעשי אעביר המלצתי לחנינה לגורמים הרלוונטיים".

אליו הצטרף שר הביטחון אביגדור שאמר כי "זהו יום לא קל, אבל זוהי הכרעת הדין, ויש לכבד את בית המשפט. אני מבקש ממשפחת אזריה לא להמשיך בתהליך של , להישאר בנתיב הצבאי ולהביא את הפרשה הזו אל סיומה בהקדם האפשרי לטובת אלאור, המשפחה ועם ישראל. זה הזמן לגשת לבקשת חנינה מהרמטכ״ל, ואין לי ספק שהוא יתחשב בנסיבות הקשות, הכאב שעבר על המשפחה ובכך שמדובר בחייל מצטיין שהיה נתון במעצר כשנה וחצי בבסיסו".

הרמטכ"ל: "אם אזריה יגיש בקשה להקלה בעונש, היא תישקל בכובד ראש"

הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, הגיב גם הוא ואמר כי "צה"ל נלחם בטרור בדרך נחושה, מקצועית וערכית. כוחות צה"ל, ובהם חיילי גדוד שמשון וחטיבת כפיר, עומדים לילות כימים באתגר ייחודי ויוצא דופן. מפקדי צה"ל ואני מלאים בהערכה ובגאווה כלפי הישגיהם ואופן מימוש המשימות נוכח פני אויב. סמל (מיל') הוא לוחם צה"ל ששירת כמו רבים מחיילינו בחוד החנית ולקח חלק באתגר המשותף שתכליתו מתן ביטחון לאזרחי מדינת ישראל".

הרמטכ"ל גדי איזנקוט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הרמטכ"ל גדי איזנקוט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לדבריו של הרמטכ"ל, "היום אמר בית הדין הצבאי את דברו באופן חד וברור. מערכת המשפט הצבאית קיימה הליך ערכי, מקצועי ונטול פניות ופסקה באופן עצמאי וללא כל התערבות פנימית וחיצונית. צה"ל תחת פיקודי עסק בלמידת האירוע, הפיק ממנו לקחים וכך יוסיף לעשות גם לנוכח פסק הדין שניתן היום. ההליך המשפטי בבית הדין הצבאי הסתיים. באם יבחר סמל (מיל') אזריה להגיש בקשה להקלה בעונש, היא תישקל בכובד ראש, תוך בחינת מכלול השיקולים הנוגעים בדבר ומתוך מחויבותי אך ורק לערכי צה"ל, ללוחמיו ולמשרתיו".

תגובת שר החינוך נפתלי בנט

 

שר החינוך נפתלי בנט: "ההכרעה קשה, אך יש לכבד את בית המשפט. כעת, לאחר שנה וחצי של תלאות, הגיע הזמן לחון את אלאור אזריה. למען לוחמינו המצויים בקו העימות ולמען מניעת אובדן כוח ההרתעה שלנו, אלאור אזריה חייב לשוב לביתו. יש לי אמון מלא ברמטכ״ל ובמפקדי צה״ל. בשום תרחיש אין מקום לקריאות כפי שנשמעו בעבר".

שר התחבורה ישראל : "בית הדין אמר את דברו. כעת האחריות על ממשלת ישראל, לפעול למתן חנינה מיידית להחזיר את אלאור הביתה".

שרת התרבות והספורט מירי רגב: "החייל המצטיין אלאור אזריה היה צריך להיות בבית מזמן. עכשיו זה בסמכותו של צה"ל וזה הגיבוי הבסיסי שהוא צריך לתת לאלאור. חנינה. ויפה שעה אחת קודם".

שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

סגנית שר החוץ ציפי : "הכרעת הדין בעניין אלאור אזריה דורשת חנינה. פניתי לנשיא ריבלין בנושא זה באמצעות מכתב ששלחתי. החייל מילא את תפקידו והגן על אזרחי ישראל בעת פעולת טרור. הוא ראוי לחנינה. בימים אלה, כשישראל עוד מבכה את הטבח בנווה צוף, חשוב לזכור מי הרעים ומי הטובים וכי חייל שהורג מחבל אינו פושע. ראוי לסיים את הפרשה עם חנינה מהירה".

ח"כ נאווה בוקר מהליכוד, שנכחה בבית הדין: "צה"ל – הצבא המוסרי בעולם כלפי אויביו, אך לא כלפי חייליו".

ח"כ ענת ברקו מהליכוד: "בית המשפט אמר דברו בעניין החייל אלאור, זה הזמן להגיש בקשת מחילה לרמטכ״ל ובהמשך בקשת מחיקת רישום פלילי לנשיא".

השר ישראל כץ. צילום: אוהב זוויגנברג/פלאש90
השר ישראל כץ. צילום: אוהב זוויגנברג/פלאש90

 

ח"כ אורן חזן מהליכוד: "אין שום דבר קדוש במחבל. רק בישראל לוחם מצטיין שחיסל מחבל נתעב, שבא לרצוח ושפך דם יהודי, הופך בעל כורחו לעבריין מורשע בהריגה ונשלח לכלא. כך לא נוהגת מדינה חפצת חיים. ולכן ביום עצוב שכזה אני פשוט מתבייש!. ממשלת ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה להשאיר מאחורי סורג ובריח את אזריה, שהורשע על סמך סרטון 'מבושל' של ארגון אנטי ישראלי בוגדני. ולכן הצעד המתבקש כעת הוא לחון את אזריה באופן מידי. בנוסף לכך, על מנת לעצור את 'אפקט אזריה' המסוכן ולהפסיק עם הרתיעה של גורמי ביטחון לפעול בשטח – אני קורא לשאר חברי הכנסת להצטרף ולסייע בהעברה מהירה של הצעת החוק שלי שתגרע אחריות פלילית מפעולה להצלת חיים בעת אירוע טרור. ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל – שחררו את הילד עכשיו!".

ח"כ שולי מועלם רפאלי מהבית היהודי: "ליבי עם משפחת אזריה ביום הקשה הזה .גם אני מצטרפת לקריאה לאלאור לא להמשיך בתהליך הערעור ולפנות עוד היום לרמטכ"ל בבקשה לחנינה ובהמשך לנשיא למחיקת הרישום הפלילי. דווקא ביום זה צריך לזכור שהמחבל בחברון כמו המחבל בחלמיש הם רוצחים שמטרתם היחידה היא לטבוח ביהודים".

 

סגנית השר ציפי חוטובלי. צילום: פלאש 90
סגנית השר ציפי חוטובלי. צילום: פלאש 90

 

יו״ר מרצ זהבה גלאון: "גזר הדין של אלאור אזריה נותר על כנו, אבל המסר שהעביר בית הדין חשוב הרבה יותר. צה״ל לא יהיה מליציה ולא תינתן לגיטימציה לחיילים שיפעלו ממקום נקמני עם מוסר של כנופיות. הנזק העיקרי מפרשת אזריה הוא ליבוי אווירה ציבורית שמתארת רצח כגבורה ומקצוענות כבושה – חייל שירה למוות במחבל מנוטרל שלא מהווה עוד סכנה, מתואר כגיבור וכילד של כולנו".

גלאון הוסיפה: "חשוב שבית הדין, שקבע בזמנו שאזריה ״עשה עצמו למוציא להורג ולשופט״, לא קיבל את הערעור. בית הדין לא נכנע למופע המתלהם של עורך דינו של אזריה שפטל, ללחץ הציבורי, ולפוליטיקאים – שחיסלו את המקצוענות בצה"ל, ושנתנו הכשר למוסר של כנופיות תוך שהם רוכבים על הגב של אזריה כל הדרך ללייק הבא. ההחלטה של בית הדין מציבה גבולות מוסריים וערכיים לגבי מהי פקודה בלתי חוקית בעליל, אבל הנזק העיקרי שיישאר מפרשת אזריה הוא ליבוי אווירה ציבורית שמתארת רצח כגבורה וכמקצוענות כבושה.

על האפשרות שאזריה יגיש בקשה לחנינה: "אם אזריה יחליט שלא לערער לעליון, ויבקש את המתקת עונשו מהרמטכ״ל, יש לי אמון מוחלט ברמטכ״ל שלא ימתיק את עונשו. יש לי אמון מלא בנשיא המדינה ריבלין שליבו יהיה בצד הנכון של שלטון החוק ושל מוסר הלחימה, ושלא ייכנע ללחץ הציבורי שקורא לאפשר חנינה לאלאור אזריה".

זהבה גלאון. צילום: פלאש 90
זהבה גלאון. צילום: פלאש 90

 

ח"כ אלעזר שטרן מיש עתיד: "בית המשפט הצבאי נתן גיבוי לרוח צה"ל ולעמידתו של הרמטכ"ל על ערכי צה"ל. המעורבות הפוליטית בפרשה גרמה נזק קשה מאד לצה"ל וגם לאלאור אזריה. אני קורא לראש הממשלה, לשרים ולחברי הכנסת למשוך את ידם מכל עיסוק בפרשיה ולהשאיר למפקדים את העיסוק בחנינה".

ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני: "יש שופטים ופסק דין ואין מקום לעמדות, חייבים לציית להחלטת ביהמ"ש וזו דרישה בסיסית מכל אזרח במדינה דמוקרטית. שלטון החוק ולא שלטון הרחוב".

עוד לפני ההכרזה על הכרעת הדין, אמרה ח"כ ציפי לבני מהמחנה הציוני: "בלי לדעת מה תהיה הכרעת הדין בערעור של אלאור אזריה, אומר מראש: מכבדת כל החלטה שלא תהיה ומקווה שכך ינהגו כולם".

יו״ר יחד אלי ישי: "אני עומד נדהם מול דברי שר הביטחון ליברמן הקורא למשפחת אזריה שלא לערער. גם את הזכות הבסיסית והחוקתית מבקשים למנוע מהחייל. מר ליברמן, אם אתה מבקש את טובת צה״ל סייע לאלאור לקבל חנינה כדי שהמסר הנוראי מההרשעה לא יזרע מורך בלוחמים. כתבתי ואיני מתחרט על כך שיתכן והחייל שגה. אני מכבד את הכרעת הדין הקובעת כי נהג שלא כדין, אך עם זאת מאוכזב קשות מהעונש ומוטרד מהמסקנות שיסיקו הלוחמים הפוגשים במחבלים. מר ליברמן, השאר לאלאור את הזכות הבסיסית לערער. אולי, אולי, מישהו שם למעלה יפנים את גודל הפארסה".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.