8:16 17/03/2018
דף הבית > מורשת > הרמב"ם היומי – מניין המצוות, מצוות לא עשה, פרק ג'

הרמב"ם היומי – מניין המצוות, מצוות לא עשה, פרק ג'

כמה מצוות עשה יש וכמה מצוות לא תעשה? ואיזו משמעות יש למספרן? דן שפירא מסביר

המספר שש מאות ושלוש עשרה בטח מצלצל לכם מוכר. כבר כמה ימים שאנחנו מדברים באופן כללי על קבוצת כל המצוות שבהן אנחנו חייבים מהתורה. אמרנו שישנן שש מאות ושלוש עשרה מצוות כאלה, שכוללות מאתיים ארבעים ושמונה מצוות עשה, ושלוש מאות שישים וחמש מצוות לא תעשה.

אלה לא מספרים מקריים. בעולם שנברא בסדר מופתי בידי אלוקים, ברור שגם למספר המצוות יש משמעות. חז"ל אומרים שהמספר מאתיים ארבעים ושמונה הוא מספר אברי גוף האדם, כפי שספרו אותם חז"ל, ושהמספר שלוש מאות שישים וחמש מקביל למספר הימים בשנת שמש אחת.

המהר"ל מפראג מסביר את התוכן העמוק של הדברים. הוא אומר שהאיסורים שבתורה שומרים שלא נגרום נזק וחיסרון במציאות. מספר ימי שנת השמש מבטא את המחזוריות של עולם הטבע, ולכן מתאים שמספר מצוות הלא תעשה יהיה זהה לו.

אבל מלבד השמירה מפני נזק, אנחנו חייבים להוסיף למציאות גם תוכן רוחני חיובי. את זה אנחנו עושים כשאנחנו מקיימים את מצוות העשה, שכוללות מאתיים ארבעים ושמונה מצוות, כמו מספר אברי גוף האדם. האדם הוא זה שמשכלל את הטבע, יוצר ועושה, ולכן מתאים שמספר החיובים המעשיים יבטא במשהו את דמותו של בן אנוש.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פרסום ראשון: ישיבות ההסדר מסירות תכנים מהאתרים מחשש להתנכלות

החשש והפחד מכותרות והתנכלות מצד גורמי צבא הביאו להורדת תכנים יזומה מאתרי האינטרנט של ישיבות הסדר שונות – כך נודע בלעדית לערוץ 20 ולחדשות 0404