9:04 17/01/2018
דף הבית > מורשת > הרמב"ם היומי – הלכות תפילה, פרק יד'

הרמב"ם היומי – הלכות תפילה, פרק יד'

מדוע התפילה זה עניין מאתגר? נתי רביץ מסביר

הרבה דברים גורמים לכך שתפילה היא עניין מאתגר. אפילו קצב החיים המסחרר, שבו אנחנו מדברים עם בן הזוג כשהראש שלנו תקוע בטלפון ובשיחות וירטואליות עם המון אנשים נוספים, אפילו זה מקשה על האפשרות לעמוד בשקט מול אלוקים בשיחה אינטימית.

גם הנוסח הקבוע הוא אתגר לא קל, אבל מלבד כל זה, אחד הקשיים הבסיסיים להתפלל הוא העובדה שאנחנו לא ממש מקבלים תשובה, לפחות לא בשפה שקל לנו להבין. זה לא פשוט לנהל שיחה חד צדדית.

האמת היא שמאז חורבן בית המקדש, באמת יותר קשה לנו להבין מה אלוקים רוצה לומר לנו. כשהיו נביאים בינינו, התקשורת עם אלוקים הייתה אחרת לגמרי. אבל גם היום יש לנו מעין "תשובות" לתפילות שלנו. אחת מהן היא אולי ברכת כוהנים.

אלוקים ציווה את הכוהנים, בניו של אהרון, לברך את עם ישראל בשמו, והברכה הזאת נערכת לקראת סיום התפילה, ובבית המקדש מברכים הכוהנים את עם ישראל אחרי הקרבת קורבן התמיד.

כך, הופכת ברכת הכוהנים למעין מענה של אלוקים לתפילה שלנו. אנחנו נושאים את כפינו אליו בבקשה ותחינה, ובתגובה נושאים הכוהנים את כפיהם ומשפיעים טובה וברכה ממרומים.

חז"ל אומרים שאלוקים ממש מתאווה לכך שהכוהנים יברכו את עם ישראל, והברכה הזאת היא עוד חלון שדרכו מתגלה אלינו אהבתו.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ח"כ משה גפני. צילום: פלאש 90

גפני: "פקחים גויים יאכפו את שמירת השבת"

כיכר השבת: נאום שנשא יו"ר ועדת הכספים בפני "איחוד הצלה" חשף את המטרה הבאה של הסיעות החרדיות ואת העבודה הבאה של פקחי רשות האוכלוסין. ביש עתיד זועמים