דף הבית > מורשת > הרמב"ם היומי – הלכות תפילה, פרק ט'

הרמב"ם היומי – הלכות תפילה, פרק ט'

מדוע צריך עשרה יהודים כדי שהתפילה תהיה תפילה בציבור? עודד מנשה מסביר

תפילה בציבור, כך למדנו, מתקבלת יותר מתפילת היחיד. ועדיין, גם היחיד יכול וצריך להתפלל. אבל ישנם דברים שיכולים להתקיים רק בציבור. חז"ל אומרים שלצורך אמירת מה שמכונה 'דברים שבקדושה' נדרשת קבוצה של עשרה יהודים לפחות. צריך עשרה כדי שהתפילה תהיה תפילה בציבור, וצריך עשרה לשם אמירת תפילת הקדושה והקדיש ועוד. זה הכל בגלל שקבוצה של עשרה יהודים חושפת משהו מהאופי הישראלי והיהודי שמיוחדים לנו.

הרב קוק כותב שישנם באומות העולם הרבה אנשים רוחניים ואפילו אנשי קודש, אך מה שמייחד את עם ישראל, כך הוא מסביר, זה שגם כציבור וכעם אנחנו מתנהלים מכוח שאיפות רוחניות. הרב קוק אומר שאין תופעה דומה בעמים אחרים.

כל עשרה יהודים שמתכנסים יחד, קצת מגלים את האופי הציבורי המיוחד ואת הקדושה של עם ישראל. יכול להיות שהאמירה הזאת מעלה אצלכם חיוך ציני. הרי איזו קדושה יש בקבוצת אוהדי כדורגל שמתפרעת במגרש, או קבוצה שעסוקה ברכילות ולשון הרע? אז נכון שיש התכנסויות לא ממש ראויות, ובכל זאת אומר אדמו"ר הזקן מחב"ד שכשמתכנסים עשרה יהודים, אפילו אם הם לא עוסקים בתורה או תפילה, שורה עליהם קדושה כל כך גדולה, שגם המלאכים לא יכולים לעמוד בה, וקל וחומר אם הם מנצלים את ההתכנסות שלהם למטרות רוחניות חיוביות.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

איש ההתישבות מתתיהו (מתי) דרובלס הלך לעולמו בגיל 87

יו"ר מחלקת ההתיישבות לשעבר של הסוכנות, מתי דרובלס נפטר בגיל 87. "דרובלס הוא ארץ ישראל היפה. מלח הארץ. בית"רי ברמ"ח אבריו", ספד לו סגן יו"ר ההסתדרות הציונית