דף הבית > מורשת > הרמב"ם היומי – הלכות תפילה, פרק ח'

הרמב"ם היומי – הלכות תפילה, פרק ח'

מה משמעות "תפילת הציבור נשמעת תמיד"? נתי רביץ מסביר

חוויות רוחניות הן סחורה מבוקשת בימינו, והן בדרך כלל משהו מאוד אישי, כזה שקשה לשתף בו אחרים. ביהדות יש אמנם מקום גדול לחוויות אישיות, אבל ההתרחשויות הרוחניות הגדולות הן דווקא אלה שמתקיימות בקבוצה.

בואו ניקח למשל את התפילה. לתפילה אישית יש בהחלט מקום, ולפני שבוע הזכרנו שמלבד התפילות הקבועות אנחנו צריכים להוסיף מדי יום גם תפילות ספונטניות משלנו, אבל יחד עם זה, התפילה העיקרית היא זאת שנאמרת בציבור.

את הפרק שלנו היום פותח הרמב"ם בקביעה המפורשת "תפילת הציבור נשמעת תמיד". כמובן, הרמב"ם לא מתכוון לומר שכל תפילה בציבור תיענה בדיוק באופן שמתחשק לנו שהיא תיענה; אלא שהתפילה בציבור נשמעת ומתקבלת על ידי אלוקים, אפילו אם זה לא נראה כך לעיניים שלנו. הרמב"ם מוסיף שזה כך גם אם יש בין המתפללים אנשים חוטאים.

יותר מכך – המילה 'ציבור' רומזת לראשי התיבות של שלושה סוגי אנשים – צדיקים, בינוניים ורשעים. כלומר, לא רק שהחוטאים אינם מונעים מהתפילה להתקבל, אלא שהם חלק אינטגרלי מהקבוצה שמתפללת לאלוקים.

רק צריך להקפיד שכמו בראשי התיבות האלה – הצדיקים יהיו בראש, והרשעים בסוף. כשהרשעים מנהיגים את הציבור, והצדיקים אחרונים במידת ההשפעה שלהם, ראשי התיבות של המצב הזה מתארים קולקטיב שרובץ ולא יכול להתקדם באמת.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

כל הפרטים על אירועי "הלילה לא לומדים תורה" 2018

על פי המסורת לא נהוג ללמוד תורה בערב ט' באב, מאחר ולימוד תורה הוא דבר משמח ואין לערב שמחה באבל על חורבן בית המקדש. זו השנה ה-19 שנערכים מעגלים שיח שונים ברחבי הארץ ואנחנו כאן עם כל הפרטים