דף הבית > מורשת > הרמב"ם היומי – הלכות רוצח ושמירת הנפש, פרק ח'

הרמב"ם היומי – הלכות רוצח ושמירת הנפש, פרק ח'

מה לומדים מכך שבימי המשיח ייקבעו שלוש ערי מקלט? נתי רביץ מסביר

שש ערי מקלט מצווה התורה לקבוע בארץ ישראל, ותפקידן כפול: הן מפלט מידי גואל הדם למי שרצח בשגגה, והן גם עונש – שההורג חייב לגלות לאחת מהן, שלוש משש ערי המקלט נמצאות בעבר הירדן המזרחי, בנחלת ראובן, גד וחצי שבט מנשה. ושלוש האחרות ממוקמות בעבר הירדן המערבי.

כשהבטיח אלוקים את הארץ לאברהם אבינו, הוא הבטיח לו את ארץ שבעת עמי כנען, אך הוסיף שבעתיד יתרחב הגבול ויכלול גם את ארצות הקיני, הקניזי והקדמוני. כשהתורה מצווה לקבוע שש ערי מקלט בארץ היא מציינת שכשיתפשט גבול הארץ אל שלוש הארצות הנזכרות, יהיה עלינו להוסיף עוד שלוש ערי מקלט. יהיו אז תשע ערים בסך הכל.

את שלוש הערים הראשונות, בעבר הירדן המזרחי, הזדרז וקבע משה רבנו. את שלוש הערים הנוספות קבע יהושע בן נון. ומי יקבע את שלוש הערים לעתיד לבוא? הרמב"ם אומר שהדבר ייעשה בימי המלך המשיח.

כלומר, גם אחר בואו של המשיח עדיין יהיה מוות בעולם, ומקרים של הריגה בשגגה, שיש להעניש עליהם. מכאן נלמד, שעם כל הקשיים שעוברים עלינו, אין זה אומר שאלה אינם ימות המשיח.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

תיעוד: אבן נפלה ב"רחבה הרפורמית" בכותל

מצלמות הכותל תיעדו נפילת אבן מאבני הכותל ברחבה המשותפת "עזרת ישראל" הריקה ממתפללים. אישה שעמדה בסמוך ניצלה מהפגיעה. אין נפגעים