דף הבית > מורשת > הרמב"ם היומי – הלכות סנהדרין, פרק טו'

הרמב"ם היומי – הלכות סנהדרין, פרק טו'

האם אפילו מי שהידרדר עד לשפל המדרגה, ונענש בעונש נורא, גם הוא כביכול "אח תאום" של אלוקים? גולן אזולאי מסביר

מעשה בשני תאומים זהים, מספר רבי מאיר, מחכמי המשנה. אמנם הם נראו כמו שתי טיפות מים, אבל המעשים שלהם היו, איך לומר, דומים קצת פחות. אח אחד עלה מעלה מעלה, והתמנה למלך, ואילו האח האחר הידרדר מיום ליום, עד שנעשה שודד ורוצח. אבל כידוע, הפשע לא משתלם, ובשלב מסוים נתפס השודד, ונדון לתלייה, לא פחות!

אחרי שבוצע גזר הדין, והקרימינל התנדנד שם על העץ, עברו אנשים, הביטו באיש התלוי, וצעקו בבהלה – "הו לא! המלך תלוי…"

בסיפור הזה משתמש רבי מאיר בתור משל, כדי להסביר את מצוות התורה להזדרז ולהוריד את מי שנענש ונתלה. תלייה היא עונש מצמרר, ובתורה הוא חל רק במקרים קיצוניים ונדירים מאוד.

לעומת תרבויות אחרות שבהן עונש התלייה הוא סוג של מפגן כוח, ומחזה אימים, שבו התלוי מיטלטל זמן ארוך לעיני העוברים ושבים בכיכר העיר, התורה מצווה שאפילו במקרה של הוצאה להורג מזעזעת שכזאת, יש להוריד מיד את התלוי ולהביא אותו לקבורה.

מה שרבי מאיר מלמד בעזרת הסיפור שלו הוא שאפילו מי שהידרדר עד לשפל המדרגה, ונענש בעונש נורא, גם הוא כביכול "אח תאום" של אלוקים, גם הוא נברא בצלם, ולכן הדאגה לכבודו, אפילו רק לכבוד גופו אחרי שמת, היא דאגה לכבודו של אלוקים.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

"להבין שהתורה, הצבא והמקצועיות – הכל זה עניין אחד"

אחרי שגילה שרבים מהחיילים הדתיים חווים התדרדרות רוחנית במהלך השירות, ייסד יו"ר "צבא לשם שמיים", הרב פרץ איינהורן שיעורי תורה לחיזוק רוחם ולקירוב הקשר בין מתגייסים חרדים למשפחותיהם. כעת חודשה פעילותו בצה"ל