0:09 19/12/2017
דף הבית > מורשת > הרב שאר הישוב הכהן הלך לעולמו

הרב שאר הישוב הכהן הלך לעולמו

ברוך דיין האמת: נפטר רבה הראשי של חיפה לשעבר, הרב שאר ישוב הכהן, ובנו של הרב הנזיר בגיל 89

רבה הראשי לשעבר של חיפה, הרב שאר יישוב הכהן, נפטר הערב בביתו בחיפה בגיל 89. צוותי איחוד הצלה שהוזעקו לביתו של הרב שאר הישוב דיווחו כי מצאו את הרב ללא דופק וללא נשימה וכי הרב נפטר עוד בטרם הגיע הצוות לבית המשפחה.
פארמדיק איחוד הצלה, דורון שפיר: "הוזעקנו ע"י מוקד איחוד הצלה לביתו של הרב לאחר שדווח שהוא ללא דופק וללא נשימה. לצערנו הרב נפטר ולא התחלנו בביצוע פעולות לבקשת המשפחה".

הרב שאר הישוב הכהן זצ"ל. צילום: ערן גילווארג
הרב שאר הישוב הכהן זצ"ל. צילום: ערן גילווארג

הרב אליהו יוסף שאר ישוב כהן כיהן כרבה האשכנזי של חיפה עד לשנת 2011, וכנשיא מוסדות "אריאל" בירושלים. בנו של הרב דוד כהן (הרב הנזיר), תלמידו המובהק של הרב קוק, שגם יום פטירתו חל היום (ג' אלול).

נולד בירושלים בט' בחשוון תרפ"ח לאביו הרב הנזיר- מרבני ישיבת מרכז הרב, ולאמו שרה בת הרב חנוך אטקין, רבה של לוגה. למד בישיבת תורת ירושלים, ישיבת עץ חיים וישיבת מרכז הרב. נפגש פעמים רבות עם הרב קוק, מפני שאביו היה מקורב אליו, ולמד ממנו מעט בצעירותו. רבותיו היו אביו, הרב צבי יהודה הכהן קוק והרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג. בצעירותו נהג מנהגי נזירות שונים בהשפעת אביו.

בצעירותו היה חבר ההנהגה הארצית של "ברית החשמונאים", פעיל בהגנה וייסד קבוצה דתית של לחומי החי"ש. לאחר מכן עבר לאצ"ל, במסגרתו לחם ברובע היהודי ובגוש עציון במלחמת השחרור. בקרבות אלו נפצע ונשבה בידי הלגיון ירדני במשך שבעה חדשים.

עם קום המדינה מלא תפקידים שונים בצה"ל, והגיע עד לדרגת סגן אלוף. הוא כיהן כרב הצבאי של מחוז תל-אביב וכרב הראשי של חיל האוויר. כמו כן, התנדב ללחום במלחמת יום הכיפורים.

בשנת תשי"ג נשא לאשה את נעמי בת הרב הרברט גולדשטיין מניו יורק (נכדתו של הרב פישל).

למד משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, ולאחר מכן למד במכון הרי פישל. שימש כסגן ראש עיריית ירושלים מטעם המפד"ל.

משנת תשל"ה משמש הרב שאר ישוב כרבה האשכנזי וראש אבות בתי הדין של העיר חיפה. כמו כן הוא מכהן כנשיא "מכון הארי פישל לדרישת התלמוד ומשפט התורה", מייסד ה"מדרשה הגבוהה לתורה", מייסד מוסדות אריאל בירושלים ועומד בראש מוסדות אלה. כמו כן, חבר בוועדות שונות. כיהן, מתוקף תפקידו כרבה של חיפה, כחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל.

התמודד בשנת תשמ"ג בבחירות למשרת הרב הראשי לישראל, אך זכה במספר קולות קטן ביחס רבנים האחרים (הרב אברהם שפירא, שזכה, והרב יצחק קוליץ). התמודד שנית בשנת תשנ"ג, אך הפסיד לרב ישראל מאיר לאו.

הרב שאר ישוב הפסיק את כהונתו מבחינה רשמית, וכיום הוא משמש בתפקיד זה באופן לא רשמי.

אחותו היא הרבנית צפיה גורן, אשת הרב שלמה גורן- הרב הראשי לישראל.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הדלקת נרות משותפת למשטרה ולקייסים. צילום: דוברות המשטרה

צפו: הדלקת נרות משותפת לשוטרים ולראשי הקהילה האתיופית

קציני ושוטרי משטרת ישראל ומנהיגי קהילת יוצאי אתיופיה הדליקו יחד נר שביעי של חנוכה: "אנחנו כאנשי משטרה יכולים לקבל חיזוק וכוח מהגבורה שהתגלתה אצל בני העדה האתיופית"