אחרי שאילצו את לחזור בו מדבריו נגד הקהילה הגאה בפני בית המשפט, משכו חברי מפלגת מרצ את העתירה נגד מינויו לרב הצבאי הראשי. זהבה גלאון שהגישה את העתירה יחד עם מיכל רוזין ותמר זנדברג פרסמה בעקבות תצהירו של הרב לבג"צ הסבירה בעמוד הטוויטר שלה כי: "העתירה שלנו הביאה להתנערות מעמדות חשוכות ולהבהרת העמדה הראויה לכל חייל וחיילת בצה"ל. המטרה הושגה והמסר נקלט".

מיכל רוזין, זהבה גלאון והרב אייל קרים, צילום: פלאש 90
מיכל רוזין, זהבה גלאון והרב אייל קרים, צילום: פלאש 90

גלאון הוסיפה גם השתלחות ברבנים: "הרב קרים עשה תיקון. עכשיו תורכם, כל הרבנים, השרים, השרות והנשים, שמיהרו לתמוך בדברים כה חמורים ולהשתלח בבג״צ". בתשובה לשאלה האם ימשכו את העתירה השיבה גלאון: "ניצחנו הרב קרים התנער מעמדותיו הקודמות אז מה הטעם להמשיך בהליך?"

חברתה לסיעה ולבג"צ תמר זנדברג צייצה: "הרב קרים הגיש לבג״ץ התצהיר. מסמך כנה, מרגש, מודה בטעויות עבר, אוסר לחלוטין אונס, מכבד כל בני האדם ומצהיר על זכותם לשוויון של להט״ב וזרים".

המדינה הגישה לבג"ץ כתב תשובה בהתאם לצו על-תנאי שהוצא בעתירה נגד מינויו של אל"מ הרב אייל קרים לרב הצבאי הראשי בצה"ל. כתב התשובה נתמך בתצהירו של הרמטכ"ל, רא"ל גדי אייזנקוט, וצורפו אליו גם תצהיר מטעם אל"מ הרב קרים, ובו התייחסות מפורטת, כפי שביקש בית המשפט, לאמירותיו כאזרח מלפני 14 שנים. הרב קרים לא התנצל על הדברים והבהיר כי אמר את שאמר באשר לסוגיות הלכתיות והוא מצר על כך שלא ניסח את דבריו באופן מדויק והיו מי שנפגעו מהם.

הרב קרים התייחס בתצהירו לאמירותיו בכל אחת מהסוגיות שנזכרו בעתירה, ומפרט את עמדתו ההלכתית והערכית. את תצהירו פותח הרב קרים באמירה שטעה כאשר השיב בקצרה ובתמצית על שאלות מורכבות שיש בהן יותר מעמדה הלכתית אחת, וכן שטעה כשלעיתים לא ניסח את דבריו באופן מדויק והיו מי שנפגעו מהם. "על פגיעה זו כבר כתבתי ואמרתי שהנני מתנצל בפה מלא", נאמר בתצהיר. בנוסף, מציין הרב קרים כי חלק מהדברים נאמרו במסגרת דיון תיאורטי בהבנת פרשייה בתורה, שיישומם במציאות המודרנית בצה"ל מופרך מן היסוד.

הרב קרים ציטט מדברי שופט ביהמ"ש העליון בדימוס, מנחם אלון ז"ל, מהם הוא למד כי ככלל חובה לדון בכל מקורות התורה וההלכה, אך בה בעת להסיק לימינו ולשעתנו את המסקנות הנכונות. את תצהירו הוא מסיים בכך שעמדתו והשקפתו היא "שיש לנהוג כלפי כל אדם באשר הוא באופן שוויוני, מכבד ומקרב, ללא קשר לדתו, מוצאו, מינו או נטייתו המינית".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.