תגובות סוערות במערכת הפוליטית לדבריו של יו"ר ישראל ביתנו ח"כ שהשמיץ הבוקר (שלישי) את המכינות הקדם צבאיות הדתיות. ליברמן שוחח עם שמעון שפר מול הקהל הרחב במסגרת של המרכז הבינתחומי ובחר לתקוף דווקא את המכינות הקדם צבאיות. "הסיפור של מכינות דתיות קדם צבאיות זה מתפתח לכיוון מיליציות דתיות פרטיות, מן פלנגות", אמר ליברמן. עוד תקף שר הביטחון לשעבר: "אחד הדברים המדהימים בשיחות שלי כשר הביטחון עם התלמידים במכינות הקדם צבאיות הוא כששאלתי אותם, אם תקבל פקודה מהמפקד הצבאי והרב שלך יגיד בדיוק ההיפך – מה תעשה? אני נדהמתי שלרובם לקח 30-40 שניות לחשוב. חלק הגדול צריך להודות אמרו אני כמובן אמלא אחרי פקודה. אבל חלק אמרו במפורש אני הולך עם ההנחיה של הרב ולא אפר אותה".

המתקפה של ליברמן על הציבור הדתי לאומי מגיעה לאחר סרטון שנאה שהפיץ אמש ברשתות החברתיות ובו נראה ראש הממשלה כחדרי עם פאות וכמי שנכנע לחץ הציבור החרדי והדתי.

במהלך הדיון עם שפר אמר עוד שר ביטחון לשעבר:"המכינות חייבות להיות בציר שבין משרד הביטחון לצה"ל וחייבים לנתק מהן את משרד החינוך, שהפך חרד"לי לחלוטין, במיוחד לנוכח העובדה שהרב פרץ, שעמד בעצמו בראש מכינה, מגיע לשם".

בתגובה לדברים הקשים כתב יו"ר הבית היהודי בחשבון הטוויטר שלו:" לא היה מפעל חינוכי שתרם לצבא ולמדינה כמו המכינות הקדם צבאיות. כמי שהקים את אחת מספינות הדגל בעצמונה וגידל אלפי נערים לתרומה והתנדבות עבור המדינה, אני אומר לליברמן: שחרר אותנו, עבר זמנך. אלו פרפורי הגסיסה של הקריירה, בזמן שהחברה זקוקה לאחדות וריפוי הקרעים אתה רק מלבה אש ומעמיק את הקיטוב".

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת וכיום ח"כ בליכוד הגיב אף הוא לדברי ההסתה של ליברמן וכתב: "ליברמן בחר בשיסוי מול המגזר החרדי וכעת מול המגזר הממלכתי-דתי. כך לא נוהגים. הדרך חייבת להיות של חיבורים ואחדות בעם, וזאת למרות השונות המאפיינת את עם ישראל על כל גווניו ודעותיו".

"שמעתי את דברי ליברמן על המכינות הקדם צבאיות", כתב משה בוגי יעלון, יו"ר מפלגת תל"ם ותקף את ליברמן: "מדינת ישראל זקוקה למנהיגות מאחדת, ולא כזו שמבססת את כוחה על שיח של שנאה כנגד ערבים, חרדים או ציונים-דתיים".

יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' הגיב למתקפה של יו"ר ישראל ביתנו בחשבון הטוויטר שלו: "יופי אביגדור חמוד, קיבלת את מנת התשומי היומית שלך כבר בבוקר. אפשר להמשיך את היום. שיהיה לכולנו המשך יום טוב".

אורן רפאל

אורן רפאל

עורך תוכן בכיר | orenre@gmail.com
אורן רפאל


:עוד באותו נושא