3:46 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > מורשת > הרב הראשי לישראל: "אולי אנחנו צריכים לחשב מסלול מחדש"
ראש השנה תשע"ח: ראיון חג עם הרב הראשי לישראל. מתוך 'לפני כולם' הערב (ג')

הרב הראשי לישראל: "אולי אנחנו צריכים לחשב מסלול מחדש"

בראיון ל'לפני כולם', מסכם הרב דוד לאו שנה סוערת ומפולגת וקורא לבית ישראל: "בואו נפסיק לדבר אחד-על-השני ונתחיל לדבר אחד-עם-השני"

הרב הראשי לישראל, דוד לאו, מסכם שנה לא פשוטה של סערות פוליטיות, חשדות לשחיתות ופילוג, ומשגר את איחוליו לבית ישראל בראיון חגיגי לקראת השנה החדשה.

"בסופו של דבר, כשאנחנו מתקרבים לשנות ה-70 של המדינה, אנחנו מודעים לכך שאם בקום המדינה, בשנים הראשונות, היה דיון גדול האם זו מוגדרת מדינה יהודית או מדינת היהודים – נוסף אלמנט שלישי, שבא לידי ביטוי בצורה בולטת מאוד בשנה האחרונה: האם זו מדינת כל אזרחיה", אומר הרב לאו. לדבריו, "כאשר מנסים למשוך לכל הכיוונים הללו, התוצאות הן לצערי ויכוחים ומחלוקות. וכמובן כאשר אתה מוצא איזושהי פינה עם שחיתות – אז כבר שופכים את התינוק עם המים. ולצערי אנחנו אולי צריכים קצת חישוב מסלול מחדש ולזכור שבסופו של דבר רב המשותף אצלנו על פני המפריד".

עוד מוסיף הרב הראשי, כי "מצד אחד קיים פילוג. אבל, הסתובבתי בחודש האחרון בערים, מושבים, קיבוצים, במקומות שמוגדרים כשל אנשי בית כנסת ובכאלו שמתנגדים שמתנגדים שיוקם בי"כ באזורם. בסופו של דבר, יש לנו הרבה על מה לדבר. יש פילוג, בואו לא נטמון את הראש בחול. יש קיצוניים לכאן ולשם", ומציע: "אבל אולי לקראת השנה החדשה, בואו נפסיק לדבר אחד-על-השני, ונתחיל קצת יותר לדבר אחד-עם-השני".

הרב מאחל "שנה שלווה, שיהיה לנו פחות רעש ולחץ. שנה שבה נוכל להפנים יותר את הערכים שלנו, קצת פחות לחשוש אחד מהשני, ובדרך הזאת למצוא את המכנה המשותף ואיתו לצעוד הלאה לראות את מדינת ישראל משגשגת, פורחת וקצת יותר רגועה".

לפני כולם

לפני כולם

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

מעצר יהודים הונגרים, בודפשט 1944. צילום: הארכיון הגרמני הפדרלי

'ביד ושם' הצליחו לזהות שמות 80% מקורבנות השואה בהונגריה

בפרויקט מחקרי שנמשך כעשור הצליח צוות החוקרים לאתר 225 אלף שמות חדשים מבין שמות הנספים. 4.5 מתוך 6 מיליון שמות הקורבנות נמצא כעת בארכיון 'יד ושם'