אחרי שהמשנה ליועמ"ש לממשלה אישרה ל'' לקיים את האירוע לציון 30 שנה לארגון בליווי רמקולים, פנה , , במכתב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בו הוא מבקש ממנו לפעול למניעת "ביזוי הכותל".

במכתבו כותב הרב הראשי כי הוא "פונה אל כב' בלב קרוע, לאחר שנחרדתי לגלות במכתבו של המשנה ליועמ"ש מתן הכרה לחילול על ידי הקבוצה הנקראת 'נשות הכותל'.

הרב הראשי יצחק יוסף, נשות הכותל. צילומים: פלאש 90

לדבריו, "יובהר, הכותל המערבי הוא מקום קדוש ודינו כבית מקדש מעט ואין כל היתר לנהוג בו קלות ראש. מטרתן של אותן נשים היא אחת, ביזוי הקדוש והיקר לעם ישראל. ועתה הגדילו לעשות כשהן מבקשות להפעיל מערכת ברחבת הכותל המערבי על ידי מה שהן מכנות 'חזניות' תוך חילול נורא של המקום".

הרב הראשי הדגיש כי הרבנות הראשית לישראל היא הסמכות האחראית על הכותל המערבי. "על פי חוק ועל פי כל מידה של צדק והיגיון, הרבנות הראשית היא הגורם האחראי הבלעדי על שמירת קדושת המקום, היא זו שקובעת מהו מנהג המקום והיא זו שעליה מוטלת האחריות והחובה לוודא כי קדושת הכותל תישמר", כתב.

את מכתבו חותם הרב יוסף בכותבו כי "מעולם לא זזה שכינה מהכותל המערבי. במעשיהן של 'נשות הכותל' ובמתן ההיתר להן לפעול כרצונן במקום, יש משום דחיקת רגלי השכינה חלילה ואוי לנו שכך עלתה בימינו. אבקשך לפעול בכל דרך למנוע את חילול המקום".

נשות הכותל. צילום: מרכז ליב"ה

 

נשות הכותל בתגובה: "ממליצות לרב הראשי לעשות חשבון נפש"

בתגובה לפניית הרב הראשי, מסרו נשות הכותל כי "הרב הראשי לישראל יצחק יוסף לא מהסס שוב לתקוף את נשות הכותל ולהכפיש אותן. הפעם הוא מתיימר לדעת את חשבונות הקדוש ברוך הוא ומחשבותיו וטוען כי אנו דוחקות את רגלי השכינה מן הכותל המערבי".

לדבריהן, "אם הרב הראשי מתיימר לדעת את חשבונות ומחשבות שמיא, אולי שיתן כמה הסברים לעם ישראל על הזילות שנעשה לכותל המערבי בחסות החרדים השולטים בו, כגון אירוח תערוכת מכוניות פרארי, אירוח סלבס כאלו ואחרים במעמד IVP, אירוח עבריין המין ברלנד ועוד כהנה וכהנה. אנו ממליצות לרב הראשי לעשות חשבון נפש על הדרך בה הוא נוהג כלפי חלקים נרחבים בעם היהודי, דרך אשר מרחיקה רבים מהיהדות ומישראל. בעיצומו של ראש חודש אדר ב' ובמלאת 30 שנים לנשות הכותל, נמשיך ונקיים את פסיקת בית המשפט העליון כי נשות הכותל הן הן מנהג המקום, פסיקה אשר קיבלה חיזוק מהיועמ"ש, נתפלל בשמחה ובקדושה וברוב עם ונקדש שם שמיים ברבים".

"היום נשים בטליתות משחררות את הכותל"

בפוסט שפרסמו 'נשות הכותל' בדף הפייסבוק שלהן נכתב כי "ב-1967 שחררו את הכותל גברים בקסדות, היום משחררות את הכותל נשים בטליתות". בהמשך הפוסט קוראות 'נשות' הכותל לנשים נוספות לבוא ולהצטרף למאבק שלהן על מנת שנשים לא ימחקו מהמרחב הציבורי וכן והמשיך את השינוי שהן החלו בתודעה הציבורית. בפוסט נוסף הן טענו כי המניעה מנשים לקרוא ולגעת בספר תורה היא פגיעה בצביון היהודי ומדובר בכפייה.

מנגד, מתארגנת תפילת ראש חודש חגיגית נשית שתיערך מחר (ו') בבוקר ברחבה כחלק מהמאבק לשמירה על צביון המקום על פי קדושת ההלכה.

הפלייר המזמין לתפילה
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.