"מצווה להתחסן נגד חצבת" הרב שמואל אליהו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו פרסם ברבים את תשובתו לשאלה: "האם על פי ההלכה צריך לעשות חיסון לחצבת לי ולילדים או שזה חשש רחוק?" הרב, המכהן גם כחבר מועצת הרבנות הראשית, הדגיש כי זו מצווה גדולה להתחסן.

בשל התפשטות המחלה וחומרתה, הרחיב הרב את פסיקתו והבהיר כי המחלה חמורה: "חצבת זו מחלה מסוכנת שמתפשטת כעת בארץ". בנוסף סיפר הרב אליהו על ממדי ההידבקות במחלה: "שמעתי מהרופא המחוזי שרק בצפון יש כ- 200 חולים בחצבת ובארץ כולה למעלה מאלף".

הרב גם הוסיף פירוט על דרכי ההידבקות בחצבת: "הסכנה הגדולה בחצבת שהיא מדבקת דרך האוויר, אם חולה חצבת היה בחדר הוא מדביק אנשים אפילו כשהוא יצא מהחדר למשך שעתיים". בפסיקה הזכיר הרב סימפטומים של המחלה: "היא נראית בתחילה כמו שפעת אבל אח"כ יש פריחה על הגוף והיא עלולה לגרום לחירשות, דלקת מח וחלילה למוות".

הרב סיכם את דבריו: "כשאדם מתחסן הוא עושה חסד עם עצמו וסביבתו. אם כולנו נתחסן נוכל למנוע מהמחלה הזאת להיות כמו מגיפה".

 

פרסום הפסיקה להתחסן נגד חצבת, מגיע על רקע התפשטות המחלה ודיון ציבורי נוקב. הועלו טענות כנגד הורים המתנגדים לחסן את ילדיהם מפני חצבת וההשלכות החמורות של כך. בתחילת חודש נובמבר נפטרה פעוטה ירושלמית ככל הנראה מחצבת. יומיים אחר כך ביקשו חברי הכנסת שולי מועלם רפאלי ויואל חסון להעלות הצעת חוק שתטפל בסרבני חיסונים.

בנוסף, משרד הבריאות החליט להקדים את החיסון לחצבת לתלמידי כיתה א' בבית ספר יסודי באשדוד, לאחר שאחת המורות אובחנה כחולה בחצבת.

בתוך כך, משרד הבריאות חשף הבוקר את שיעורי ההתחסנות בישראל לפי ישובים עפ"י שיעור התלמידים בכיתות א'. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן: "אנחנו מאמינים שפרסום הנתונים חשוב לידיעת הציבור ויתרום לשיח סביב נושא החיסונים. המספרים גבוהים ונכון שידעו זאת".

אילת כהנא

אילת כהנא:עוד באותו נושא