הרבנית חנה הנקין, אימו של הרב איתם הנקין הי"ד שנרצח יחד עם אשתו נעמה בפיגוע סמוך לאלון מורה לפני כשנתיים, מגיבה להאשמות של שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון כי רצח בני הזוג הנקין בדומה לרצח משפחת דוואבשה נמצא "על הידיים שלנו". "אני פגועה מאוד", אמרה לשרון גל בתכניתו ברדיו "גלי ישראל". "שר הביטחון לשעבר החזיר אותי שנתיים אחורה. הפיגוע בכפר דומא היה נוראי ואנחנו מגנים את הרצח של משפחת דוואבשה אבל הרצח של הבן שלי וכלתי תוכנן הרבה לפני כן. זאת הייתה חוליה של החמאס והם אשמים ברצח והדם של בני וכלתי על הידיים שלהם. הם וכל מי שתומך בטרור. החוליה מנתה חמישה עשר איש והחלה לפעול חודשים רבים לפני הקיץ במטרה לרצוח ישראלים. היא גם ניסתה לבצע פיגועים לפני הפיגוע שבו נרצחו בני וכלתי".

איתם ונעמה הנקין הי"ד
איתם ונעמה הנקין הי"ד

הרבנית סיפרה כי יעלון ניסה בהמשך לתרץ את דבריו. "אני לא פניתי אליו. קיבלתי הבהרה דרך בן משפחה שהוא פנה אליו מיוזמתו אחרי שהדברים יצאו. אני לא מעוניינת להתווכח ואין מתפקידי להסביר. הוא ניסה להבהיר, לא להתנצל. אני מזועזעת מכך שמנהיג בישראל, שר ביטחון לשעבר יכול להגיד שהדם של משפחת הנקין הוא על הידיים שלנו ולא על ידי מחבלי חמאס", אמרה הנקין. "בני וכלתי היו בדרך חזרה הביתה ממפגש חברים וחוליה מאורגנת שניסתה לבצע את זממה פעם אחר פעם הצליחה לפגוע בהם. זה נקרא דם על הידיים שלנו?", שאלה בכעס. היא הבהירה כי אם יעלון יבקש לשוחח עימה היא תקבל את השיחה.

"הדברים הללו גורמים לי לרעוד. אני הוצאתי את כתבי האישום הערב כדי להיות בטוחה ואכן זכרתי נכון. בחודש יוני החוליה התחילה לקבל את הנשק וחודש לאחר מכן הם כבר עברו הדרכה על תפעול הנשקים. זאת הייתה חוליה רצחנית שהתאמנה ואנחנו היינו הקרבן. היא התארגנה כדי להוציא פיגועים", הבהירה האם השכולה. "זאת עמדה מסוכנת ביותר כשאנחנו מאשימים את עצמינו. המרצחים מנסים לרצוח אותנו ואנחנו מאשימים את עצמינו. זה מפריע לי מאוד מאוד. לדברים הללו יש השפעה על העם שלנו ועל השיח. מחר הפלסטינים יכולים להגיד הנה שר הביטחון שלכם מודה שאתם אשמים".

יעלון: "רצח בני הזוג הנקין – על הידיים שלנו"

כזכור, אמש (א') חשפה העיתונאית יערה זרד חשפה ב'גלי ישראל' סרטון בו מתועד שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר יעלון מסביר בהרצאה שנתן ב'בית המדרש החברתי בכפר סבא' ביום שישי האחרון, כי "הדם של משפחת דוואבשה בדומא וגם של הזוג הנקין, שנרצח בפיגוע נקם על דומא, על הידיים שלנו". עוד האשים יעלון בהרצאה את השר נפתלי בנט בהסתת קיצוניים ואמר כי "כשבאו החיילים והשוטרים לפנות את הבתים האלה [של עמונה, ככל הנראה – ב.ב], וצעירים זרקו עליהם אבנים ושקיות שתן – שר החינוך עמד על הגג ממול ומה שהיה לו להגיד זה לתקוף את בית המשפט העליון". השר לשעבר המשיך ואמר: "שלא נתפלא אחר כך ששורפים או כורתים עצי זית של ערבים, ששורפים מסגדים או כנסיות וששורפים משפחה בדומא".

בני הזוג הנקים וילדיהם. צילום: באדיבות המשפחה
בני הזוג הנקים וילדיהם. צילום: באדיבות המשפחה

בספטמבר 2015 פורסם כי יעלון אמר בפורומים סגורים כי מערכת הביטחון יודעת מי הקבוצה האחראית לפיגוע, אך נמנעת מהעמדה לדין כדי שלא לחשוף מקורות מודיעיניים. יעלון הוסיף כי הוא משוכנע שמבצעי הפיגוע הם יהודים. "אנחנו יודעים מי אחראי, אבל לא חושפים זאת כדי לא לחשוף מקורות מודיעיניים", אמר אז, והוסיף כי "יש לנו קושי לבסס ראיות. כרגע אנחנו לא מעמידים אנשים לדין כדי לא לחשוף את המקורות בבית המשפט".

קטין  ובגיר יהודיים שנעצרו ע"י השב"כ בעקבות האירוע ואף הוגש נגדם כתב אישום בגין תכנון הרצח, לכאורה, אולם הוא עדיין עומד תלוי. במרץ וביולי 2016 אירעו שני מקרים נוספים של הצתת בתים של בני משפחת דוואבשה בדומא. בשני המקרים טענה משטרת ישראל שמדובר באירוע פלילי שהועבר לטיפול המשטרה הפלסטינית.

ההצתה בדומא. צילום: זכריה סעדה
ההצתה בדומא. צילום: זכריה סעדה

בני הזוג נעמה ואיתם הנקין הי"ד הותירו אחריהם ארבעה יתומים קטנים אשר חולצו מהרכב ללא פגע, לאחר שצפו ברצח הוריהם על ידי ארבעה חברי חוליית חמאס בכביש ליד אלון מורה באוקטובר 2015. בהתקרב הרכב בו נסעו בני הזוג הנקין וארבעת ילדיהם, ירה אחד המחבלים לעברו עשרות כדורים. המחבלים ניסו לחטוף את בני הזוג ומשלא צלחו, אחד הנאשמים ירה בהם מטווח קצר לנגד עיני ילדיהם הקטנים. ארבעת המחבלים הורשעו בחודש מאי, אך רק נגד שלושה מהם הוגש כתב אישום בחודש יוני האחרון. משפטם של שני מעורבים נוספים בתכנון הפיגוע והוצאתו אל הפועל עדיין מתנהלת. רק באוקטובר 2016 הרסו כוחות הביטחון את ביתו של אחד המחבלים בשכם, אשר היה ממתכנני הפיגוע.

מקורבים ליעלון מסרו בתגובה כי: "הדברים לא נאמרו לראשונה. אמר אותם גם אחרי האירועים עצמם כשר הביטחון! גם בקבינט, גם לראשי יש"ע. סוקר, שודר ונאמר. אין חדשות".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20