אחד האנשים הקרובים לאלי טביב ניגש אליו לפני מספר חודשים ושאל בלחש: ״מה יהיה עם הוועדה להעברת זכויות, מתי יחליטו אם אתה יכול להישאר הבעלים של בית״ר ירושלים? אם אתה הולך צריך להביא מפרק למועדון, מי יקנה אותם״? טביב חייך, הניח יד על כתפו של החבר ואמר לו בקול רם: ״אל תדאג, עד שהם יצליחו לקבל החלטה ייקח להם חצי שנה. הם לא מסוגלים להגיע הסכמות כי יש אנשים עם תפיסות עולם שונות והרבה אינטרסים מנוגדים. אחרי חצי שנה אם צריך נתחיל בערעורים תהיה רגוע, אף אחד לא יכול להזיז אותי לשום מקום. אני יעשה להם בית ספר״.

אלי טביב. בכל מקרה ירוויח (צילום: קובי אליהו)
"הם לא מסוגלים להגיע להסכמות". אלי טביב. בכל מקרה ירוויח (צילום: קובי אליהו)

טביב לא ידע עד כמה הוא צדק. ביום שלישי השבוע, ה-2 באוגוסט, נערכה ישיבה של הוועדה להעברת זכויות. בישיבה הזו היו אמורים להצביע על עתידו של אלי טביב. רחל אדטו, חברה בוועדה לא הגיעה לישיבה, היתה זו היעדרות שנייה של אדטו לאחרונה. בישיבה לא הצליחו להגיע להבנות בנוגע להחלטה על עתידו של טביב. מסתבר כי גם אחרי אין ספור שעות של דיונים, אפילו מעמיקים מאוד, כהגדרת חברי הוועדה, לא הצליחו לקבל החלטה.

רותם קמר, מנכ״ל ההתאחדות, החבר בוועדה מגדיר את נושא עתידו של טביב כאחד הנושאים החשובים ביותר של הכדורגל הישראלי, ולכן ההחלטה צריכה להיות פה אחד. אין לקמר בעיה להצביע פה אחד בעד הישארותו של טביב ואין לו בעיה להצביע פה אחד נגד הישארותו של טביב. קמר רוצה החלטה משותפת שתוציא את הוועדה מלוכדת ואחידה. חברים אחרים בוועדה מסכימים עם קמר חלקית ואומרים להגנתם כי מדובר בנושא מורכב מאוד ובעל השלכות משמעותיות והעיכוב נובע מחשש גדול שמבחינה ציבורית הוא לא יתקבל טוב ובבית משפט הוא לא יעבור, אבל לא כולם מוכנים ליישר קו ולשנות את הצבעתם.

״אנחנו לא ועדת האיתור למינוי מאמנים ששם מצביעים פה אחד ולדעות של החברים בוועדה אין משמעות. חבר ועדה שמונה להיות חלק מוועדה משפטית חשובה ויוקרתית צריך להצביע על פי צו מצפונו ודעתו האישית ולא להיגרר ללחצים כאלה או אחרים״, אומר חבר בוועדה.

כמה פעמים חברי הוועדה קיבלו זימון לישיבה ונאמר להם שזו הישיבה האחרונה ותהיה הצבעה. בכל ישיבה הבהירה יו״ר הוועדה, השופטת בדימוס שרה ברוש, על רצונה בקבלת נתונים נוספים מבית״ר ירושלים, בדיון האחרון השבוע בו אמורים היו לקבל החלטה לא הופיעה רחל אדטו והשופטת בדימוס ברוש הודיעה כי ברצונה לקבל הבהרות נוספות מהיועץ המשפטי של ההתאחדות לכדורגל עו״ד אפרים ברק. ואיפה ברק? שאלה טובה. לחברי הוועדה נמסר שהיועץ המשפטי יצא לאולימפיאדה בריו שבברזיל.

בית"ר חוגגת

בלית ברירה, נאלצים לדחות את ההצבעה ולקבוע מועד חדש לישיבה. חלק מחברי הוועדה הבהירו כי אין להם זמן לישיבה נוספת והציעו לקיים הצבעה טלפונית ברגע שהשופטת בדימוס, שרה ברוש תקבל את כל ההבהרות שביקשה. יכול להיות שהיא תמתין לחזרתו של ברק מריו, יכול להיות שהיא תבקש שברק יעביר מברזיל את ההבהרות, לחברי הוועדה נאמר שבשבוע הבא הם ייאלצו להצביע בטלפון בשיחה עם הגברת ברוש האם הם בעד הישארותו של טביב או נגד. הפעם בתכנית הריאליטי הזו הציבור לא מצביע ואינו משתתף בתכנית. שרה ברוש, על פי התכנית, תגיע להתאחדות לכדורגל, תתקשר בצורה דיסקרטית מטלפון שאין בו ציטוטים לחברי הוועדה ואז תפרסם את ההחלטה הדרמטית. ״אפשר לבקר את הזמן הממושך שעבר, אפשר לבקר את חברי הוועדה שמשנים את דעתם מפעם לפעם אבל השופטת שרה ברוש מקיימת את הדיונים בצורה מקצועית ולא מדלגת על אף סעיף. היא עושה עבודה מקצועית ויסודית והיא לא מושפעת מלחצים כאלה או אחרים, היא לא עובדת עם סטופר והלחץ שהתקשורת רוצה כבר תוצאה לא מעניינת אותה ובצדק״, מסביר חבר ועדה את העיכוב בהחלטה.

עד אז, כל חבר ועדה יכול לשנות את דעתו כמה שהוא רוצה. חברי הוועדה ואנשי ההתאחדות הבכירים טוענים שוב ושוב כי מדובר בנושא כל כך חשוב ובעל השלכות גדולות על הכדורגל הישראלי לכן בוועדה חברים אנשים רציניים מאוד, משכילים, מביני עניין ומקצוענים. מרוב שהם גדולים מהחיים הם מתקשים לקבל החלטה גדולה מהם. חברי הוועדה מכירים את העובדות, הם ישבו שעות עם עורכי הדין של טביב, הם שאלו שאלות, הם ביקשו וקיבלו הבהרות נוספות והופעה נוספת של עורכי הדין ציון אמיר ויורם זמיר, הם שמעו את היועץ המשפטי אפרים ברק שהבהיר בצורה חד משמעית למה טביב צריך להיפרד מהכדורגל הישראלי, חברי הוועדה יודעים בדיוק מה אומר החוק, הפ יודעים גם שהמחוקק נותן להם על פי סעיפי האישום נגד טביב אפשרות להפעיל שיקול דעת ועדיין הם לא מצליחים להחליט.
״יש כאן חשש מסוים איזה רעש יהיה בתקשורת אם נצביע בעד הישארותו של טביב. אנשים עושים בהחלט את השיקול הזה איך יתמודדו מול הביקורת הנוקבת של התקשורת ומצד שני יש את החשש הגדול שבית המשפט המחוזי או העליון יוציא אותנו קטנים ויהפוך את ההחלטה, אומר בגילוי לב אחד מחברי הוועדה.

ציטוטים נבחרים מדיוני הוועדה

״אנחנו ועדה ציבורית, אנחנו ועדה ועדה שעוסקת בנושא חשוב ביותר בכדורגל הישראלי, אנחנו חייבים לקבל החלטה פה אחד כדי שניראה טוב בציבור. אי אפשר להיות מפולגים בנושא כל כך חשוב ומשמעותי לכדורגל הישראלי״.
״יש לי דעה משלי, הדעה שלי גובשה אחרי אין ספור ישיבות ודיונים ואני לא מתכוון להצביע בניגוד לדעתי. נכון שמדובר בוועדה חשובה שאמורה להחליט על נושא מאוד חשוב ובעל השלכות קריטיות על הכדורגל הישראלי, אבל אני לא חושב שבגלל זה אנשים צריכים להצביע בניגוד לדעתם, אחרת למה אנחנו בכלל צריכים את הוועדה הזו? אני מתכוון להצביע בהתאם לעמדתי ולא מעניין אותי אם אהיה בדעת מיעוט. אף אחד לא ישנה את דעתי״.
״האמת שאני עדיין מתלבט. במהלך כל הדיונים שהיו בתקופה הארוכה הזו חשבתי שאלי טביב צריך לעזוב את הכדורגל הישראלי בעקבות הרשעתו בפלילים, היו רגעים שחשבתי שהוא צריך להישאר וכרגע אני לא יודע בדיוק אם אצביע בעד או נגד״.
״אני אומר את דעתי, אתם תעשו עם זה מה שאתם חושבים, גם אם הוועדה תחליט ברוב כזה או אחר שטביב צריך לעזוב את בית״ר ירושלים ונניח שבית הדין העליון יהיה איתנו לא ישנה את ההחלטה וידחה את הערעור של טביב. קחו בחשבון שבבית המשפט אין סיכוי שהבעלות על בית״ר ירושלים תילקח ממנו. תבינו, טביב קנה את בית״ר ירושלים, הקבוצה היא רכוש שלו, אף בית משפט לא ייקח ממנו ואת הנכס שלו״.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20