ב-30 ביוני 2005 הייתי  ילד בן 16, צעיר ותמים, כששיא העול בחיי היה הבגרות במתמטיקה ואזרחות. באותו יום יצא אברך חרדי לעצרת תפילה בכיכר ציון נגד מצעד הגאווה שנערך באותה עת בירושלים, אותו ראה כ"מלחמה נגד הקדוש ברוך הוא". בדרכו הגיע למצעד וקיבל סכין מטבח משמואל אירנשטיין. לטענת אירנשטיין הסכין נועדה לפגוע ברכוש ולהפריע למהלך המצעד, אך שליסל השתמש בה כדי לדקור שלושה מהצועדים. הוא הורשע בעבירות של ניסיון לרצח.

האירוע הזה לא ריגש אותי יותר מדי, הייתי נער, זה עבר לי ליד האוזן, אבל משום מה זה עדיין נחרט בזכרוני. עשר שנים לאחר מכן, אני כתב פוליטי באחד האתרים בארץ, יומיים לפני מצעד הגאווה ואני מתעדכן שישי שליסל שוחרר. איש לא התייחס, באתר זה לא היה נראה כמידע ששווה אייטם, אז רק העליתי אצלי בחשבון הפייסבוק, אמרתי שיש לי תחושה רעה ולכן אני הולך להיות שם.

 ב-30 ביולי, יום חמישי, סיימתי את העבודה קצת מוקדם מהרגיל כדי להספיק להגיע בזמן. אולי אצליח לתפוס קצת "אקשן", חשבתי.

והספקתי.

טקס לזכר שירה בנקי. צילום: פלאש90
טקס לזכר שירה בנקי. צילום: פלאש90

הספקתי יותר מדי, כעיתונאי באותה תקופה, חשבתי איך להביא אייטם, וזה היה חזק. אותו רוצח מתועב שלף סכין על ההמון, דקר שישה אנשים, בניהם את שירה בנקי ז"ל שמותה נקבע לאחר כמה ימים.

ואז זה היכה בי. כשנכנסתי לרשתות החברתיות וקראתי את ההשתלחות בדתיים ובחרדים, וראיתי אותם משיבים אש ומאשימים את הצועדים ברצח. וזה תוקף לכאן וזה מושך לשם, ואני באמצע. מנסה להסביר, מנסה להתגונן, ורק רואה את המצב מדרדר ומחמיר.

בעידן התקשורת המתקדמת, כשלכולם יש סמרטפונים וחשבונות ברשתות החבריות, נוצר מצב טוב ומבורך שבו כולנו יכולים לדעת על הכל, ולהתחבר. קולם של אנשים שעד לפני כמה שנים לא נשמע עכשיו נשמע, ובעבר הניתוק הזה שהיה בין המגזרים כבר קיים פחות ולכן השיח נוח ורחב יותר.

אך נוצר גם מצב לא נעים, בו אנו רבים ומתגוששים כמו חבורת ילדים קטנים או חברי כנסת. זה צועק על זה וההוא מקלל את עבודתו של הטוקבקיסט הזמני שיושב על כס עור הצבי, והקרע רק מעמיק.

לפני מספר חודשים הפסקתי לכתוב באותו אתר ועברתי לתחום אחר. לא אירק לבאר ממנה שתיתי, אז לא אספר שזה בגלל שהם היו שמאלנים ובאותה תקופה החלטתי יחד עם מספר חברים להקים הפקה שתקשר בין המגזרים, מתוכה יצא ב-12 באפריל אירוע "שני עולמות" שזה ערב פעילות בנושא דת ולהט"ב, במהלכו יש הרצאות, פאנלים, הופעות והצגת סרטים בנושאים.

ולענייני דיומא, השבוע התפרסם סרטון של חייל יורה במחבל שלא זז. הוויכוח אם היה צריך לירות בו או לא הוא חשוב. הטענה כי מי שאומר מה שלא מתאים לצד שלנו, פחות חשוב. לא, שר הביטחון אינו בוגד, שולי מועלם אינה ימנית קיצונית גזענית ואלימה. אך הטוקבקיסטים כן אלימים, כי הקרע בעם שלנו לא מספיק גדול כדי שנרחיב אותו בגלל מחבל מוסלמי שטוף שנאה.

השאלה שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו השבוע, וזה הדיון החשוב ביותר, היא: האם אנחנו לא נותנים להם את הניצחון, במלחמות הפנימיות שלנו? הם רוצים לפרק אותנו, ואנחנו מושיטים להם את עצמנו על מגש מכסף. 
20 News

20 News