הקרן לישראל חדשה פרסמה באתר שבאחזקתה את "כנס הפרידה" לח"כ לשעבר באסל גטאס (הרשימה המשותפת), כך פורסם ב"ישראל היום". גטאס כזכור, נכנס לכלא בתחילת החודש לרצות עונש מאסר בין שנתיים לאחר שהורשע בהברחת טלפונים ניידים למחבלים השוהים בכלא בישראל.

האירוע בו נאם גטאס והופיעה ענת ויצמן בהצגה "מחברות מהכלא" פורסם כחלק מקמפיין "50 סוף" שפורסם באתר שמומן ומופעל ע"י הקרן לישראל חדשה שמטרתו "סיום הכיבוש". באירוע שהתקיים בחודש שעבר, נפרד גטאס מתומכיו לפני כניסתו לכלא והובעה תמיכה בשביתת הרעב של המחבלים בבתי הכלא בישראל. באירוע מחה גטאס על סיכולה של המערכת את פעילותו לשחרור מחבלים מהכלא הישראלי והכריז כי "קרבנות הכיבוש הם האסירים שלנו, בשבילי – הם הגיבורים". לצידו של חבר הכנסת המורשע, נאמה גם סנאא סלאמה, אשתו של המחבל וואליד דאקה, שרצח את החייל משה תמם הי"ד.  עוד השתתפו בכנס: ד"ר ישי מנוחין (מנחה), עודה בשאראת, פרופ' עדית זרטל , עו"ד דן יקיר, יגאל סרנה, יונתן פולק, יגאל סרנה, חגי מטר, ד"ר ענת מטר, יונתן שפירא, אבי מוגרבי, אורלי נוי, טל ניצן, רון כחלילי, סיני פתר, אדם מאור, מיקי קרצמן, מיכל ספיר, אודי אלוני והראפר תאמר נאפר.

באירוע הוקראו מכתבים של מחבלים פלסטינים הכלואים בישראל, בהם חלופת מכתבים בין "אסיר פלסטיני" לעיתונאית ישראלית. בפתח האירוע, שעבר משום מה מתחת לרדאר התקשורתי המרכזי, קידמה הפעילה החברתית אורלי נוי את פני חבר הכנסת לשעבר והשמיעה את הנחת היסוד לאירוע, באומרה כי "המערכות המשפטית, המשטרתית, התקשורתית והפוליטית", הן ולא אחרות, "מייצרות קרימיניליזציה של האסירים הפוליטיים הנאבקים על זכויותיהם הבסיסיות".

במשך מעל ל-20 דקות נאם גטאס על "הדיכוי וההתעללות הפרטנית" כלפי המחבלים האסירים. גטאס הודה לויצמן על הצגתה, ואמר באירוע כי "הציבור הישראלי, גם השמאלי ביותר, לא נתקל ברמה הזו של הדיכוי. מדברים על עונשים, מחסומים, הענשה קולקטיבית, אבל אתם לא נתקלים במקרים של אדם מול המערכת. פה ראיתם". בדבריו, הביא גטאס סיפורים אישיים של התעמרות, כביכול, במחבלים האסירים. "כששם יש התגלמות של רוע – שאני לא רוצה להזכיר או להשוות עם מקרים אחרים בהיסטוריה – כשהמערכת שבדי.אנ.איי שלה כל מה ששייך לאחר הוא שטן", אמר גטאס, "אז באה המערכת הזו, שנבנתה וכוילה כך, ואומרת: 'אסיר ביטחוני', כך מוגדר – כמובן שהוא אסיר פוליטי, 'מותר לו ביקורים של קרובים מדרגה ראשונה וזהו'".

פרסום פרויקט "סוף 50" באתר הקרן לישראל חדשה
פרסום פרויקט "סוף 50" באתר הקרן לישראל חדשה

תגובת הקרן לישראל חדשה: "האירוע האמור אינו אירוע של הקרן החדשה לישראל, הקרן לא יזמה אותו לא תמכה בו ולא היתה שותפה לתכניו. אם יתברר שבאירוע נשמעו מסרים של תמיכה בטרור או בסיוע לטרור, הקרן החדשה לישראל מגנה ומסתייגת מכך בכל דרך. אתר '50 סוף' הוקם על מנת לרכז שורה ארוכה של אירועים, שמטרתם להדגיש את העובדה שאחרי 50 שנים אפשר והגיע הזמן לסיים את הכיבוש. במסגרת זו הועלו לאתר אירועים שונים הקוראים לסיום הסכסוך, שאת חלקם יזמו הקרן החדשה לישראל וארגונים מתמחים וחלקם, כמו במקרה האמור, אירועים שאינם קשורים בקרן החדשה לישראל כלל. הקריטריון הוא שתוכן האירוע, כפי שהוצג לעורכי האתר, עמד בקווים האדומים שהציבה הקרן. במקרה הנ"ל הוצג לפני הקרן אירוע השקה לספרו של ישי מנוחין ולאחר שנבחן סדר היום אושר הפרסום באתר".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא