יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין התפטר הבוקר מתפקידו. בשל כך, ננעלה ישיבת הכנסת, וכיון שהתפטרות יו"ר הכנסת תיכנס לתוקפה 48 שעות לאחר הגשת הודעת ההתפטרות – הכנסת לא תוכל להתכנס עד יום שני.

מנגד, בכחול לבן טוענים שכיון שאדלשטיין עדיין מכהן כיו"ר הכנסת, החלטת בג"ץ המחייבת אותו לכנס את הכנסת לבחירת יו"ר עומדת בעינה.

לאחר הודעת ההתפטרות של יולי אדלשטיין, קיים היו"ר היוצא התייעצות עם היועץ המשפטי לכנסת איל ינון, שהורה לו לכנס את המליאה למרות ההתפטרות.

מאוחר יותר הודיע ינון לבג"ץ כי אדלשטיין אמר שלא יכנס את הכנסת, למרות פסיקת בית המשפט העליון.

מפלגת כחול לבן מגישה כעת עתירה נגד אדלשטיין, בדרישה להורות לו לכנס את הכנסת באופן מיידי למרות התפטרותו, דבר שיוביל לבחירת מועמד כחול לבן ח"כ מאיר כהן לתפקיד יו"ר הכנסת.

מאיר כהן, מועמד כחול לבן לתפקיד היו"ר. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הודעת ההתפטרות של אדלשטיין. באדיבות ערוץ הכנסת.

על פי החוק, במקרה של התפטרות יו"ר הכנסת, סגנו ממונה באופן אוטומטי ליו"ר הכנסת עד לבחירת יו"ר חדש. אלא שהכנסת עדיין לא מינתה סגנים – ואין ליו"ר הכנסת היוצא סגן שימלא את תפקידו. במקרה כזה, יו"ר הכנסת הוא זקן חברי הכנסת – ח"כ עמיר פרץ יו"ר מפלגת העבודה.

יתמנה ליו"ר? עמיר פרץ. צילום: Tomer Neuberg/Flash90

התפטרותו של יולי אדלשטיין גררה שלל תגובות במערכת הפוליטית ובחברה הישראלית בכלל.

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ: "כנסת ישראל שייכת לאזרחי ישראל ונבחרי הציבור בה ימלאו אחר חוקי מדינת ישראל והחלטות בית המשפט. אף אחד אינו מעל החוק".

ח"כ יאיר לפיד: "יו"ר כנסת שמפר צו של בית המשפט העליון זו אנרכיה. נתניהו שלח את יולי לשרוף את הדמוקרטיה? איפה חברי הכנסת ההגונים של המחנה הלאומי? אנחנו נגן על הדמוקרטיה בכל דרך".

שר הכלכלה, ח"כ אלי כהן: "יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין פעל בצורה ממלכתית ומכבדת אל מול ההתערבות הבוטה של בג"ץ, שמהווה פגיעה קשה בעקרון הפרדת הרשויות, ופוגעת אנושות באמון הציבור בו. עוד פרי באושים של שיתוף הפעולה של כחול לבן והרשימה המשותפת, בזמן שאנו עסוקים בחיי אדם ובמלחמה בנגיף הקורונה"

ח"כ עופר שלח, כחול לבן: "ההתפטרות של יולי אדלשטיין לא פוטרת אותו ממילוי החלטת העליון, לכנס את המליאה ולבחור יו״ר כנסת. זה שיא המלחמה שהכריזו נתניהו והליכוד על הכנסת והדמוקרטיה. לא ניתן לזה לעבור".

עופר שלח. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר התחבורה, ח"כ בצלאל סמוטריץ: "יו"ר הכנסת יואל יולי אדלשטיין מקריב את עצמו בממלכתיות ראויה להערכה על מזבח הדיקטטורה השיפוטית. בהתפטרותו מגן יו"ר הכנסת על הדמוקרטיה הישראלית ועל עצמאותה החשובה של הכנסת ומסרב לקיים פסיקה שדגל שחור מתנוסס מעליה. יום עצוב למדינת ישראל".

תנועת 'אם תרצו' הודיעה בעקבות ההתפטרות: "אנו מחזקים את אסיר ציון לשעבר, יו"ר הכנסת המתפטר יולי אדלשטיין, שוויתר על כסאו במטרה להציל את עתידו של המפעל הציוני. היעד האמתי של שופטי בג"ץ הוא מחיקת זהותה היהודית של המדינה ולא רק החלפת אופיה המשטרי. ברור כי השלב הבא יהיה פגיעה בחוק יסוד הלאום ולאחריו פגיעה בחוק השבות.

הלוואי והמתקרנפים השותקים במפלגות תל"מ וישראל ביתנו היו נוהגים באותה אצילות ומצילים את מדינת ישראל מעריצות הבג"ץ."

עו"ד שמחה רוטמן, מהתנועה למשילות ודמוקרטיה: "מי שנאבק על חירותו לחיות כיהודי במדינת ישראל הדמוקרטית יודע לזהות דיקטטורה בחדות ובבהירות כשהוא רואה אותה, ומוכן לשלם מחיר למען עקרונותיו".

 

 

 

 

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.