23:36 17/12/2017
דף הבית > ספורט > הקרב הגדול של עופר עיני יוצא לדרך

הקרב הגדול של עופר עיני יוצא לדרך

יו"ר ההתאחדות לכדורגל שיגר למשה כחלון מכתב המאיים להשבית את כל הליגות בכדורגל הישראלי. עתידו של עיני תלוי בכחלון

איום השבתת הכדורגל הישראלי: כיו"ר ההסתדרות כל איום שלו גרם לשרי האוצר להזיע ולחזר אחריו כדי שלא ישבית את המשק הישראלי, עכשיו, כיו"ר ההתאחדות לכדורגל, עופר עיני שיגר לשר האוצר מכתב ובו הוא מאיים להשבית את כל הליגות בכדורגל הישראלי. הקרב הכי גדול של עיני כיו״ר ההתאחדות יצא לדרך והעתיד של עיני תלוי בכחלון.
עיני. נדחק לפינה.  צילום: פלאש 90
טיפס על עץ גבוה? עיני. צילום: פלאש 90
האם עופר עיני, יו"ר ההתאחדות לכדורגל, טיפס על עץ גבוה מאוד כאשר החליט על השבתת כל משחקי הליגה של הכדורגל הישראלי בשבוע הבא, אם לא ייחתם הסכם השיווק עם הטוטו? בעוד שבוע נקבל את התשובה. עופר עיני ואורן חסון הם אנשים רציניים. אפילו אמינים הרבה יותר מהרבה עסקנים שמנהלים את הכדורגל הישראלי, עיני היה יו"ר ההסתדרות והוא מכיר מצוין את איומי השביתה, אורן חסון, מנכ"ל מנהלת הליגות, היה בעבר מנכ"ל בכיר בחברות מובילות במשק, השניים החליטו לשגר מכתב חריף לשרת הספורט מירי רגב ושר האוצר משה כחלון ובו הבהירו כי אם הסכם השיווק לא ייחתם עד השבוע הבא, הכדורגל הישראלי יושבת עד להודעה החדשה.
עיני הלך על מהלך אולי הכי גדול שעשה מאז נכנס לתפקידו לפני כשנתיים, הוא הודיע כי כל הליגות יושבתו אם לא ייחתם ההסכם. לעיני אין אפשרות להתקפל, אין לו שביל בריחה, או שהוא מנצח ויוצא גדול או שהוא מפסיד וייאלץ להחליט על עתידו. גורם בסביבתו של עיני אמר לי השבוע כי יו״ר ההתאחדות לכדורגל הלך על קו תוקפני כדי לנצל הזדמנות להתפטר מתפקידו. על פי ההתנהלות של עיני הוא התאהב בתפקיד ואין לו כוונה ללכת לשום מקום, לפחות לא לפני סיום הקדנציה.
האיום של עיני וחסון לא נשלח לגורמים זוטרים או לפקידי ממשלה, האיום שלהם שוגר לעבר שני שרים בממשלת ישראל. הכדור בעצם בידיים של שר האוצר כחלון, מצד אחד כחלון אוהב כדורגל, מכיר רבים מהגורמים המנהלים את הענף, אבל כחלון הוא האדם האחרון שאוהב לקבל איומים, הוא לא אוהב אולטימטום ולא מתרגש ממכתבים מאיימים. השר כחלון יקבע האם עיני וחסון טיפסו על עץ גבוה מידיי, המפתח לפיתרון המשבר בכדורגל הישראלי נמצא בידיים של שר האוצר. השאלה הגדולה היא האם כחלון ייתן הוראה לפקידי האוצר להיענות לדרישתם של עיני וחסון או שכחלון ישאיר את שניהם על העץ.

הקרב בין רגב לכחלון

בקרב הראשון שהיה בין שרת הספורט לשר האוצר בנוגע לכדורגל הישראלי, השרה רגב וההתאחדות לכדורגל הפסידו. רגב ועיני סיכמו על החתמת יועץ מיוחד לקידום הכדורגל הישראלי והביאו את הכוכב הספרדי לשעבר, פרננדו היירו. במשרד האוצר הבהירו כי בלי מכרז על פי החוק, היירו לא יכול לעבוד ולקבל שכר מקופת המדינה.
השרה מירי רגב. צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90
השרה מירי רגב. צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90
רגב התעלמה והבהירה כי אינה זקוקה לאישור האוצר מכיוון שהיירו יקבל שכר ממשרד הספורט, השרה רגב שכחה כי משרדה מתוקצב ממשרד האוצר וכך היירו נאלץ להישאר בספרד. רגב תקפה את כחלון כמי שהכשיל את התכנית שלה לקידום הכדורגל הישראלי וכחלון הבהיר כי השרים צריכים לפעול על פי הכללים של נציבות המדינה והאוצר לא יעביר כספים בלי מכרז. הקרב השני, הסכם השיווק בין הטוטו לכדורגל הישראלי הוא הקרב השני בין רגב לכחלון.
בחודשים האחרונים התנהלו שיחות בין עיני לרגב בנוגע להסכם השיווק. עיני דרש 120 מיליון שקל, רגב הציעה פחות מחצי, כמו כל מו"מ השניים ניהלו מו"מ בו נטלו חלק אנשי הטוטו, ההתאחדות ומנהלת הליגה.
אחרי אין ספור ישיבות, ויכוחים, ספינים והעלבות בתקשורת, הגיעו הצדדים לסיכום. ההתאחדות ומנהלת הליגות יחתמו על הסכם השיווק שיהיה 80 מיליון שקל בשנה, אבל הטוטו יעביר רק 29 מיליון והיתרה, 51 מיליון שקל, משרד האוצר יעביר כדי לממן את האבטחה והשיטור במגרשים.
במהלך המו"מ עיני זעם שאנשי האוצר לא הגיעו לכל הישיבות ובאחת הישיבות הוא נטש בזעם בטענה שאי אפשר לחתום על הסכם בלי האוצר. עיני ידע היטב מה הוא אומר. יו"ר ההסתדרות לשעבר יודע כי בלי מילה של האוצר אף שקל לא יוצא מקופת המדינה, ומי כמו עיני יודע שלכל הסכם יש תוקף רק אם שר האוצר שם עליו את האצבע או לפחות הפקיד הבכיר שם את האצבע והשר נתן את מילתו.
במהלך כל המו"מ השרה רגב תקפה את שר האוצר כחלון גם ובלי קשר לנושא הסכם השיווק.
רגב האמינה כי בכל הקשור לכדורגל הישראלי, כחלון לא ייצא נגד הסיכום שהושג וייענה בחיוב לכל דרישה של ראשי ההתאחדות והמנהלת. רגב האמינה כי למרות הביקורת שהיא משמיעה נגד שר האוצר כחלון יחשוש להיכנס לעימות עם בעלי הקבוצות והאוהדים ויחשוש גם מתקשורת הספורט שתפגע בו. נכון לעכשיו לפחות, כחלון לא התקפל ולא חושש מהמסרים שקיבל, גם לא האיומים של עיני וחסון להשבית את הליגות בישראל. הלחצים שהפעילו ראשי ההתאחדות והמנהלת יחד עם השרה רגב לחתום עם הטוטו על הסכם השיווק תוך התעלמות ממסקנות ועדת באב"ד הם שורש הבעיה.

שר האוצר במילכוד

המסקנות בין השאר הן להקטין את הוצאות הטוטו ומפעל הפיס על הסכמי השיווק. שר האוצר שמינה את הוועדה בראשות באב"ד נמצא במילכוד, הרעיון שעלה בעקבות המסקנות של הוועדה היה שהטוטו יעביר רק 29 מיליון שקל ואת היתרה יעביר האוצר לטובת שכר השוטרים והמאבטחים במשחקי הכדורגל.
נציגים בכירים בכדורגל הישראלי נפגשו עם השר כחלון בניסיון להגיע לסכמות, מסתבר כי גורמים שונים שאינם נמצאים ביחסים תקינים מנהלים שיחות עם כחלון בערוצים שונים. עיני ידוע כאחד שאינו ממהר לאיים בהשבתה, יש לו אורך רוח וניסיון רב בניהול מו"מ ופיתרון משברים. מסתבר שכורסת יו״ר ההסתדרות נותנת עוצמה שאי אפשר להתעלם ממנה, בטח לא מנשק השבתת המשק הישראלי.
עיני, יכול להיות מומחה לניהול מו"מ ופיתרון משברים אבל האיום היחידי שהוא יכול להשתמש בו הוא השבתת הכדורגל הישראלי. עם כל הכבוד לכדורגל הישראלי ויש כבוד, השבתת הכדורגל הישראלי זה לא השבתת המשק הישראלי ולכן שר האוצר לא צריך להזיע ולהיכנס ללחץ. התחבורה הציבורית תעבוד כרגיל, המראות ונחיתות יתקיימו כסדרן בשדה התעופה בן גוריון, עובדי הרשויות המקומיות יגיעו לעבודה ואת הזבל יפנו לנו מהרחובות. עם כל הכבוד לכדורגל, לשר האוצר יש מדינה לנהל והאיום שעיני וחסון שיגרו לעברו הוא כדור סרק.
עם כחלון אפשר להגיע להבנות ולפשרות בשיחות ולא באיומים. עיני היה צריך להשתמש באיום ההשבתה כמוצא אחרון. עיני נחשב כיו״ר הסתדרות שלא אהב שביתות. שרת הספורט מירי רגב תהיה במשחק הנבחרת נגד איטליה ביום שני בסמי עופר. גם שר האוצר משה כחלון אמור להיות שם. יכול להיות שבאווירה הטובה שתהיה שם, עיני, חסון ורגב יצליחו לסגור את הסיפור עם כחלון. אם יש מישהו שיכול להוריד את עיני וחסון מהעץ הגבוה עליו טיפסו, הוא השר כחלון. אגב באיצטדיון סמי עופר יש מעלית גדולה בה יש מקום לכל הפמליה המכובדת לרדת ממגדל תא הכבוד.
‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

גם מליקסון לא עזר לאלופה מול נתניה. צילום: הפועל ב"ש

נתניה ניצחה את ב"ש, בית"ר יכולה לעלות לפסגה

שער של קוגבניה המחליף בדקה ה-80 הנחיל לאלופה הפסד שני בשבוע, נתניה במקום הרביעי. רעננה הפתיעה את סילבס וק"ש. ניצחון של בית"ר על מכבי ת"א יסדר לה מקום ראשון