"שלנו". הר הבית והכותל. צילום: פלאש 90

ההצעה, שעוסקת ב'פלסטין הכבושה' מנוסחת בקצרה ובאופן מטעה נראית טכנית ולא פוגענית כלפי ישראל. על פי הנוסח נטען כי העיר העתיקה היא אתר מורשת בינלאומי עם זיקה ירדנית. ההצעה כולל בנוסף התיחסות ישירה להחלטת העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, על מעמדן החוקי של פלסטין וירושלים, במיוחד להחלטה האחרונה בתגובה להצהרת הנשיא טראמפ שדורשת שלא להכיר בירושלים כבירת ישראל.

כרמל שאמה הכהן, שגריר ישראל באונסק"ו, מסביר כי "אין לישראל אפשרות להסכים להצעה שכן מדובר באריזת כל האלמנטים שנלחמנו בהם באריזה ממוזערת ועטופה בעטיפה מטעה. מדובר בניסיון לשכנע אותנו לבלוע גלולת רעל קטנה בצורת סוכריה עטופה יפה במקום דלי הרעל מהפעמים הקודמות שהיה שונה בגודלו ושהריח רע מאד מביטויים שקריים, פוגעניים ומסיתים".

"מדובר בנוסח בעייתי, הקיצוני ביותר שהונח עד כה, גם אם היו בעבר נוסחים פחות אלגנטיים ממנו. הנוסח אמנם אינו כולל פרטים ישירים שקריים ופוגעניים כמו בעבר, אך בעצם יש בו אזכור של כל החלטות העבר כולל כאלו שהערבים כבר נסוגו מהן כמו איסלום הכותל והר הבית דרך הדלת האחורית, תוך נסיון לגרור מדינות שהצביעו נגד בעבר, לשנות את אופן הצבעתן", מוסיף שאמה הכהן. מרגע פרסום ההצעה החלה פעילות אינטנסיבית של משרד החוץ כדי למנוע את ההצבעה הזאת.

כזכור,  ישראל צפויה לעזוב את אונסק"ו יחד עם ארה"ב בסוף השנה האזרחית הנוכחית בשל פעילותו החד צדדית נגדה: "המטרה שלנו בשנת המעבר עד להתנתקות הסופית מאונסק"ו היא מניעת קבלת החלטות בקונצנזוס מלא נגד, שאינן מקובלות על ישראל, וזה מה שכרגע אנחנו מתאמצים להשיג", מסביר שאמה הכהן, "בהרכב החדש והבעייתי של הוועד המנהל וכשארה"ב ואנחנו עם רגל וחצי בחוץ זה קצת מורכב אבל בהישג יד".:עוד באותו נושא