No Tag To Print

שגריר ארה"ב דיוויד פרידמן בפתיחת כנס ירושלים. צילום: הלל מאיר TPS

הקצין הישראלי מזהיר את הסורים: "מי שמשחק באש, אצבעותיו נשרפות"

בעימות ברשת 'אלג'זירה' מול קצין הצבא הסורי לשעבר, תקף דובר צה"ל בערבית את החגיגות הסוריות על הפלת מטוס ה-F16 והזהיר: "המחר שלכם הופך לאיראני"

דובר צה"ל בערבית, רס"ן אביחי אדרעי, עלה לעימות באל ג'זירה מול קצין לשעבר בצבא הסורי ותומך אסד, צלאח קיראטה, בנושא תקיפת חיל האוויר בסוריה לאחר חדירת המל"ט האיראני והפלת ה-F16 אחריו לפני שבועיים.

יירוט המל"ט האיראני מעל שטח ישראל. צילום: דובר צה"ל

 

העימות התרחש בתוכנית 'הצד שמנגד' בערוץ אל ג'זירה בו אדרעי מרואיין קבוע, אלא ששלשום (ג') בלט העימות יוצא-הדופן בשל הבוז שהפגין לצבא הסורי בפני קיראטה והמראיין. הקצין הסורי קבע כי "הפלת המטוס הישראלי היא לא אירוע חולף אלא הוא שינה את כללי העימות והוא יכול להיחשב כחידוש של משוואות הכוח באיזור". המראיין אף הוסיף: "אתם עכשיו במצב ביש, היוקרה והיכולת האווירית הישראלית בשפל אחרי האירוע". דובר צה"ל השיב לקצין הסורי בחיוך כי כיוון שהוא גר בספרד, הוא "אינו יכול לשמוע את קולה של העליונות האווירית הישראלית לפני ואחרי האירוע הזה. אם ישאל את חבריו וקרוביו שבדמשק אם הם שומעים מדי שבוע את העליונות האווירית הישראלית, הם יענו לו בחיוב. הערבים והסורים נשענים על דיבורים, ואנחנו על מעשים". אדרעי אף ציין בפניהם כי הטייס הישראלי שנטש את מטוס ה-F16 כבר הספיק לחזור לטוס בחיל האוויר "שהוא הטוב ביותר באזור ואולי גם בעולם".

יותר מכך, אמר אדרעי, כי אם צה"ל לא היה מודה בכך שמטוס קרב ישראלי נפל והדיווח היה מגיע מצד המשטר הסורי – אף אחד בעולם הערבי לא היה מאמין להם. הקצין הישראלי אף הזכיר למראיין סקר שהוא עצמו ערך בעמוד הפייסבוק שלו, בו שאל את הגולשים האם הם מאמינים לאיראנים, לסורים או לישראלים, והרוב השיבו כי הם מאמינים לישראלים.

דובר צה"ל בערבית, רס"ן אביחי אדרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

כשמאחוריו מיליוני עוקבים בפייסבוק ומאות אלפים בטוויטר, חיקויים בתוכניות טלוויזיה ערביות וסל קללות וגידופים, אדרעי לא היסס והבטיח: "אנחנו נמשיך בגיחות ובפעילות שלנו כדי להגן על שמי ישראל מכל איום. היה מי שהזמין את האיראנים לכבוש את בסיס T-4 הסורי, לא נגד דאעש או נגד האופוזיציה הסורית כמו שהם טוענים בשקר, אלא מדובר בניסיון של איראן להתעמת עם ישראל בצורה ישירה בפעם הראשונה. אני לא מכיר שום גוף אזורי או ערבי  שיכול להפיל את המטוס המתקדם ביותר של האיראנים במהירות הזו ומשם לעבור לתקיפה מדוייקת של קרון השליטה האיראני. זו עליונות אווירית!".

דובר צה"ל הסביר את הסיבה שצה"ל תקף את הצבא הסורי בכך שהפך ל"שחקן מרכזי" כשירה אש נ"ט. "אנחנו תקפנו את האינטרס האיראני בסוריה. מי שבירך בטלוויזיה את הסורים על 'ההישג ההיסטורי' היה הרמטכ"ל האיראני ולא אף אחד מסוריה".

אדרעי אף הזהיר כי "מי שהשתתף בחגיגות ברחובות בדמשק היו אנשים שלא מבינים מה טומן בחובו המחר שלהם – הוא הופך להיות איראני. הגבנו בצורה חריפה ונרחבת. מי שמשחק באש, אצבעותיו נשרפות". הוא אף אמר כי הוכחה נוספת לעליונות האווירית של ישראל היא העובדה שמזכ"ל 'חיזבאללה' חסן נסראללה נאלץ לנאום לאומה מתוך מחבואו בבוקנר. הקצין הישראלי אף הזכיר לשניים את חיסולו של רמטכ"ל 'חיזבאללה' מוסטפה באדר א-דין ע"י איראן. לדבריו, "איראן כובשת היום את ביירות, יחד עם עוד 3 ערי בירה במזרח התיכון ומנסה להשליט את ההגמוניה השיעית, את הרוע". ואת חיסולם של שלל בכירים נוספים בארגון הטרור ע"י ישראל, על פי פרסומים זרים.

"אתה הולך על מתח עדתי וחצוף כמו הישות שלך", הטיח בו בתגובה הקצין הסורי. "אתה יליד 1982, אתה ערבי-עיראקי, אל תשכח את הלאום שלך", הוסיף קיראטה וקרא: "אני מאתגר את הטייסות הישראליות שייכנסו שוב לשמי סוריה".

"העולם הערבי מבין שאיראן מנסה לכפות את השפעתה ולכבוש ערי בירה ערביות נוספות. כל קואליציית העולם הערבי נלחמת בדאעש, אבל איראן נלחמת בעולם הערבי", חתם אדרעי.

It is not Android