תארו לכם מצב, שבו במערכת המשפט יפעלו 10 משרדי עורכי דין בלבד. האם במצב שכזה, כל אחד יהיה זכאי לסעד משפטי? האם יתנהל מערך של תביעות קטנות? האם כל אדם באשר הוא אדם, יוכל לפעול באופן מקצועי בבתי המשפט או בכל הליך משפטי אחר? התשובה היא כנראה שלא. כנראה שמערכת המשפט תהיה פתוחה רק לשכבה העליונה של הכלכלה והחברה הישראלית.

העמותה לדמוקרטיה מתקדמת פרסמה דוח ובו נתונים לפיהם חל בשנה האחרונה גידול של 42% במספר הלוביסטים הפועלים ברישיון בכנסת. במקביל, מספר הלקוחות השוכרים את שירותיהם עלה ב-31%. נתונים אלה, אשר בתחילה נשמעים מפחידים, מצביעים דווקא על מגמה מאוד חיובית בנוגע ליכולת לקדם אינטרסים בממשל באמצעים חוקיים, לגיטימיים ושקופים. כאשר חל גידול שכזה בענף הלובינג החוקי והמואר, סביר להניח שבמקביל חל קיטון בהיקף ההסתייעות באנשי הלובינג השחור (מאכערים) שאינם מחזיקים ברישיון שתדלנות, אינם פועלים בשקיפות ושאינם נמנים על ענף הלובינג החוקי.

מצב הלובינג בישראל. העמותה לדמקורטיה מתקדמת
מצב הלובינג בישראל. העמותה לדמקורטיה מתקדמת

 

מעבר לכך, מגמת העלייה שהוצגה מגבירה את השקיפות ומחזקת את הדמוקרטיה, באופן שבו כל אחד, החל מחברי הכנסת ועד אחרון האזרחים – יכול לדעת ולהבין את מערך האינטרסים של בעלי העניין בממשל ואת האופן שבו הם פועלים במסדרונות השלטון.

יחד עם זאת, גידול של 42% במספר הלוביסטים הוא אמנם חיובי – אך עדיין אינו מספק ומשמר את הבעיה המרכזית בענף הלובינג החוקי. בהיקפים שכאלה, הענף עדיין נחשב ליחסית קטן, ורף הכניסה הכספי בשביל להסתייע בשירותיו נחשב לגבוה באופן שאינו נגיש לבעלי עניין קטנים ובטח שלא לעסקים קטנים, עמותות דלות תקציב, והתארגנויות ציבוריות. לכן, כאשר הנתונים יבשרו על כך שחל גידול של 420% במספר הלוביסטים הפועלים ברישיון, הדבר יצביע על התקדמות דמוקרטית אמיתית.

שפיר. נלחמת בלובינג הלא-נכון. צילום: פלאש 90
שפיר. נלחמת בלובינג הלא-נכון. צילום: פלאש 90

במצב שכזה, כאשר הענף יהיה גדול עם היצע נרחב, כללי ההיצע והביקוש יחולו גם עליו. אז נמצא שוק הדומה למקבילו בתחום עריכת הדין, במסגרתו ניתן לקבל מגוון רחב של שירותים, במגוון היקפים ובעלויות כספיות משתנות. צמיחה משמעותית של הענף תייצר, בנוסף ללוביסטים הפועלים למען לקוחות בשכבה העליונה (בדומה למשרדי עורכי הדין הגדולים) – גם לוביסטים מקצועיים לבעלי עניין שכיום אינם יכולים להרשות לעצמם לפעול באופן סדיר ומוסדר בזירות הממשל.

את הדברים הללו אמרתי בדיון בכנסת שיזמה חה"כ סתיו שפיר בתפקידה כיושבת ראש ועדת השקיפות. בתחילה, אמירה זו נתקלה בפליאה ואף בבהלה. אך כאשר עוצרים רגע ומנתחים את הדברים, ניתן להבין שהגדלה משמעותית של ענף הלובינג החוקי והמוסדר, תצמצם (ובשאיפה אף תעלים) את תופעת המאעכרים הבלתי חוקית ובוודאי שלא תחזק את כוח השפעתם של בעלי ההון על השלטון – אלא להיפך. היא תאפשר לציבור רחב הרבה יותר לפעול באותם האמצעים המקצועיים שכיום עומדים בעיקר לרשותם של אלו שיכולים להרשות זאת לעצמם, ובכך לקדם את ענייניהם באופן שוטף וממוקד ולא רק ביום הבוחר.

20 News

20 News