זהו… החלטת סופית שאת עושה את השינוי שאת מייחלת לו כבר שנים רבות. החלטת להיפטר מהמטען העודף, כבר כבד לך וקשה לך עם הנטל הזה. כל הזמן לחפש חזיות מתאימות, ובגד ים שיחזיק את הכל במקום, ובגדים שיסתירו את החזה הגדול הזה שגורם לך להיראות הרבה יותר גדולה ממה שאת באמת, וממילא כבר חצי מהחברות שלך עברו ניתוח, אז למה לא להגשים גם לך את החלום? החלטת לעבור ניתוח הקטנת חזה…

אבל זה ניתוח גדול מורכב ומסובך לא…? ומה עם הכאבים…? ומה עם הצלקות..? ומה אם זה לא יצא כמו שחשבתי? ובכלל בעלי נגד, הוא אוהב את החזה שלי ככה ולא רוצה שיהיו עליו סימנים…על כל זאת ועוד בכתבה – המדריך השלם לניתוחי הקטנת חזה.

ישבנו עם ד"ר נועם חי, מומחה לכירורגיה פלסטית אסתטית, מהמנתחים העסוקים והמובילים בארץ כיום בניתוחים פלסטיים של החזה לשיחה במרפאתו החדשה בקומה ה-42 של מגדל העסקים הגדול והחדיש בארץ – מגדל מידטאון, לדבר על הניתוח שהוא הכי אוהב לבצע – ניתוח הקטנת חזה.

עד כמה מדובר בניתוח מורכב ומסובך ומה אחוזי ההצלחה שלו?

הקטנת חזה הוא אחד הניתוחים החשובים ביותר שאנחנו מבצעים והוא יושב על התפר הדק שבין ניתוח פלסטי אסתטי קוסמטי ובין ניתוח פלסטי פונקציונלי. ברוב המקרים הניתוח נועד לשפר את איכות החיים יותר מאשר לשרת מטרה אסתטית, אך ברוב המקרים הצלחתו היא הרבה מעבר לנוחות ואיכות חיים. החזה גם קטן ויפה יותר, גם מותאם יותר למידות הגוף ומעורר שינוי אסתטי ענק אצל נשים שעברו אותו בהצלחה.

עד היום ביצעתי אלפי ניתוחי חזה ומאות ניתוחים להקטנת החזה, ואחוזי ההצלחה של הניתוחים הללו הם הרבה מעל 90%. אחוז המקרים שהיה צורך בניתוח נוסף, משלים, מתקן וכיו"ב הוא אולי סביב 2%.

מהן השיטות השונות לביצוע ניתוח הקטנת חזה?

בגדול מדובר על שתי שיטות עיקריות, וההחלטה של המנתח היא האם לבצע את הניתוח בקו תפר אנכי בלבד (השיטה הוורטיקלית) או לבצע את הניתוח בשיטת ה"עוגן" כלומר קו תפר אנכי וקו תפר לאורך קפל השד. בנוסף על המנתח להחליט כיצד הוא מרים את הפטמה והעטרה למקום הגבוה והמורם האם בשיטת המתלה העליון או בשיטת המתלה האלכסוני (סופרומדיאלי).

כאשר צניחת השדיים היא עד 3-4 ס"מ והפטמה לא מאד רחוקה מהמיקום האופטימלי שלה ניתן לבצע את הניתוח בשיטה הוורטיקלית וניתן לוותר על הצורך בקו תפר לאורך קפל השד, אך במרבית המקרים לא זה המצב, רוב המקרים שאני מתמודד איתם ביום יום הוא של חזה גדול כבד ונפול בדרגה של 7-8 ס"מ ולעתים אף 10 ו-12 ס"מ. היו גם מקרים של 15 ס"מ ויותר.

לכן ברוב המכריע של המקרים שיטת העוגן עם מתלה אלכסוני היא השיטה היעילה והמומלצת ביותר.

מה לגבי הכאבים? האם הם באמת כל כך נוראים כפי שכולנו חוששות?

תתפלאי, ניתוח זה הנו מבין הניתוחים הפחות כואבים שאני מבצע, יש נשים שעברו אצלי את הניתוח ואמרו לי שהן כמעט ולא לקחו משככי כאבים, בקושי אקמול או אופטלגין. ההסבר נעוץ בשיטות העבודה ובעובדה שמדובר בניתוח שמערב את העור והשומן, אינו מערב שרירים ואינו דורש הכנסת שתל שיכול לגרום למתח או לחץ.

הניתוח הפלסטי הנפוץ ביותר בארץ ובעולם כיום הוא הגדלת חזה, וברוב המקרים החלמה מניתוח הקטנת חזה קלה יותר ופחות כואבת מניתוח זה.

ומה לגבי הסיכונים? האם הם משמעותיים?

לגבי הסיכונים, ודאי שיש סיכונים, אבל מאחר שאין שתלים, כל סט הסיכונים הקשור לנושא השתלים לא רלוונטי ובעיקר לא הצורך לתחזוקה והחלפה של השתלים.

הסיכונים העיקריים הם סיכונים נדירים שמלווים כל סוג של ניתוח כגון דימום, זיהום, צלקות, כאבים ואי נוחות וכיוב'

הסיכון המשמעותי ביותר הוא חלילה נמק של פטמה והעטרה, והוא נדיר ביותר ובעיקר קשור לנושא העישון, ולכן חשוב שתביני שהדבר החשוב ביותר שיקבע את הצלחת הניתוח הוא הפסקת עישון. אם את מעשנת יהיה עלייך להפסיק לעשן לפחות חודש לפני הניתוח ועד חודש אחריו, ברמה שאסור אפילו סיגריה אחת, אפילו לא שכטה בודדת, גם לא ירוק אפילו לא רפואי טהור ואפילו לא להיות באותו חדר עם אנשים אחרים שמעשנים, עד כדי כך זה קריטי להצלחת הניתוח.

שני סיכונים נוספים חשובים שעלייך לקחת בחשבון הם פגיעה ברגש/בתחושה של הפטמות ופגיעה בהנקה. לגבי הרגש, כמעט תמיד הוא נפגע במידה כזו או אחרת מייד לאחר הניתוח, אך פעמים רבות הוא משתקם ולפעמים כמעט חוזר להיות תקין כמו שהיה. זה תלוי עד כמה החזה היה גדול ונפול לפני הניתוח ועד כמה היה צורך לנתק רקמות כדי להחזיר את העטרה למקום. כנ"ל לגבי הנקה, ככל שצריך יותר להקטין ויותר להרים את החזה הפגיעה בהנקה עלולה להיות משמעותית יותר.

עבור חלק גדול מהנשים נושא ההנקה כלל לא רלוונטי מאחר שהן כבר סיימו את שלב הלידות וההנקות. עבור נשים צעירות, אני מופתע פעמים רבות עד כמה החזה יודע להשתקם ונשים שהייתי בטוח שההנקה תפגע אצלן משמעותית ניסו להניק והצליחו ללא כל קושי או בעיה מיוחדת, לכן דווקא בנושא זה אני היום יותר אופטימי מבעבר.

הכי חשוב…מה לגבי הצלקות?

זה הנושא החשוב ביותר בניתוח, איך לבצע את הניתוח ולהשיג תוצאה נאה ואסתטית עם סימנים עדינים, שהחזה יראה יפה וסימטרי, שהפטמות והעטרות ישבו בגובה הנכון ויהיו בקוטר הנכון, זו בעצם המומחיות, לאחר כמעט 20 שנה של עבודה כמנתח פלסטי שמבצע את הניתוחים הללו כל שבוע אני יכול לומר שנדיר מאד שהצלקות יהיו גסות ומכוערות באופן ניכר. אי אפשר כמובן להבטיח זאת ב-100% כי לכל אחת תכונות הריפוי האישיות שלה, אך ברוב המכריע של המקרים הסימנים עדינים ונאים, אפילו כבר בשלבים די מוקדמים של ההחלמה. יש נשים שההחלמה שלהן היא כה מוצלחת שבקושי ניתן להבחין בסימנים הללו. אצל כהות עור לוקח זמן רב יותר עד שהצבע מתבהר, זה יכול לקחת שנתיים שלוש ואף יותר. אבל ללא ספק אני יכול לספור על אצבעות היד את המקרים הנדירים בהם הצלקות התרפאו בצורה לא תקינה והיה צורך לתקן אותם.

לאיזה גודל ניתן להקטין את החזה..?

או…, זו שאלה מצוינת שתמיד צריכה לעלות. נשים בעלות חזה גדול מאד רוצות להקטין את החזה כמה שיותר…, ממש הכי קטן שאפשר, ואני תמיד מסביר שזה ממש לא ההמלצה הנכונה שלי. כמו שגם נשים עם חזה קטן מאד רוצות לפעמים חזה גדול הרבה יותר ממה שמתאים להן. האמת היא באמצע, כמו שלא מומלץ להגדיל את החזה יתר על המידה, כך גם לא מומלץ להקטין את החזה יתר על המידה. נשים רבות מגיעות לניתוח במידות של DDD, E, F, G, H ומעלה… מידת החזיה שאני ממליץ ושואף להגיע אליה היא לרוב מידה D ולעתים מידה C מלא.

בין מידה C למידה D זו מידת החזה שמרבית הנשים כיום חושבות שהוא מתאים למידות גופן בחברה שלנו כיום בעולם המערבי.

האמת שכיום רוב הנשים שבאות להתייעץ איתי מבינות זאת בעצמן, בעבר הייתי צריך יותר לשכנע שחזה קטן מדי אינו טוב ומומלץ.

ההסבר הוא כירורגי טכני, כדי להקטין את החזה צריך להסיר רקמות מההיקף, בעיקר מהחלק התחתון והצדדי ולשמר רקמות שבליבת השד על מנת לאסוף אותן וליצור מראה צעיר ומלא ולהקטין את הסיכון לפגיעה באספקת הדם ובתחושה לפטמה. כאשר רוצים להקטין את החזה עוד יותר, יש צורך לנגוס ברקמות שמצויות בליבת השד ואז החזה מתרוקן ומתקבל מראה מבוגר יותר ועולים הסיכונים לפגיעה עצבית תחושתית ולפגיעה באספקת הדם.

האם ניתן לבצע את הניתוח על חשבון קופת החולים או דרך ביטוח פרטי?

כפי שהוזכר בתחילת הכתבה הקטנת חזה נמצא על התפר שבין ניתוח בריאותי רפואי ובין ניתוח פלסטי אסתטי, הגבול אפרפר וחלקלק. קופות החולים לרוב לא מאשרות את ביצוע הניתוח אלא במקרים חריגים בהם מדובר בחזה גדול וכבד מאד, ומתנות את הסכמתן לממן את הניתוח בעקמת של עמוד השדרה בדרגה של 45 מעלות ומעלה. ניתוח המבוצע במסגרת בית חולים מבוצע לרוב על ידי הרופאים המתמחים בהדרכת הרופאים הבכירים, שכן זו הדרך החשובה להכשיר את דור העתיד ולתת להם לבצע את הניתוח בעצמם על מנת לצבור ניסיון וביטחון.

לגבי הביטוחים הפרטיים בכפוף לפוליסה המכסה ניתוחים פלסטיים אסתטיים לכל חברה ישנם רופאים בהסדר עימה, ויש להיוועץ על כך עם חברת הביטוח ועם סוכן הביטוח שלך. כאשר הניתוח נעשה באופן פרטי ולא דרך ההסדר יש מקרים בהם חברת הביטוח מסכימה לכסות חלק מהוצאות הניתוח ולכן גם את זה כדאי לבדוק דרך סוכן הביטוח שלך.

לסיכום הריאיון, מה היית רוצה לומר לאותן נשים שהחזה שלהן גדול, כבד ונפול?

ההחלטה לעבור ניתוח פלסטי אסתטי היא החלטה משמעותית מאד, חשוב שתבחרי היטב את הרופא שיבצע את הניתוח עבורך, חשוב שהוא יהיה מומחה בכירורגיה פלסטית, חשוב שהוא יהיה חבר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית וחשוב במיוחד שהוא יהיה רופא ותיק ומנוסה שעיקר המומחיות שלו היא בביצוע הניתוחים הללו. רופא שהתמקצע בביצוע ניתוחים ספציפיים, שצבר ניסיון וקילומטרז', שיודע לטפל במגוון רחב של מקרים קלים כמורכבים ושהידע והניסיון שלו מוכחים, עם מוניטין וקבלות הוא הערובה שלך להצלחת הניתוח.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20