14:41 18/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הקונגרס ידון השבוע בהעתקת השגרירות האמריקנית לירושלים

הקונגרס ידון השבוע בהעתקת השגרירות האמריקנית לירושלים

ד"ר דורי גולד ינסה לשכנע את חברי הקונגרס באמצעות הזיקה ההיסטורית והערכית של ישראל לירושלים

הנשיא טראמפ הבטיח, האם עכשיו גם יקיים? ביום רביעי הקרוב, בשעה 10 שעון וושינגטון, תדון ועדת המשנה לביטחון בקונגרס בסוגיה רגישה ביותר, שיש לה השלכות בינלאומיות רבות: העברת שגרירות ארצות הברית מתל אביב לירושלים, כפי שהבטיח הנשיא הנבחר שיעשה טרם כניסתו לבית הלבן.

בדיון צפויים לקחת חלק ד"ר דורי גולד, לשעבר מנכ"ל משרד החוץ וכיום נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. ד"ר גולד כבר נמצא בארצות הברית ושוקד בימים אלה על הכנת עיקרי נאומו, כאשר לערות 20 נודע שהוא יתמקד בסקירה היסטורית של זיקתו של העם היהודי ושל מדינת ישראל לירושלים. את סוגיית מעבר השגרירות ישאיר גולד להכרעת חברי הקונגרס. בדיון ייקח חלק גם השגריר לשעבר ג'ון בולטון.

דורי גולד. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
דורי גולד. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ד"ר גולד: "הקהילה הבינלאומית תמיד התמקדה בשאלה של חופש הפולחן בעיר, וזאת בתקופה שארגונים אסלאמיסטים תוקפים ואפילו משמידים מקומות קדושים בכל רחבי המזרח התיכון. ברור כשמש שרק ישראל הדמוקרטית והחופשית יכולה להגן על חופש הפולחן בירושלים לכל הדתות וזו נקודה חשובה שיש לחזור עליה פעם אחר פעם."

ועדת המשנה תגבש את המלצותיה אולם הנשיא טראמפ יהיה זה שיכריע בסוגיה הזאת. אבו מאזן כבר הבהיר כי הוא מתנגד נחרצות להעברת השגרירות לבירת ישראל, ואיים שצעד זה יבעיר את המזרח התיכון כולו. אם טראמפ יראה התקדמות באפיק המדיני, יש להניח שהוא יעשה הכל כדי לדחות את ההחלטה בנושא. אם המגעים יישארו תקועים לא מן הנמנע שטראמפ יחליט לעשות את הצעד ההיסטורי הזה או למצוא דרך ביניים של העתקת חלק ממשרדי השגרירות לירושלים.

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

נתניהו וגבאי ספליט. צילום: פלאש 90

גבאי: "ראש הממשלה חלש מול החמאס"

יו"ר המחנ"צ ניצל את ישיבת סיעתו כדי לתקוף את הממשלה ושר הביטחון על ההתנהלות מול חמאס וטען: "כשנחליף את הממשלה אני מתחייב, שר הביטחון יהיה איש המקצוע המתאים ביותר לתפקיד"