הקונגרס האמריקני פרסם הלילה (בין חמישי לשישי) גינוי רשמי של החלטה 2334 האנטי ישראלית שעברה במועצת הביטחון של האו"ם לפני שבועיים, כך פורסם ב-"וואלה!".

ההחלטה, שעברה ברוב גורף של 342 תומכים לעומת 80 מתנגדים בלבד, כוללת דרישה מהאו"ם לשנות את נוסח ההחלטה, ובה נכתב "על הממשל האמריקני להטיל וטו על החלטות עתידיות במועצת הביטחון של האו"ם המבקשות לכפות פתרונות קבע, או החלטות חד-צדדיות ואנטי ישראליות".

הקונגרס האמריקני. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
תמיכה חוצת מפלגות בישראל. הקונגרס האמריקני. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

יו"ר בית הנבחרים, הסנטור פול ראיין מוויסקונסין אמר: "הממשל הזה, הממשל שלנו, נטש את בעלת בריתנו ישראל בשעה שהיא הייתה זקוקה לנו יותר מכל. החלטות חד-צדדיות שכאלה נועדו לבודד את ישראל ולעשות לה דה-לגיטימציה".

גם בסנאט הוגשה הצעה באותו קו, עליה חתמו 22 סנטורים רפובליקנים ודמוקרטים כאחד. מובילי המהלך היו הסנטור הרפובליקני מרקו רוביו מפלורידה והסנטור הדמוקרטי בן קרדין ממרילנד בגיבוי מנהיג הרוב הרפובליקני מיץ' מקונל ומנהיג המיעוט הדמוקרטי צ'אק שומר, מה שמעיד על תמיכה אמריקנית חוצת מפלגות בישראל.

המסמך קורא לביטול או שינוי שורשי של החלטה 2334 של מועצת הביטחון ודחיית ניסיונות של כל גוף חיצוני שהוא (כולל האו"ם) לכפות מהלכים על ישראל, כולל בוועידת השלום שתתקיים בצרפת ב-15 בינואר, מפניה הזהיר נתניהו שאמר כי יתכן ותקבל החלטות אנטי ישראליות נוספות. "ארה"ב תבטיח ששום פעולה שתינקט בוועידה זו לא תכפה פתרון על הצדדים" נכתב. ההצהרה אף קוראת לכל הממשלים הבאים להמשיך לקיים מדיניות הטלת וטו על החלטות נגד ישראל.

שגריר ישראל באו"ם דני דנון הגיב לדברים: "ההחלטה שהתקבלה בבית הנבחרים היא ההוכחה לתמיכה האמריקנית חוצת המפלגות בישראל ולברית החזקה בין ישראל לארצות הברית. הברית הזו עמדה במבחן הזמן ואין ספק כי היא תמשיך להתחזק בעתיד. אנו מצפים לעבוד בשיתוף פעולה עם הממשל החדש בארצות הברית, להוביל עידן חדש באו"ם ולשים סוף לאפליה נגד ישראל בארגון".

 

 
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם