לפי סעיף מרכזי בקוד האתי בנושא פעילות פוליטית באקדמיה, ייאסר על מרצים במוסדות להשכלה גבוהה להביע דעות פוליטיות במהלך השיעורים. הקוד האתי חובר על ידי פרופסור אסר כשר לבקשת שר החינוך נפתלי . כך דווח הבוקר ב'ידיעות אחרונות'.

זומנו לשימוע. בנט. צילום: פלאש 90
שר החינוך נפתלי בנט. צילום: פלאש 90

עוד על פי הדיווח בנט אימץ את הקוד האתי ובכוונתו להביאו בקרוב לאישור בפני מליאת המועצה להשכלה גבוהה וליישמו בכל האוניברסיטאות והמכללות בארץ. הקוד קובע כי כל מוסד אקדמי יחויב להקים יחידה שתאכפו ותפקח על הפעילות הפוליטית של המרצים. אותה יחידה גם תיתן מענה לתלונות של סטודנטים, שיגררו אחריהן סנקציות. מרצה שתתקבל בעניינו תלונה יזומן בפני יחידה אוכפת. אם יתברר כי  אכן הפר את הקוד האתי והתבטא פוליטית, תירשם לו "הערה חינוכית" בתיקו האישי. אם  יתעלם מההערה וימשיך להפר את הקוד האתי, יישקל לנקוט נגדו צעדים משמעתיים.

פרופסור אסא כשר.צילום: פלאש 90
פרופסור .צילום: פלאש 90

שר החינוך התבטא אתמול בסוגייה ואמר: "חופש אקדמי מוחלט – כן. קידום אג'נדות פוליטיות של מרצים באקדמיה – לא", עוד הוסיף: "האקדמיה אינה מרכז מפלגה, ולא ייתכן שתלמידים יחששו להביע את דעתם בשיעורים מחשש לציונם, או לחלופין שמרצים יקראו להחרים את המוסד שבו הם מלמדים. הנושא אינו נגד אף צד פוליטי, הוא גורף הן לימין והן לשמאל – וממילא אין לאף צד סיבה להתנגד לכך".

מנכ"ל תנועת "אם תרצו" מתן פלג הגיב לגיבוש הקוד ואמר: "לאחר שחשפנו בשנים האחרונות תופעות רבות של אנטי ציונות באקדמיה ולאחרונה, את חדירת ארגוני השמאל הקיצוני לתכניות האקדמאיות ולקליניקות והפעלנו לחץ מתמשך לתיקון העוול- הקוד האתי של פרופ' כשר מאמץ בצורה ברורה את דרישת תנועת "אם תרצו" לפיה לא יהיו יותר שיתופי פעולה עם עמותות המזוהות פוליטית". עוד הוסיף: "זהו יום חג לציונות לסטודנטים, לאנשי הסגל האקדמי ולאזרחי ישראל. הציונות ניצחה ומרימה היום שוב את ראשה מחדש."
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.