בתום התכנסותו אתמול והיום (ג') במטרה לגבש עמדה ישראלית כלפי ממשלת האחדות הפלסטינית, הודיע הקבינט המדיני-ביטחוני כי בהמשך להחלטות קודמות, "ממשלת ישראל לא תנהל משא ומתן מדיני עם ממשלה פלסטינית הנשענת על חמאס, ארגון טרור הקורא להשמדת ישראל, כל עוד לא יתמלאו התנאים הבאים: החמאס יכיר בישראל ויפסיק את הטרור, בהתאם לתנאי הקוורטט; פירוק חמאס מנשקו; השבת חללי צה"ל והאזרחים הישראליים המוחזקים בעזה; שליטה ביטחונית מלאה של הרש"פ בעזה, כולל במעברים ומניעת הברחות; המשך סיכול תשתיות הטרור של חמאס ביו"ש, על ידי הרש"פ; ניתוק חמאס מאיראן; הזרמת כספים וציוד הומניטרי לעזה, רק באמצעות הרש"פ והמנגנונים שהוקמו לשם כך".

בכירר חמאס המחבל סאלח ערורי ובכיר פת"ח עזאם אחמד במהלך החתימה על הסכם הפיוס בקהיר. צילום: רויטרס
בכיר חמאס המחבל סאלח ערורי ובכיר פת"ח עזאם אחמד במהלך החתימה על הסכם הפיוס בקהיר. צילום: רויטרס

 

חבר הקבינט השר נפתלי בנט, שדרש את כינוס ודיון הקבינט, מוסר כי "הקבינט הביטחוני קיבל היום החלטה אסטרטגית שמגדירה תנאי בסיסי לכל משא ומתן: אל מול חבירת אבו מאזן לארגון טרור מדינת ישראל לא תחל במשא ומתן מדיני כל עוד חמאס לא יתפרק לחלוטין מנשקו".

השר בנט בירך את ראש הממשלה על אימוץ ההחלטה הרואה ברשות הפלסטינית רשות טרור "משום שכל החלטה אחרת הייתה מעניקה לגיטימציה לארגון הטרור חמאס שפועל להשמדת ישראל", לדבריו.

השר נפתלי בנט. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
החלטה אסטרטגית. השר נפתלי בנט. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

עוד הוסיף בנט כי הוא משוכנע שצה"ל והממשלה ידעו לעמוד איתן מול כל לחץ בינלאומי ופלסטיני וכעת יש למקד את המאמץ הישראלי בהחזרת האזרחים וגופות החיילים הדר גולדין ואורון לישראל תוך גביית מחיר על החזקתם מחמאס והרשות הפלסטינית.

משפחת גולדין: "הסכם הפיוס הפלסטיני – הזדמנות להחזיר את הבנים"

לקראת התכנסות הקבינט, שוחחו אתמול (ב') הוריו של חלל צה"ל, סגן הדר גולדין המוחזק בידי חמאס, בעזה ודרשו מהשרים החברים בצוות המצומצם של הקבינט לטיפול בענייני שבויים ונעדרים, משה כחלון ואריה דרעי, לפעול באופן מיידי למינוי מתאם חדש במקום ליאור לוטן שהתפטר לפני כחודשיים.

לאה ושמחה גולדין, הוריו של חלל צוק איתן הדר גולדין בטקס האזכרה השנתי לחללי צוק איתן. צילוםף הדס פרוש, פלאש 90
"חלון הזדמנויות לפתרון לחזרתם של אורון, הדר והאזרחים". לאה ושמחה גולדין, הוריו של חלל צוק איתן הדר גולדין בטקס האזכרה השנתי לחללי צוק איתן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

ד"ר לאה גולדין ופרופ' שמחה גולדין הביעו בפני השרים חשש כבד כי הממשלה שוב מחמיצה הזדמנות להשיב את הבנים. בנוסף, דרשו מהשרים שהקבינט בישיבתו היום יחליט להתנות כל מחווה ישראלית כלפי הפיוס הפלסטיני בקידום השבתם של החיילים והאזרחים הביתה.

"הסכם הפיוס בין הרשות הפלסטינית לחמאס, שהושג באמצעות הקהילה הבינלאומית, פתח חלון הזדמנויות לפתרון לחזרתם של אורון שאול, הדר גולדין והאזרחים", אמרו הוריו של הדר גולדין הי"ד. לדבריהם, "הקבינט המדיני-בטחוני חייב להציג דרישות תקיפות וברורות בנושא החיילים והאזרחים ולהתנות כל מחווה שמבקשים הרשות או הקהילה הבינלאומית הקשורים בפיוס בקידום ומציאת פתרון לנושא ההומניטרי של החיילים והאזרחים".

חבר הכנסת עמרי פרץ צייץ בתגובה: "הקבינט  קיבל החלטה אמיצה להפסיק משא ומתן מדיני שממילא לא קיים. ברכות!".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20