הקבינט המדיני צפוי להתכנס היום (א') ולדון על חזרתם של אורון שאול והדר גולדין הי"ד, חללי "צוק איתן", לקבר ישראל. בעקבות משבר אמון קשה בין משפחות החיילים לבין הממשלה, הקבינט החליט להעלות את הנושא לדיון לראשונה אחרי שנתיים.

החללים הנעדרים הדר גולדין ואורון שאול ז"ל
הדר גולדין ואורון שאול הי"ד. מחכים לשובם לקבר ישראל

נציגי המשפחות נפגשו במהלך השבועות האחרונים עם השרים משה כחלון ואריה דרעי, ראשי וועדת השרים לענייני שבויים. לטענת השרים, הממשלה החלה להתקדם בנושא. הקבינט צפוי לשקול מספר סנקציות ע"מ ללחוץ על החמאס להחזיר את הבנים לקבר ישראל. בין היתר, הממשלה צפויה לשקול את חזרתם של חלק ממשוחררי עסקת שליטלכלא , להחמיר את תנאי הכליאה של אסירי החמאס ולהפסיק לשחרר גופות מחבלים בקלות דעת כפי שנהוג נכון להיום.

"הממשלה מכניסה סחורות לרצועה בהיקפים שאף ממשלה לא הכניסה בעבר"

במשפחות הביעו אכזבה ממדיניות הממשלה בנוגע להחזרת הבנים. בין היתר, במשפחה הביעו ביקורת על כך ששובם של הבנים לא עלה במסגרת הסכם הפיוס עם טורקיה. כמו כן, במהלך השנים מאז צוק איתן המדינה שיחררה גופות מחבלים ללא תנאים, ובמקביל, התחילה את המגעים לשיקום רצועת עזה מבלי שחזרתם של הדר ואורון עולה לסדר היום.

שמחה גולדין
שמחה גולדין, אביו של הדר הי"ד

משפחת גולדין פרסמה אמש (מוצ"ש) מכתב נוקב בנושא. "אנו מצפים שבדיון הזה יתקבלו החלטות אופרטיביות, ולא נשמע שוב את האמירה הקבועה של ראש הממשלה ושריו שממשלת ישראל עושה הכל כדי להשיב את הבנים. פעם אחר פעם האמירה הזו מתגלה במערומיה וכאמירה ריקה מתוכן. החובה המוסרית שלנו כעם ושל צה״ל היא להחזיר החיילים משדה הקרב. לצערינו, ראש הממשלה הניף דגל לבן מול החמאס וויתר על השבתם של הדר ואורון הביתה", אמרו במשפחות, והוסיפו, ממשלת ישראל מפגינה חולשה נוראית מול החמאס. בזמן שהדר ואורון נמצאים בשבי החמאס נתניהו משחרר גופות של מחבלים, אסירי החמאס מקבלים תנאי דה-לוקס, הממשלה משלמת את משכורות מחבלי החמאס והמדינה מכניסה לרצועה סחורות בהיקפים שאף ממשלה לא ביצעה בעבר. בזמן שמקימים מפעלים להתפלת מים בעזה מדינת ישראל אפילו לא דורשת לקבל מידע על הדר ואורון ולא מנהלת מו״מ להחזרתם".

משפחת גולדין סיכמה. "הממשלה הזו מכניסה סחורות לרצועה בהיקפים שאף ממשלה לא הכניסה בעבר. רק בסוף השבוע שמענו שלראשונה מאז 'צוק איתן' ישראל הכניסה לרצועה 100 טון גז לבישול ו-300 טון של סולר לחימום. מי שבממשלת ישראל חושב שמדובר בעניין הומניטרי חייב לדעת שגם הבאת גופות לקבורה זה עניין הומניטרי ודתי".

אלעד שור

אלעד שור