No Tag To Print

ארכיון. צילום: יונתן זינדל פלאש 90

הושג סיכום: הסגר יוארך עד לראשון בערב

רה"מ נתניהו וגנץ סיכמו כי הסגר יוארך עד ליום ראשון בערב. ביום חמישי יתקיים דיון נוסף וייבחנו נתוני התחלואה

קבינט הקורונה התכנס היום (ג') בסופו של דבר כפי שנקבע מראש אך באיחור של כמה שעות. בשעה זו דנים בקבינט בהצעות הקיימות על פתיחת המשק ופתיחת המוסדות לגיל הרך כפי שסוכם אך ראש הממשלה ובכירים במשרד הבריאות בקשו לדחות את הדיון בכדי לאפשר את התייצבותם של הנתונים וקבלתם לפני ההחלטה.

סמוך לשעה שש בערב כאמור נפתחה בסופו של דבר ישיבת קבינט הקורונה. ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע את חששו מתחילת מתן ההקלות: "אני חושש מהתחלה של פרצות בסגר שתעלה את הנתונים כלפי מעלה".

"הכול ייקבע על בסיס הנתונים שיוצגו בחמישי" אמר ראש הממשלה "בואו נאשר מחדש את התקנות עד יום שני כדי לקבל עוד זמן להעריך את המספרים. אם תהיה ירידה דרמטית בנתונים אולי נקדם את אסטרטגיית היציאה" הוסיף.

צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

בנוסף בכחול לבן דרשו להסיר את מגבלת אלף המטרים באם יאפשרו את פתיחת הגנים ועסקים שאינם מקבלים קהל.

שרת התחבורה מירי רגב התייחסה לנושא משרדה בדיון וטענה כי יש לפתוח את נתב"ג לאלתר: "צריך לפתוח את נתב"ג מיידית, אין לזה השפעה על התחלואה. התקנות הן עד יום שני וזה לא תקין שהשמיים יהיו סגורים. ברגע שזה לא עניין בריאותי, אנחנו לא יכולים שלא לפתוח".

ראש הממשלה ורעייתו שרה, מלווים בראש ממשלת הודו, מסיירים בתערוכת טכנולוגית בה נשא ראש הממשלה נאום. צילום: אבי אוחיון, לע"מ
השרה רגב. צילום: אלכס קולומויסקי

בהתייעצות שהתקיימה קודם לכן, עמדו ראש המל"ל, מנכ"ל משרד הבריאות, פרויקטור הקורונה ויועצים נוספים על הקושי לקבל כבר עתה החלטות על הקלות בסגר, מאחר שהתחלואה עדיין ברמה גבוהה ומכיוון שעדיין לא ניתן להעריך את השפעות אירועי חג סוכות ושמחת תורה.

פרויקטור הקורונה הפרופסור רוני גמזו הביע דאגה רבה מכך שלמרות תנאי הסגר נדבקו 3000 איש ביום. על כן, בהתייעצות שהתקיימה בין ראש הממשלה, שר הביטחון, שר הבריאות ושר המדע, הוחלט לכנס היום את קבינט הקורונה שידון בנתוני התחלואה, בתכנית יציאה מסודרת לפי שלבים וקריטריונים.

בהתאם לנתונים ומגמות התחלואה, ביום חמישי ידון הקבינט האם לבצע מהלך בשבוע הבא במסגרתו יפתחו עסקים קטנים ללא קהל, טייק אוואי ופתיחת מסגרות הגיל הרך כך על פי הודעת שר הבריאות.

אדלשטיין. צילום: פלאש 90

כזכור מוקדם יותר היום התכנסה ועדת הקורונה אשר דנה באסטרטגיית היציאה של מדינת ישראל מהסגר. המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, אמר בדיון בוועדה כי ההצלחה של הסגר הביאה לכך שאנחנו במדדי תחלואה טובים: "אנחנו עוד לא במספר שמאפשר להתחיל את השלב הראשון של הפתיחה, אבל אם זה יימשך בקצב הנוכחי, אין סיבה שלא נגיע ביום ראשון למדד שאיתו אנחנו רוצים להתחיל לפתוח".

גרוטו. צילום: פלאש 90

"מדיניות שצריכה להיות כמה שיותר אחידה מבחינת הסיכון האפידמיולוגי ודבר שני שהיא מבוססת על מדדי התחלואה אנחנו לא מתקדמים כל עוד לא עומדים במדדי התחלואה שהוגדרו לאותו שלב. להחיל את הרמזור מאוחר יותר. יש קריטריונים למקומות סגורים או פתוחים ולמצבים שבהם אי אפשר להיות עם מסיכה אם זה חדר כושר או מסעדה לדוגמא. בשלב השני כיתות א׳ עד ג׳, טיפולי קוסמטיקה, מספרות וכו׳ כל עוד r הוא 0.8." הוסיף גרוטו.

כזכור, דווח אמש כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין להמתין ליעד התחלואה שקבע משרד הבריאות בו תומך פרויקטור הקורונה הלאומי הפרופסור גמזו: 2,000 מאובחנים חדשים ביום.

It is not Android