מטוס IL-20 רוסי. צילום: רויטרס

 

יתכנס מחר (ג')  לדון בענייני הפלת המטוס בסוריה והמחלוקת מול הרוסים. הכינוס ייערך בשעה 10 בבוקר, זמן קצר לפני המראת רה"מ בנימין נתניהו לניו יורק לקראת נאומו בעצרת האו"ם.

כשעה לאחר שיחת נתניהו – פוטין, תקף משרד ההגנה הרוסי את ישראל. בהצהרה שפורסמה נטען כי מטוס קרב ישראלי חמק מהטיל הסורי ועל כן הופל המטוס הרוסי.

"ניתוח נוסף של נתונים שהתקבלו ממערכת ה-S-400 הרוסית המוצבת בסוריה מעלה כי הטיל הסורי כוון למטוס הישראלי. לאחר שהמטוס הישראלי שינה כיוון בפתאומיות – הטיל התביית על המטוס הרוסי", לשון ההודעה.

נתניהו לפוטין: "חימוש יגביר את הסכנות באזור"

כאמור, מוקדם יותר שוחח רה"מ נתניהו עם נשיא , זאת בעקבות כוונת רוסיה להעביר לידי הסורים את מערכת הנ"מ S-300 במטרה "להגן על הצבא הרוסי".

רה"מ בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה. צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

ראש הממשלה הביע את ביטחונו באמינות תחקיר צה"ל ובמסקנותיו, והבהיר שוב כי האחריות לתקרית המצערת מוטלת על הצבא הסורי שהפיל את המטוס, ועל שתוקפנותה מערערת את היציבות.

ראש הממשלה אמר כי העברת מערכות נשק מתקדמות לידיים לא אחראיות תגביר את הסכנות באזור, וכי ישראל תמשיך להגן על ביטחונה ועל האינטרסים שלה.

סוכם להמשיך את ההידברות בין הצוותים המקצועיים ואת התיאום בין הצבאות בערוצים הצבאיים. ראש הממשלה חזר והביע את תנחומיו על מות החיילים הרוסיים.

גם יועץ טראמפ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, ניסה להניא את הרוסים מהצעד שעלול להוביל ל"הסלמה משמעותית" באזור. הוא הוסיף כי "איראן היא זו שאחראית לתקיפות בסוריה ולהפלת המטוס הרוסי".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.