לאחר ששרים וחברי כנסת דרשו להקפיא את התוכנית להרחבת העיר הפלסטינית שבתוך שטח C (השייך לישראל), הוחלט בישירת שרי כי הקבינט ידון מחדש בהחלטת הממשלה לבנות כ- בעיר. הבנייה, שנחשפה לראשונה בחדשות 2, אושרה לפני כ-8 חודשים במסגרת "המקלות והגזרים" של שר הביטחון אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) בתחילת כהונתו, במהלך ישיבת שממנה נעדרו 40% מחברי הקבינט, בהם שרי הליכוד זאב אלקין, גלעד ארדן וישראל כץ. מה שנתפס על ידי אותם שרים וח"כים כמחטף, כיוון שהתוכנית עלתה לדיון במפתיע, לטענתם.

תוכנית הבנייה תוקפא? קלקיליה. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90
תוכנית הבנייה תוקפא? קלקיליה. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

 

עפ"י הדיווח, הרחבת העיר המונה 50,000 תושבים תיערך על שטחי C שבשליטת ישראל ועלולה לפגוע בהתרחבות הישוב הישראלי הסמוך צופים. היישוב הגיש התנגדות משפטית לאישור תכנית הבנייה שעשויה לכתר אותו, תוך הסבר שבעיר הפלסטינית יכולים לבנות לגובה. כזכור, על פי התכנית של ליברמן מופו אז 15 כפרים שמהם לא יצאו בצבע ירוק ותושביהם יזכו להקלות משמעותיות כמו הרחבת תכניות מתאר, הקמת אזור תעשייה מערבה לשכם, הקמת בית חולים, מגרשי כדורגל וגני ילדים. הפרויקטים יוקמו בשטחים אשר בשליטת ישראל. אולם כבר חודשיים מאז התכנית, יצא מהעיר מחבל בן 18 אשר ניסה לבצע פיגוע דקירה של לוחמי מג"ב בצומת תפוח. כמו כן, בחודש מרץ האחרון נעצר מחבל פעיל חיזבאללה, יוסף יאסר סוילם (23), תושב קלקיליה, אשר הונחה לקדם פיגועי טרור לרבות ביצוע פיגוע חטיפה. באפריל ניסה מחבל לדקור במברג לוחמי צה"ל במוצב סמוך לעיר. גם בחודש שעבר הפעילו מחבלים מטען חבלה לעבר כוחותינו בקלקיליה, אירוע שהסתיים באורח נס ללא נפגעים. פיגועים נוספים וניסיונות פיגועים בוצעו על ידי מחבלים תושבי קלקיליה גם טרם התכנית.

בין הדורשים להקפיא את התוכנית, היה חבר הכנסת יואב קיש (הליכוד) שאמר בראיון לערוץ 20 כי "להוביל מהלכים קטנים שמכרסמים בזכותנו על הארץ, זה תהליך רע מאוד". עוד הוסיף קיש כי מדובר על "2,000- 2,500 יחידות דיור ל-24 רשויות יהודיות, ומצד שני – קלקיליה עיר אחת, מקבלת תנופת עצומה שמאוד היינו שמחים לראות דווקא בהתיישבות".

"תנופת בנייה עצומה שהיינו שמחים לראות דווקא בהתיישבות". מתוך 'היום הזה' עם אמיר איבגי (ה')

בלשכת רה"מ הבהירו כי התכנית אושרה בשנה שעברה ומאז אושרו 10,000 יחידות לבנייה בישובים היהודים ביהודה ושומרון. גם שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) התייחסה לנושא בראיון לערוץ 20 ואמרה: "בונים עשרות אלפי יחידות דיור לפלסטינים בשטחי C, ואלף או אלפיים או 30,00 בשטחי C לישראלים, זה לא סביר מכל בחינה". "אנחנו התנגדנו לזה אנחנו מתנגדים גם היום", אמרה השרה. "אם מחליטים לבנות כזאת כמות לפלסטינים, צריך לבנות הרבה יותר לישראלים".

"פרס לטרור". מתוך 'לפני כולם' (ד')

לדברי יו"ר המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, הממשלה אישרה פי 7 בנייה לפלסטינים בעוד לרשויות ביהודה ושומרון המונות יחד 450,000 תושבים אושרו בשבוע שעבר 2,000 יחידות בלבד. "מדובר בשערורייה. בזמן שמתחשבנים איתנו כאן על כל יחידת דיור. בזמן שאושרו לכל מועצה אזורית שומרון בוועדת התכנון העליונה רק 66 יח"ד מחליט הדרג המדיני להעניק לעיר הטרור קלקיליה את פרס הטרור האולטימטיבי: הכפלת השטח והכפלת האוכלוסייה", אמר דגן.

בתוך כך, ועד מתיישבי השומרון מארגן הערב הפגנה בצומת הסמוכה לאלפי מנשה בקריאה: "אין לנו כוונה לוותר על הבית שלנו". ההפגנה תיערך בשעה 18:30, בטענה כי הרחבת קלקליה ב-60,000 תושבים תביא לפגיעה בביטחון תושבי האזור.:עוד באותו נושא