ח"כ אורן חזן (הליכוד) הגיש הצעת חוק שתחייב את כל הרשויות המקומיות בארץ לקרוא לפחות מוסד ציבורי אחד על שם ראש ממשלה או נשיא מנוח. ההצעה, אליה הצטרף גם יו"ר הכנסת דוד ביטן, תעלה להצבעה ביום ראשון בוועדת שרים לענייני חקיקה.

בקרוב מתנ"ס ע"ש בגין? כפר קאסם. צילום: פלאש 90
בקרוב מתנ"ס ע"ש בגין? כפר קאסם. צילום: פלאש 90

ההצעה אינה מציינת במפורש ערים ערביות אך הדבר משתמע מדברי ההסבר בהם נכתב כי "גם כיום ישנן ערים שכלל לא הנציחו ראשי ממשלה ונשיאים שנפטרו באמצעות קריאת מוסדותיהם הציבוריים על שמם". מטרת ההצעה לפי דברי ההסבר היא  "להנציח ולכבד את המורשת של הנהגת המדינה, נשיאי המדינה וראשי ממשלה שמתו, באופן אחיד וממלכתי תוך הגשמת ערכים היסטוריים של שימור המורשת הישראלית".

"ערבים בעלי תעודות זהות כחולות הם חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. זה מצב בלתי נסבל שהם ידרשו זכויות מבלי שיכירו במדינה ובמנהיגיה", מסביר ח"כ חזן."כשילדי היישובים הערביים יתהלכו ברחובות על שמם של בגין, שמיר, אשכול, פרס ורבין, החיבור שלהם למדינת ישראל כמדינת העם היהודי תהיה בלתי נמנעת. אין פה עניין של התרסה, אלא כיבוד לבבות".

חזן מציין כי "ראשי ממשלה ונשיאים שבאו מהימין הפוליטי לא קיבלו הנצחה שווה לאלו שבאו מהשמאל. אפשר לספור על עשר אצבעות את מספר הרחובות שמנציחים את ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר, ואני רוצה שתהיה אחידות, בכל מקום".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא