אמסלם. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הבוקר (ד') הניח יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, חדשה לפי הפרקליטות לא תוכל לערער על פסקי דין בעבירות פליליות שעונשן מתחת ל-10 שנים. בין העבירות הנכללות בהצעה ניתן למצוא עבירות רכוש, , והפרת אמונים. זוהי ההצעה הראשונה שאמסלם מקדם מאז נכנס לתפקידו כיו"ר הקואליציה.

לפי ההצעה, זכות הערעור בעבירות אלה תישאר למורשע בלבד. בדברי ההסבר נכתב כי "הגבלות משמעותיות על זכותה של המדינה-המאשימה לערער על פסק דין בהליכים פליליים קיימות במדינות רבות בעולם, ובהן בריטניה, קנדה, אוסטרליה, רבות ממדינות ארצות הברית ועוד". עוד נכתב כי "למדינה, כמאשימה, מוקנית עצמה רבה אל מול הנאשם, הן במשאבים והן בסמכויות שמוקנות לה בדין. על פי מחקרים אמפיריים שנערכו בישראל ישנה שליטה של התביעה בהליך הפלילי וסיכוייה של המדינה להצליח בערעור גבוהים מאד, ולעומת זאת, סיכויי הנאשם להצליח בערעורו שתתקבל עמדתו הינם נמוכים באופן משמעותי ביותר".

אמסלם סבור כי "ניתן לראות בסיומו של הליך בערכאה הראשונה, לאחר שבית המשפט 'אמר את דברו' והגיע להכרעה שיפוטית – כשלב שממנו ואילך אין מדינה מקום להעמיד נאשם בסיכון כפול אלא במקרים חריגים ויוצאים מן הכלל…מדינה מוסרית לא צריכה לרדוף אזרח שקיבל עונש קל לטעמה".

 

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.