סערת 'חוק הלאום' כבר כמעט שככה, אבל חדשה של ח"כ בשם 'בני ברית' מבקשת לעגן את ברית החיים בין מדינת ישראל והעם היהודי ובין בני המיעוטים הפועלים למענה ועושים לבניינה ולהגנתה, ולהעניק הטבות במס ליישובי שיעודדו שירות בצה"ל.

לוחמים דרוזים. צילום: דובר צה"ל

 

ההטבה במס תוענק ליישובי בני מיעוטים בהם שיעור הגיוס לצה"ל או לשירות הלאומי-אזרחי עומד על מעל ל-70 אחוזים בממוצע בשלוש השנים האחרונות, כך שכלל תושבי ישוב יזכו להטבה במס בדומה, לישובים בעלי עדיפות לאומית.

"הדבר הטוב יותר לאיחוי הקרע". ח"כ אורן חזן באולפן הפתוח

 

ההצעה, שנכתבה בהשראת פעילותה של תנועת "" בקרב בני המיעוטים, מבקשת להוקיר טובה לבני המיעוטים – בהם העדה הדרוזית, הבדואית, הצ'רקסית, הנוצרית והערבית – תוך הדגשת מעמדם של בני המיעוטים ושיתופם בבניית הארץ, בהגנה עליה, בחיי החברה שלה בתעשיה ובכלכלה.

על פי הצעת החוק, ביום הראשון לשבוע שבו תקרא פרשת יתרו (ספר שמות, פרקים י"ח – פרק כ'), הכנסת תקיים יום חינוך ממלכתי לבני ברית החיים ובמסגרתו יתקיימו דיונים במליאה בוועדות הכנסת השונות, במערכת החינוך ובמערכת הביטחון.

לוחמים דרוזים. צילום: דובר צה"ל

 

"בימים אלה בהם הפילוג במדינת ישראל הולך וגדל ומעקרו בגלל חוסר הבנה וערבות הדדית חשבתי לנכון ביחד עם חברי מתנועת 'אם תרצו' הוא שהדבר הטוב יותר לאיחוי הקרע הוא להוקיר בחקיקה את תרומתם של המיעוטים החיים בישראל ושותפים לבניינה ולהגנתה", אמר ח"כ חזן מגיש הצעת החוק. "מדינת ישראל היא מדינת יהודית בעלת רוב יהודי מובהק כך היה וכך תמיד יהיה אך לצד זאת אסור לנו לשכוח את המיעוטים שחיים בה ושילבו גורלם ביחד איתנו", הוסיף.

"יום חג למדינת ישראל"

יו"ר תנועת 'אם תרצו', , שתנועתו סייעה בגיבוש הצעת החוק, הסביר את המניעים מאחורי היוזמה. "מדובר בחוק היסטורי מפני שהוא שואף לתרגם את ההוקרה כלפי המיעוטים הלוקחים חלק בבניין הארץ, לידי מעשה של ממש", אמר פלג. "אי אפשר לשרוד במזרח התיכון מבלי להעניק כבוד והוקרה אמיתיים לבני הברית שקשרו את גורלם בגורלך. דבר זה צריך לקרות לא רק בדיבורים אלא גם במעשים. זהו יום חג למדינת ישראל ולמפעל הציוני בכללותו".

לינור בר-אל

לינור בר-אל:עוד באותו נושא