בעקבות פסק הדין בו הורה בג"ץ להשיב גופות מחבלים לבני משפחותיהם אם לא יעבור חוק בנושא תוך חצי שנה, פועל ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" לקידום הצעת חוק.

עפ"י ההצעה, מחבלים שנהרגו תוך כדי מעשי טרור בישראל וביהודה ושומרון גופותיהם יהיו נתונות להחלטת השר לביטחון פנים או לאלוף הפיקוד באזור הפיגוע. השר או האלוף יקבעו אם הגופות ימסרו לקבורה בבית קברות סודי כבעבר, לשריפה או להשלכה בים כפי שנהגו האמריקאים כלפי בן לאדן.

"על מחבלים שיוצאים לפעולות רצח לדעת שגופותיהם לא ימסרו למשפחותיהם", אמרו בארגון אלמגור. "כל חקיקה אחרת המוצעת על ידי שרים תגביל את המאבק מול הטרור. ההחלטה האחרונה של בג"ץ גוררת את המדינה להפרטת הפעילות הבטחונית לשרשרת חקירות שרק תשים משקולות על כל פעולה בטחונית או מדינית".

יו"ר הארגון, מאיר אינדור, הוסיף כי "בג"ץ סבור שמלוא כל הארץ משפט ואנו סוברים שמלוא כל ארץ ישראל דאגה לבטחון אזרחיה ולא מחבליה". עוד אמרו בארגון: "אנו מתנגדים להצעות השרים כפי שפורסמו מפני שהן מגבילות את החזקת הגופות רק למקרה שיש גופות ישראלים בצד השני".

הלווית מחבל החודש ברצועת עזה. צילום: פלאש 90
הלווית מחבל החודש ברצועת עזה. צילום: פלאש 90

רה"מ: "החלטת בג"ץ בעייתית, אסור לתת מתנות חינם לחמאס"

כזכור, ביום חמישי בג"ץ קיבל את עתירות משפחות המחבלים ממזרח ירושלים המזוהים עם חמאס וקבע כי המדינה מחזיקה בגופות ללא סמכות. עפ"י פסק הדין, אין חוק המתיר למדינה להחזיק בגופות לצרכי מו"מ על גופותיהם של חללי צה"ל אורון שאול והדר גולדין הי"ד ועל כן על הכנסת לנסח חוק בנושא תוך חצי שנה או להשיב את הגופות.

"מדובר בהחלטה בעייתית מאוד של בג״ץ. אסור לתת לחמאס מתנות חינם", אמר בתגובה רה"מ בנימין נתניהו. "אכנס את שרי הקבינט והיועמ״ש ביום ראשון לדיון מיוחד כדי למצוא פתרונות מעשיים וחוקיים, להמשך הפעלת הלחץ על החמאס".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, והשר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן,קראו להסדיר את הנושא בחקיקת בזק שתאפשר החזקה בגופות מחבלים לצרכי משא ומתן והרעתה.

ההחלטה של בג"ץ תאפשר את שחרור גופות המחבלים פאדי אל קנדאר אשר רצח חמישה חילי צה"ל בירושלים בפיגוע דריסה, מוחמד אבו סביח אשר רצח שוטר ואזרחית בירושלים בפיגוע ירי. מדובר באחת הפעמים הובדדות בהם התערב בג"ץ בהחלטה ביטחונית.

שרת המשפטים איילת שקד הודיעה כי תפיץ תזכיר חוק (תיקון לחוק המאבק בטרור) שמאפשר החזקת גופות מחבלים לצורכי מו"מ. "ממשלת ישראל לא תחזיר גופות מחבלים כל עוד גופות חיילינו נמצאות בידי האויב".נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון