בעקבות קמפיין תנועת 'אם תרצו' לחשיפת פעולותיה של הקרן לישראל חדשה, הגיש ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) הצעת חוק חדשה הדורשת להפסיק באופן מידי כל שיתוף פעולה עם קרנות התומכות בארגוני דה-לגיטמציה המקבלים מימון זר מישויות זרות.

צילום: "אם תרצו"

הצעת החוק החדשה מבקשת למנוע שיתופי פעולה בין קרנות התומכות בארגונים שעיקרן מימונם מישויות מדיניות זרות לבין גופים ציבוריים. הניסיון הוא למנוע מגורמי חוץ שאינם פועלים בדרך הדיפלומטית המקובלת לפעול בארץ. הצעת החוק מותירה סמכות לשר המשפטים להחריג קרנות או גופים שלא יכללו בתוך החוק.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "במדינת ישראל פועלים עשרות ארגונים וקרנות שזוכים לקבל סיוע מישויות מדיניות זרות. חלקם מייצגים באופן מובהק אינטרסים זרים שאינם עולים בקנה אחד עם האינטרס הישראלי. ארגונים אלה, הפועלים בחוסר שקיפות ביחס למטרות פעילותם ובכסות של ארגונים הפועלים לטובת האינטרס הישראלי, נהנים היום משיתופי פעולה עם חלק מהגופים הציבורים במדינת ישראל לרבות משרדי ממשלה, צה"ל ורשויות מקומיות, וזאת על אף שהציבור הישראלי אינו יוצא נשכר מפעילותם ומטרתם של ארגונים אלה היא שמירתם של אינטרסים זרים".

"ישויות זרות מקדמות אינטרסים מדיניים שלהם ושל אויבינו דרך שימוש בגופים ציבוריים". ח"כ עודד פורר, היוזם. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

כיום, חלק ממשרדי הממשלה מקיימים קשרים עם 'הקרן לישראל חדשה', בהם משרד התרבות, משרד התקשורת שממן את ארגון 'הטלוויזיה החברתית' החותר תחת ריבונות המדינה, וכן משרד החינוך שעד לא מכבר קיים קשר עם ארגון 'האגודה לזכויות האזרח' המגן על מחבלים בבתי משפט. ארגונים הנתמכים על ידי הקרן כמו 'בצלם' ו-'רבנים לזכויות אדם' זכו לקבל תקני שירותי לאומי. לאחרונה אף פורסם כי צה"ל ומשרד המשפטים השתתפו בסמינר של 'האגודה לזכויות האזרח' וכי חיילי נח"ל מתנדבים בפרק המשימה שלהם עם ילדי מסתננים בדרום ת"א בשיתוף עם עמותת 'אליפלט' הממומנת ע"י הקרן באמצעות 'מכון הרטמן'. מטרת הצעת החוק היא למנוע כל קשר בין אותו תאגיד פוליטי זר הפועל בצורה שאינה דמוקרטית כדי לפורר את מדינת ישראל מבפנים לבין משרדי הממשלה.

התנדבות צה"ל עם ילדי מסתננים צילום: שפי פז, החזית לשחרור דרום תל אביב

 

"בשנים האחרונות גוברת מעורבות ישויות מדיניות זרות המשתפות פעולה עם גופים ציבוריים וארגונים הקוראים לחרם על מדינת ישראל", אומר יוזם הצעת החוק, ח"כ פורר. לדבריו, "שיתוף הפעולה הזה, בין אם הוא גלוי ובין אם מוסווה, מסוכן לדמוקרטיה הישראלית. העובדה כי ישויות זרות מקדמות אינטרסים מדיניים שלהם ושל אויבינו דרך שימוש בגופים ציבוריים בישראל מהווה נתיב מסוכן שיש לחסום אותו והחוק הזה מהווה עוד אבן דרך בחיזוק הדמוקרטיה הישראלית ובהגנה עליה מפני אינטרסים של מדינות זרות".

יו"ר תנועת 'אם תרצו', מתן פלג, בירך על הגשת הצעת החוק ואמר כי "מכל העולם הדמוקרטי, רק מדינת ישראל סובלת מתופעה בה ארגונים פוליטיים זרים פועלים בתוכה כאופוזיציה גלויה ולוחמת. ראשי הארגון הזר 'הקרן לישראל חדשה' הצהירו במפורש שהקרן וארגוניה, הם האופוזיציה במדינת ישראל. אותה אופוזיציה זרה פועלת נגד חיילי צה"ל ומדיניות הביטחון של המדינה, נגד הזהות היהודית שלה ולערעור מעמדה של ישראל בעולם. היא אף פועלת בגלוי להפלת ממשלות נבחרות למרות שנבחרו באופן דמוקרטי ולגיטימי. מדובר בניצול ציני של הדמוקרטיה הישראלית כדי לפגוע בה מבפנים ולכן חייבים לעצור זאת לאלתר".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20