ועדת החוץ של הסנאט אישרה אתמול הצעת חוק שתקפיא 300 מיליון דולר מכספי הסיוע שמעבירה ארה"ב לרשות הפלסטינית, כל עוד זאת ממשיכה לממן את מעשי האלימות והטרור נגד אזרחים ישראלים ואמריקנים.

לפי הדיווח של סוכנות הידיעות 'רויטרס', רוב מוחלט של 17 תומכים לעומת ארבעה מתנגדים הביא לאישורה של הצעת החוק, הידועה כ"חוק טיילור פורס", על שם הסטודנט האמריקני, בוגר צבא ארה"ב, שנדקר למוות במהלך ביקורו בישראל בשנה שעברה על ידי מחבל רוצח פלסטיני, והוגדר כ"שהיד גיבור".

אחד מיוזמי הצעת החוק, הסנטור בוב קורקר. צילום: רויטרס
מיוזמי הצעת החוק, הסנטור . צילום: רויטרס

מטרתה של הצעת החוק, שתצטרך לעבור את אישור הסנאט ובית הנבחרים כדי להפוך לחוק, היא לעצור את התשלומים שמעבירה למחבלים רוצחים, שיכולים להגיע לסכומים של 3,500 דולרים לחודש. במקרה של פורס, כוחותינו אמנם חיסלו את המחבל, אך משפחתו נהנית מקצבה חודשים שכזאת מהרש"פ.

"הצעת החוק, אם תתקבל, תציל אחרים מגורל דומה: גורל של חפים מפשע שנרצחים ע"י רוצחים בשליחות הממשלה שלהם", כך הסנטור הרפובליקני בוב קורקר, יו"ר הוועדה שיזם יחד עם הסנטור את הצעת החוק.

במקביל, 16 סנטורים מתוך הוועדה, רפובליקנים ודמוקרטים, פנו לשגרירת ישראל לאו"ם ניקי היילי, בבקשה שתוביל מאמץ בינלאומי למהלך דומה של מדינות אחרות כדי שיפסיקו גם הן במימון הרש"פ כל עוד היא מממנת מחבלים.

בכירים פלסטינים אמרו כי בכוונתם להמשיך את התשלומים לשהידים, למחבלים הכלואים בכלא הישראלי ולמשפחות, אשר נחשבים ל"גיבורים המוסרים נפשם למלחמה בכיבוש".

קורקר אמר כי הוא משוכנע שהצעת החוק תעבור בחודשים הקרובים. חקיקה דומה הוצגה גם בבית הנבחרים. מתנגדי הצעת החוק טוענים כי הם חוששים שניתוק הסיוע הכלכלי לפלסטינים יגביר את העוני וחוסר היציבות בגדה ובעזה, ויגביר את האלימות.

הצעה דומה הוגשה גם בישראל ע"י ח"כ אלעזר שטרן מיש עתיד, והיא עברה את אישור ועדת שרים לענייני חקיקה. הצעת חוק קיזוז משכורות מחבלים מציעה כי ממשלת ישראל תקזז מתשלומי המסים שהיא מעבירה מדי חודש לרשות הפלסטינית את הסכום שזו מעבירה למחבלים ולמשפחותיהם, בגין רצח ישראלים. יש לציין כי מערכת הביטחון מתנגדת באופן מסורתי לפגיעה בתקציבים המועברים לרשות הפלסטינית, וצה"ל אף ניסה לעצור את ההתקדמות של חוק 'טיילור פורס' בקונגרס האמריקאי.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.