מוטי יוגב, חבר כנסת מסיעת "הבית היהודי", צפוי להגיש במשך השבוע הצעת חוק לפיה הממשלה תבטל את המהפכה החוקתית בבית המשפט העליון. לפי הצעת החוק, בית המשפט העליון לא יורשה לסכל חקיקה של נבחרי הציבור בכנסת.

תנועת "דרך חיים" החלה לאחרונה בקמפיין מחאה נגד התנהלות בתי המשפט. בתוך כך, התנועה הגישה לח"כ יוגב מסמך המכיל 30 עמודים שמתארים בהרחבה את המהפכה החוקתית של בג"ץ בראשות נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק.

מוטי יוגב מרים נאור פלאש 90 יונתן זינדל
נשיאת ביהמ"ש העליון מרים נאור וחבר הכנסת מוטי יוגב. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הצעת החוק מאמצת את המודל האנגלי, לפיו, בית המשפט רשאי לייעץ לנבחרי הציבור במידה והם מחוקקים חוק הסותר את רוח החקיקה, אולם אינו בעל סמכות לבטל את החלטתם של נבחרי הציבור כפי שמתרחש כעת. כמו כן, הצעת החוק נסמכת על העובדה כי במדינת ישראל לא קיים חוק יסוד שמאפשר לבתי המשפט לבטל את החלטת הכנסת.

עו"ד אורי צפורי, ראש המחלקה המשפטית בתנועת "דרך חיים", מסר בתגובה: "שוב ושוב אנו נתקלים בקושי של נבחרי הציבור להוביל את המדיניות שבשמה נבחרו בגלל בג"ץ שתוקע להם מקלות בגלגלים. תושבי דרום תל אביב, המתיישבים ביהודה ובשומרון, הציבור החרדי – כולם נפגעים מהדיקטטורה של בג"ץ. הגיעה כבר מזמן העת שהכנסת תפעל להחזרת הסמכויות שנגזלו ממנה בידי בג"ץ ותפסיק את המצב שבו שופטים המייצגים אחוז זעום מהציבור קובעים עבור כולנו מה נכון ומה לא, מה מוסרי ומהי עוולה".

אבי האקטיביזם השיפוטי, נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר אהרון ברק
אבי האקטיביזם השיפוטי, נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר אהרון ברק. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ציפורי הוסיף, "אני חושב שמדובר בהצעה חשובה והכרחית. ביהמ"ש העליון עשה מחטף בשנת תשנ"ו (1995). אין תקדים בעולם למצב שבו ביהמ"ש מכריז על מעמד על-חוקי של חוקים ונוטל לעצמו סמכות לביקורת שיפוטית על חוקים, ללא קיומו של מסמך חוקתי שלם וללא הסמכה מפורשת בחוק. אם עד כה פירש בג"צ את שתיקת הכנסת כהסכמה למהפכה החוקתית, הרי שהצעה זו מבהירה כי העם ונציגיו אינם מקבלים את המהלך. ככל שהציבור מעוניין בביקורת שיפוטית על החקיקה הרי שמהלך כזה יתכן רק במסגרת גיבוש חוקה שלמה שתהא לגביה הסכמה חברתית רחבה".

ח"כ מוטי יוגב אמר: "החוק הבא נועד לבטל את יכולת הבג"ץ לבטל את חקיקת בית הנבחרים של העם, בא להשיב את הדמוקרטיה למדינת ישראל. כך היה נהוג עד לפני 20 שנה, כך נהוג במדינית מתוקנות וכך ראוי שיהיה החוק במדינת ישראל היהודית והדמוקרטית".

"שופטי בג"ץ הם רשעים מרושעים"

חברי הכנסת דוד ביטן, יהודה גליק (הליכוד) וישראל אייכלר (יהדות התורה) צפויים לתמוך בהצעת החוק של ח"כ מוטי יוגב.

אייכלר הדס פארוש
ח"כ אייכלר. "שופטי בג"ץ רשעים מרושעים". צילום: הדס פארוש, פלאש 90.

ח"כ אייכלר תקף בחריפות את שופטי בג"ץ בשבוע שעבר. בראיון לנועם זיגמן ברדיו "קול ברמה", אייכלר אמר: "שופטים בג"ץ רשעים מרושעים. ראינו בחוק ההסדרה חוק חשוב, כדי למנוע ממלכות הרשע להוציא אנשים מבתיהם על לא עוול בכפם. אין שום הצדקה לזה שכמה שופטי בג"ץ מרושעים החליטו לשבור את המפרקת של ההתנחלויות האלה, לבצע מדיניות נגד הממשלה והכנסת. להוציא בן אדם מהבית עם הילדים שלו זה כמו גירוש או טרנספר. למה המשטרה צריכה לבצע את ההוראה שלהם?".

אייכלר הוסיף, "זה בדיוק מה שאמרו הסובייטים בברית המועצות שקיבלו את המנדט מהעם, דמוקרטיה פירושה שלטון העם. כשאתה נותן לקבוצה של אנשים שלא נבחרו על ידי העם שהם ישלטו וישללו את זכות נציגי העם לקבוע חוקים, זאת מהפכה דיקטטורית כמו מהפכות רבות בעולם של דיקטטורים עם הצדקות שונות".
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20