No Tag To Print

קורונה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הצעת החוק להסדרת שוק הקאנביס עברה בקריאה טרומית -כמה הצביעו בעד ונגד?

ח"כ שרן השכל: "הצעה זו מבקשת להפסיק את הפיכתם לעבריינים בעיני החוק"

שתי הצעות החוק לאי הפללה של משתמשי קנאביס, של ח"כ שרן השכל וח"כ רם שפע, עלו הבוקר לקריאה טרומית במליאה ועברו. מליאת הכנסת אישרה היום (ד׳, 24.06.20) את הצעת החוק לאי-הפללה של חברת הכנסת שרן השכל מהליכוד. הצעת החוק להסדרת שוק הקאנביס עברה בקריאה טרומית – בעד 53, נגד 12, נמנע 1.

ח"כ השכל נאמה ואמרה, כי מדובר בנקודת ציון חשובה מאד בדרך אותה היא מובילה בכנסת כבר יותר מארבע שנים, דרך במהלכה פגשה בהרבה בקשות אישיות ומקרים אבסורדיים של התעמרות באזרחים.

השכל טענה, כי ״יש הרבה גורמים שיש להם מה להפסיד משינוי המצב הקיים״. החל מגורמים כלכליים מתחום הטבק, אלכוהול ותרופות וכלה בפקידים במשרדי הממשלה שמבקשים למשטר את החיים האזרחיים בישראל, ולשים את החיים הפרטיים תחת עין בוחנת. גם בתוך הכנסת לדבריה, קיימים גורמים שמרנים שבאופן עקבי מנסים לעצור את הקידמה או כאלה שרק מדברים על הנושא אך בעת מעשה לא עושים דבר.

יש טענות רבות בקרב מתנגדי הקנאביס בישראל, רובן מתמקדות בהשפעת החקיקה על בני-הנוער ועל החברה באופן כללי, על כולן השיבה השכל במהלך נאומה באמצעות נתונים מתוך מחקרים עדכניים שנעשו במדינות בהן הונהגה ליגליזציה של קנאביס.

ע״פ מחקרים אלה נמצא כי בניגוד לטענות המתנגדים, אסדרה של שוק הקנאביס מובילה לירידה בהיקפי השימוש בקרב בני נוער וכי החששות לנשירה המונית של בני-נוער מבתי הספר הופרכו לחלוטין. טענה נוספת של מתנגדי הקנאביס היא כי הסדרה של צריכת קנאביס תוביל לעלייתם של אלפי נהגים מסוממים על הכביש, אך ע״פ הנתונים במדינות בהן הונהגה ליגליזציה היקף המקרים של נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים ירד בחמישה-עשר אחוזים בממוצע.

על פי תומכי החקיקה, והשכל בראשם, להסדרת שוק הקנאביס יש יתרונות רבים – הכנסות ממיסים של מליוני שקלים בשנה, חסכון עצום בהוצאות המשטרה אותן יהיה ניתן להפנות לטיפול בפשיעה אמיתית, כמו אלימות במשפחה, עבירות רכוש, הונאות קשישים וטרור חקלאי וכן הקלה על מערכת בתי המשפט המתמודדת עם כמות תיקים אדירה ולוחות זמנים ארוכים.  את הכסף שיחסך ויגבה כמס בעקבות האסדרה ניתן יהיה להפנות לפרויקטים של הסברה, חינוך וטיפול, בקרב בני נוער ומכורים.

השכל הודתה בדבריה לרה״מ בנימין נתניהו, התומך בהצעת החוק וש״אכן נתן לה רוח גבית לא רק במילים, אלא גם במעשים.״ כמו כן, היא הודתה לשר הבריאות יולי אדלשטיין, לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה, לשר התקשורת יועד הנדל על תמיכתם וכן לח״כ רם שפע שנבחר ע״י מפלגת כחולבן להוביל את מהלך חקיקת הקנאביס יחד עם השכל בכנסת.
לדבריה, לא היה ניתן להגיע לשלב הזה ללא הקמפיין הציבורי שהתקיים גם מחוץ לכנסת וציינה במיוחד את קבוצות המתפקדים הליברליות בתנועת הליכוד – הליברלים בליכוד, הליכודניקים החדשים (הקבוצה הדמוקרטית), נתיב בליכוד, פורום מנוף וליגלייז, וכן אנשי ציבור וכמו גיא לרר והצינור, העיתונאי עקיבא נוביק, אורן ליבוביץ ודקל דוד עוזר ממגאזין קנאביס, וגדי וילצ'רסקי.

״למעלה ממיליון ישראלים, כ-20% מהאוכלוסיה הבוגרת, צורכים קנביס. רובם ככולם אנשים נורמטיבים, מכל שדרות העם, ולא עבריינים. הצעה זו מבקשת להפסיק את הפיכתם לעבריינים בעיני החוק״.

It is not Android