No Tag To Print

בנימין נתניהו, אבו מאזן
Photo by Hadas Parush/Flash90

עברה בקריאת טרומית הצעתם של האוזר והנדל

שר התקשורת ויו״ר דרך ארץ יועז הנדל, בתגובה על העברת חוק התקציב בקריאה טרומית: "צעד חשוב"

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית, את הצעת החוק, המבקשת לדחות את המועד האחרון להעברת התקציב במאה ימים. מליאת הכנסת אישרה את הצעת החוק ברוב של 56 תומכים מול 41 מתנגדים ונמנע אחד. ההצעה תועבר לוועדת הכספים להכנתה לקריאה ראשונה.

יוזם ההצעה ח"כ האוזר אמר כי " הציבור שואל אותנו היום לאן נעלמו אותן הבטחות של המערכת הפוליטית כולה שהבטיחה לשים את האגו ואת הפוליטיקה בצד ולהתרכז בפתרון המשבר". סגן שר האוצר יצחק כהן: " אנחנו מוקפים סוכני אנרכיה שרוצים לראות את המשך ההידרדרות של המצב בישראל". ח"כ גולן התנגד: " הצעה מגוחכת הרי עם רוה"מ היה רוצה להעביר תקציב היה עובר תקציב".

אחד מהסעיפים בחוק היסוד, קובע, בין היתר, שבשנה בה התקיימו בחירות אחרי המועד להגשת חוק תקציב, יהיה היום הקובע שלאחריו יראו את הכנסת כאילו החליטה על התפזרותה לפני גמר כהונתה – 3 חודשים מיום תחילת שנת הכספים או תוך 100 ימים מיום כינון הממשלה, לפי המאוחר. מוצע לקבוע כי בתקופת כהונתה של הכנסת ה-23 יהיה היום הקובע 200 ימים מיום כינון הממשלה ולא 100 ימים כאמור.

צילום: דוברות הכנסת – עדינה ולמן.

 

בדברי ההסבר לחוק נכתב: "מדינת ישראל מתמודדת עם משבר לאומי כתוצאה מהתפרצות והתפשטות נגיף הקורונה. המשבר מנוהל על-ידי ממשלת אחדות וחירום לאומית שהוקמה בפרט לצורך התמודדות עם השלכות התפרצות המגפה כאמור. מאפייני המשבר והשלכות ארוכות הטווח שלו יצרו אי-ודאות כלכלית מובהקת. על זאת מתווסף אתגר לאומי, בו ישראל עלולה להתמודד לראשונה בחורף הקרוב עם אירוע המשלב התפרצות נגיף הקורונה יחד עם התפרצות נגיף השפעת.

מצב מיוחד וחסר תקדים זה מצריך מסגרת זמנים שונה לשם גיבוש תקציב מדינה מזו הקבועה בחוק היסוד. פיזור הכנסת בעת זו יפגע פגיעה של ממש באיתנות משקי הבית, ביציבות הכלכלית הישראלית ובאינטרס הציבורי הכולל."

ח"כ האוזר: "רק לפני 88 ימים עמדנו כאן כולנו והתחייבנו לשים את המחלוקות בינינו בצד. התחייבנו בפני אזרחי ישראל לעבוד יחד אל מול מגפה, אל מול אתגר שמדינת ישראל מעולם לא התמודדה מולו. אני יודע שיש אנשים שמיד אחרי הבחירות חשבו שלא מדובר במשהו דרמטי, מדובר אולי בשפעת עם יחסי ציבור. נדמה לי שהיום בחודש אוגוסט במה שמתרחש סביבנו בעולם ומה שמתרחש כאן אנחנו מבינים את גודל האתגר. לכן התחייבותנו לפני 88 ימים לעבוד יחד למען אזרחי ישראל. הציבור שואל אותנו היום לאן נעלמו אותן הבטחות של המערכת הפוליטית כולה שהבטיחה לשים את האגו ואת הפוליטיקה בצד ולהתרכז בפתרון המשבר".

צילום: דוברות הכנסת – עדינה ולמן.

 

ח"כ יאיר גולן התנגד להצעה: "הצעת החוק הזו היא מגוחכת הרי עם רוה"מ היה רוצה להעביר תקציב היה עובר תקציב. על מה אנחנו מצביעים פה? בשביל מה צריך את המפלט החוקי הזה? זה לא דבר שנדרש לא על פי השכל ולא על פי ההיגיון. בשביל מה אנחנו נדרשים לתת לממשלה את הארכה לגבש תקציב שהוא עד סוף השנה? הרי עד שהתהליכים האלה יגמרו אנחנו ממילא בסוף השנה ומימלא נצטרך תקציב ל2021. איזה היגיון יש בזה? הבית הזה לא יכול להרשות לעצמו לתת גושפנקה לדברים שהם נגד השכל הישר ונגד טובתה של מדינת ישראל."

שר התקשורת ויו״ר דרך ארץ יועז הנדל בתגובה על העברת חוק התקציב בקריאה טרומית: ״בתוך כל הבלאגן הפוליטי זה צעד חשוב להרגעת הרוחות. אני קורא לחברי בכנסת להצביע כך גם בקריאה שניה ושלישית ולהעביר את החוק. דחייה נדרשת בכל מקרה כדי להעביר תקציב ובדרך לפתור את הבעיות בממשלה. מדינת ישראל לא צריכה עכשיו בחירות. זה נגד האינטרס הלאומי. שלוש פעמים שלחנו את אזרחי ישראל לקלפי, וקיבלנו תוצאה אחת: ממשלת אחדות. מי שמצביע נגד, רוצה בחירות בגלל שיקולים אישיים. מדינת ישראל ואזרחיה בעדיפות תחתונה מבחינתו. הגיע הזמן לגלות אחריות״.