ח"כ . צילום: פלאש90

 

הצעת החוק לתיקון פקודת הסמים המסוכנים שמיישמת את התכנית לשינוי מדיניות האכיפה על שימוש בסם הקנאביס עברה בקריאה ראשונה ותגיע לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות להכנה לקריאה שנייה ושלישית.

במרכז החוק שאושר, נקבע כי העבירה של החזקה או שימוש בקנאביס לצריכה עצמית, אשר בוצעה בפעם הראשונה או השנייה, תהיה עבירת ולא יחל הליך פלילי (עיכוב, פתיחת תיק, חקירה באזהרה, ואף כתב אישום) כנגד מבצע העבירה. גובה הקנס שנקבע הוא 1,000 ש"ח לעבירה ראשונה ו- 2,000 ש"ח (כפל ) לעבירה השנייה.

עפ"י המתווה החדש, אדם שהחזיק או השתמש בקנאביס לצריכה עצמית בפעם השלישית ונמצא מתאים לכך, יופנה להליך סגירת תיק בהסדר מותנה. אדם שהחזיק או השתמש בקנאביס בפעם הרביעית, יופנה להליך פלילי.

יודגש כי במסגרת מדיניות האכיפה שאישרה הממשלה, מיקוד האכיפה יתבצע כנגד מחוללי פשיעת – ארגוני פשיעה, סוחרים וכדומה, וכן יתמקד במרחב הציבורי.

יו״ר ועדת הסמים של הכנסת, ח״כ תמר זנדברג, מסרה בתגובה על אי ההפללה שאושרה בקריאה ראשונה: ״ההחלטה של הכנסת היום היא עוד צעד חשוב בדרך לניצחון שלנו. כשהתחלנו את המאבק הזה זלזלו בנו אבל הנה היום, כנסת ישראל אישרה פה אחד את ההצעה לאי הפללה ונתנה לנו הוכחה שמאבק אמיתי ונחוש בסוף גם מצליח. החוק הזה רחוק מלהיות מושלם אבל הוא רגל בדלת בדרך למדיניות של מלאה. גאה בכל הפעילים שליוו אותנו ונלחמו לאורך הדרך. הרבה עבודה עוד לפנינו״.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי


:עוד באותו נושא