0:25 22/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דעות > הצעקות של טראמפ – השחמט של נתניהו | פרשנות

הצעקות של טראמפ – השחמט של נתניהו | פרשנות

אחרי שהשיג הסכמה אמריקאית להפסקת מימון הטרור ברשות, הצעד הבא של רה"מ צריך להתמקד בקידום הסדר האיזורי על חשבון הסכם מול הפלסטינים

"אי אפשר לקדם שלום ובמקביל לממן טרור", אמר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בהצהרתו בבית לחם. מה שנאמר בפומבי במשפט הקצר הזה, נשמע, על פי הפרסומים, בצעקות בארבע עיניים.

מתוך "לפני כולם", ימים א-ה בשעה 19:30

מדובר בהישג חסר תקדים של נתניהו. אחרי שהצליח להחדיר לדעת הקהל המערבית את חובת ההכרה הפלסטינית במדינה יהודית, הוא הטמיע בהצלחה את עיקרון ההתנגדות למימון הטרור. הדרישה הישראלית הפכה לדרישה אמריקאית.

לכאורה, מדובר בשחמט של נתניהו. לאוזן של טראמפ, שפועל בימים אלו לגיבוש קואליציה נגד איראן שמממנת טרור בסקאלה גלובלית, מימון טרור בסקאלה מקומית נשמע רע בדיוק באותה מידה.

מי שעוד הצטרפה השבוע לקואליציית המאבק בטרור הפלסטיני היא נורווגיה, שזעמה לגלות שכספי משלם המיסים הגיעו מאוסלו למרכז נשים על שם מחבלת שהשתתפה בפיגוע בו נרצחו 35 ישראלים. האו"ם הבין את הרמז והלך בעקבותיה. עם טראמפ ובלעדיו, קשה יהיה לפלסטינים להוכיח רצינות בתהליך השלום כל עוד הם מממנים טרור.

הפלסטינים, במובן הזה, תקועים בין הפטיש לסדן. הדרישה הבינלאומית היא להפסיק את מימון הטרור, בעוד הרחוב הפלסטיני דורש את המשך התמיכה בפיגועים. תרבות של שנים לא משנים ברגע, ולבטל תעשייה שלמה של קצבאות, את זה יודעים גם נסיכי האוצר, כמעט בלתי אפשרי. ברחוב הפלסטיני, המחבלים הם גיבורים והשהות הארוכה בכלא היא חלק מהמאבק הלאומי. אם יפסיק אבו מאזן להעביר כספים למשפחות מחבלים, הוא עלול לאבד את תמיכת עמו לחלוטין.

החשש: טראמפ יצעק על נתניהו

נתניהו צודק כשהוא מנסה להרגיע את ההתלהבות, כפי שאמר השבוע בישיבת הליכוד, "אין צ'ק פתוח". הצעקות שהטיח טראמפ באבו מאזן עלולות יום אחד לצאת גם עליו. אם האמריקאים יאמינו שישראל לא מרסנת את הבנייה בהתנחלויות בלא תיאום, טראמפ עלול להתהפך על נתניהו גם כן. כל עוד טראמפ מאמין שהסכם בין ישראל לפלסטינים הוא שיביא שלום למזרח התיכון, הוא עלול להתפרץ על מי שיימצא בעיניו אשם בכישלון ההסכם.

כדי שהתיאום יימשך, נתניהו יצטרך להרגיע את ההתלהבות. רה"מ נפרד מהנשיא טראמפ. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
כדי לצלוח את טראמפ, ההתלהבות מהנשיא תצטרך לדעוך. רה"מ נפרד מטראמפ. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הצעד הבא של נתניהו צריך להדגיש את הצורך בהפיכת המשוואה: שלום במזרח התיכון, יביא להסכם בין ישראל והפלסטינים. מדינה אחת, שתי מדינות, מה שהצדדים יחליטו. הכל יהיה מקובל על טראמפ בסופו של דבר, אבל לא קודם לכן.

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

אבי גבאי בנאום הניצחון, ערב הפריימריז. צילום: פלאש 90

אם לא נפנה התנחלויות, מה נעשה איתן? | קצת על הרבה

בשבוע בו הרכין יו"ר מפלגת העבודה את ראשו האידיאולוגי בפני התפיסה המדינית של הימין, מרב מיכאלי מזכירה שעדיין יש פערים עצומים בין שני המחנות. טור שבועי