2:39 20/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > תסמינים של דיקטטורה משפטית

תסמינים של דיקטטורה משפטית

התפטרות גרסטל היא רק תסמין לבעיה האמיתית - ההתנהלות הכושלת והמושחתת של גופי האכיפה, המשפט, הפרקליטות, היועמ"ש ושל המכון הפתולוגי באבו כביר

מערכת המשפט, הפרקליטות, היועמ"ש ושל המכון הפתולוגי באבו כביר. אלו גופים בעלי עוצמת כוח רבה אשר בהינף יד יכולים לקבור חיים של אדם חף מפשע, מבלי שזה יוכל בכלל להוכיח את חפותו וצדקתו. אותו כוח הביא אותם למצב שכל מי שינסה לשנות או לבקר אותם מטעם הממשלה, ימצא את עצמו על הכוונת שלהם, והם כבר ימצאו את הדרך לתפור לו תיק ולקבור אותו חי.

גרסטל. רק סיפמטום. צילום: פלאש 90
גרסטל. רק סיפמטום. צילום: פלאש 90

לראיה: כל שר משפטים שניסה לבצע רפורמה, מצא את עצמו מהר מאוד מורשע בפלילים עם סיום קרירה זריזה, משפילה וכואבת. (ראו ערך: חיים רמון, רובי ריבלין, יעקב נאמן, דניאל פרידמן). אל מול כל שרי המשפטים האלה, אשר ניסו לעשות שינוי בגוף החזק והמושחת הזה, ניצבה פרקליטות שהביאה לידיעת הציבור קופת שרצים. ברוב המקרים הסתבר שאלו קופות שרצים מדומות וכי נתפרו תיקים לאנשים חפים מפשע, אשר המערכת חשה מאוימת על ידם.

לצערי, בממשלת הימין מפחדים לקחת את תפקיד שר המשפטים מחשש שייתפר להם תיק פלילי תוך כמה חודשים בלבד. לכן נוצר מצב שבוא יש לאייש את התפקיד ע"י אישה חפה מפשע. ולשמחתי הצלחנו למצוא אחת כזאת: איילת שקד.

למה אישה ולא גבר? כי גבר ניתן לתפור לו תיק על הטרדה מינית בקלות ואילו אישה נקייה מהחשד הזה באופן כמעט טבעי. מה עוד שעברה הפלילי נקי. אבל זאת רק ההתחלה. ויש הרבה מה לעשות.

"במשרד המשפטים לא אוהבים את שר המשפטים", לכן האיש החשוב במשרד המשפטים הוא לא שר המשפטים אלא היועץ המשפטי לממשלה – הוא יכול לקבוע כל דבר מבלי שנבחרי הציבור בממשלה יוכלו לעשות משהו בנידון. כולל ראש הממשלה.

ניצן ושקד. אין עליה כלום. צילום: פלאש 90
ניצן ושקד. ללא רבב. צילום: פלאש 90

למה? כי התפיסה המשפטית היא מה שהם קובעים. בתקופתו של השופט אהרון ברק, אשר תבע בזמנו את המונח "מהפכה חוקתית" שאומרת שהעמדה המשפטית הקובעת מבחינת המדינה היא עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה גם אם ראש הממשלה חושב אחרת. ראו ערך: הפסדו של ראש הממשלה יצחק רבין במשפט בבג"ץ כשהיועמ"ש רצה לפטר את סגן השר פנחסי ואילו ראש הממשלה יצחק רבין לא רצה לפטר אותו. כן, גם רבין לא הצליח לכופף את המערכת החזקה הזאת.

מאותו רגע, מה שקורה הוא שהיועץ המשפטי לממשלה הפך להיות הסמכות שממנה, ראש הממשלה מבקש אישור. אם מי שקובע בסופו של דבר הוא היועץ המשפטי לממשלה, בשביל מה אנחנו יוצאים לבחירות של ראש ממשלה?

הבעיה היא שאנחנו צריכים מנהיגים חזקים שידעו להגיד "אין כאן עניין משפטי. יש כאן עניין מדיני ואני אכריע", אך זה לא קורה. אי לכך, אנחנו אמורים לבצע בחירות ליועמ"ש ולא לראשות הממשלה.

במדינת ישראל, היועמ"ש הוא זה שעומד בראש הפרקליטות. מי שינסה לפגוע בה, צפוי להיחקר. גרוע מכך, היועמ"ש הוא המחליט אם לוותר לאותו אדם ולא ולמצות איתו את הדין. בקיצור – מלך ישראל, עושה מה שבא לו.

עכשיו תגידו לי, איך ניתן לחיות במדינת אשר בה "כך יעשה לאיש אשר הפרקליטות חפצה ביקרו"?

כי לאור כל המוזכר לעיל, אין אנחנו יכולים לתלות תקוות במנהיגים שלנו שיבצעו את השינוי עבורנו כי ידם כבולות וכי הם מפחדים על נפשם שמא יהפכו להיות קרבן נוסף של המערכת.

ישנו רק גוף אחד אשר המערכת לא יכולה להתמודד איתו והוא – אנחנו, העם. לכן כל מה שנותר לנו לעשות הוא לצאת למאבק על הצדק. רק ביחד נוכל לנצח. ולא על ידי פוסט בפייסבוק, אלא על ידי יציאה לרחובות.

בהצלחה.

שמעון חדידה

שמעון חדידה

שמעון חדידה
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

המהומות בקטלוניה. צילום: רויטרס

לאן פניה של אירופה אחרי המשבר בספרד?

על רקע האיומים בספרד להשתלט על קטלוניה: מחוזות אחרים באיחוד האירופי מחכים בתור כדי לתבוע עצמאות - מיהם? ולמה עכשיו?