הוועד הבינלאומי של הצלב האדום הודיע כי פתח בבדיקה על רקע האירועים שהציג סרטון וידיאו במעורבוּת אמבולנס הסהר האדום הפלסטיני בו נראה כי האמבולנס מסיע פעילי טרור לכאורה פצועים מתוך הפרות סד אלימות. ה-ICRC,  הוועד הבינלאומי של הצלב האדום הודיע כי הוא ״בוחן את הנושא עם אגודת הסהר האדום הפלסטיני, במטרה להבהיר את העובדות ולנקוט בצעדים המתאימים כפי הצורך״ נמסר מהארגון.

מהוועד הבינלאומי של הצלב האדום נמסר, ״אנו שבים ומבהירים את החשיבות העליונה הנודעת הן לכך שהנייטרליות והיעדר משוא הפנים ביחס לפעילות הרפואית יכובדו, והן לכך שתובטח גישה בטוחה וללא הפרעות למגישי העזרה הראשונה״.

הסהר האדום מסיע מחבלים. צילום מסך
הסהר האדום מסיע מחבלים. צילום מסך

עוד באתר ערוץ 20

עוד נמסר מה-ICRC, ״כל השותפים לארגון הצלב האדום והסהר האדום מחויבים לעקרונות היסוד של ניטרליות, היעדר משוא פנים ואי-תלות. מכל הצדדים, כמו גם מהציבור, מצופה לתמוך בפעילות זו ולהימנע משימוש בה למטרות פוליטיות״.

הבדיקה מגיעה לאחר פניית מתאם פעולות הממשלה ביו"ש, אלוף פולי מרדכי ששלח מכתב חריף לראש משלחת הוועד הבינלאומי של הצלב האדום בישראל, באיו״ש ובעזה. ״אמבולנס של הצלב האדום תועד כשהוא מסייע למפרי סדר פלסטיניים ברמאללה, במסווה של מתן טיפולים רפואיים…אני רואה זאת בחומרה רבה ודורש לחקור את המקרה ולעדכן באשר לממצאים״.

כזכור, בסרטון שהופץ אתמול נראה אמבולנס של הסהר האדום כשהוא מפנה פצועים מתוך הפרות סדר אלימות אולם לפי תיעוד של צה״ל לא מדובר בפצועים אלא בפורעים שלקחו חלק בהפרות הסדר על רקע שלושת ימי הזעם.

 

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון