אתמול (ב') הודיע חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית כי הוא מסרב להיפגש עם נתניהו בעקבות ביטול מתווה הכותל ורפורמות בחוק הגיור. הסוכנות היהודית יצאה במתקפה נגד ראש הממשלה בהודיעה כי "החלטות נתניהו חותרות תחת הציונות".

המסר ברור וחד – נתניהו מונע חופש תפילה מאחר והוא נכנע לחרדים. הביקורת הזאת הייתה יכולה להיות לגיטימית, לולא הייתה נשמעת מצדם של אנשים שדוגלים במניעת חופש תפילה של יהודים בעצמם.

נשיא האיחוד ליהדות רפורמית בצפון אמריקה ריק ג'ייקובס. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
נשיא האיחוד ליהדות רפורמית בצפון אמריקה ריק ג'ייקובס. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחד היושבים בחבר הנאמנים של הסוכנות היהודית הוא נשיא האיחוד ליהדות רפורמית בצפון אמריקה, ריצא'רד (ריק) ג'ייקובס. בשנת 2015 נשא ג'ייקובס נאום בפלורידה בפני ארגון היהדות הרפורמית, בו הזהיר מסכנות הכניעה של הממשלה הנוכחית לחרדים ולחוסר הסבלנות הדתית שהיא מגלה.

בין שאר הדברים אותם תיאר כרעות החולות של ממשלת ישראל, הוא ציין כי: "שרים בממשלה הנוכחית.. מחפשים באופן פעיל להפר את הסטטוס-קוו בהר הבית..". כלומר ממשלת ישראל הנוכחית היא בלתי סובלנית ומסוכנת, מאחר והיא מבקשת לאפשר ליהודים להתפלל בהר הבית.

הדברים הללו מדגימים בדיוק את הצביעות של חלק מראשי הסוכנות היהודית. בהר הבית אין "סטטוס-קוו", ישנו איסור גורף על תפילה. לא מדובר על כך שנשים לא יכולות להתפלל עם גברים, כולם – ללא הבדל מין – מנועים מלהתפלל, ביחד ולחוד. יהודי ("מתנחל" בלשון הוואקף בהר) שאומר 'שמע ישראל' נעצר.

נכון לזמן כתיבת שורות אלה, שנתיים לאחר נאומו של ג'ייקובס, לא רק שה"סטטוס-קוו" לא הופר, אלא שממשלת נתניהו התירה כניסה של 1,000 "אנשי ביטחון" ירדניים חמושים למתחם ההר כדי "לשמור על הסטטוס-קוו". הדבר חורג בהרבה מהמשך מניעת חופש התפילה של יהודים בהר הבית, אלא מהווה פגיעה ממשית בריבונות הישראלית – וכל זאת ע"י ממשלת ימין "בלתי סובלנית".

ומי תומך במניעת חופש התפילה של יהודים? ראש היהדות הרפורמית בארה"ב שמלין נגד מי שרוצה לשמור על הסטטוס-קוו בכותל, בו כן מאפשרים ליהודים להתפלל, רק בהפרדה. סטטוס-קוו בהר הבית? חשוב. סטטוס-קוו בכותל? חתירה תחת יסודות הציונות.

מה עם הסטטוס קוו בכותל? נשות הכותל. צילום: פלאש 90
מה עם הסטטוס קוו בכותל? נשות הכותל. צילום: פלאש 90

במה לתעמולה אנטישמית

המשך נאומו של ג'ייקובס יכול לשמש כבמה לתעמולה אנטישמית בלא בעיה. הוא טען כי מדינת ישראל הפכה ל"בלתי סובלנית" כלפיי אזרחיה הערביים, וכי היא "מקטינה באופן פומבי את שלטון החוק". הוא הוסיף וקבע "אסור לנו לשתוק כאשר פעולות 'תג מחיר' הורגות פלסטינים" וכי הממשלה "בוחרת להפנות כספים מתקציב המדינה המיועדים למטרות רווחה כדי להרחיב התנחלויות". ג'ייקובס חתם את דבריו במילים: "ואח"כ (הממשלה) מתפלאת מדוע יהודים ולא יהודים מרגישים מנוכרים (למדינת ישראל). זה לא כל כך קשה להבין".

מבט בתגובות לכתבה שפורסמה ב – THE TIMES OF ISRAEL בתאריך 6.11.2015 המתייחסת לדבריו של ג'ייקובס, חושף כי חלק מהמגיבים מסכימים עם דבריו של ג'ייקובס. אחד המגיבים כתב: "אני מסכים שערבים רבים במדינת ישראל אומללים". יחד עם זאת, חלק ניכר מהתגובות מדגימות סלידה רבה מג'ייקובס.

מגיב אחד כותב: "ג'ייקובס והיהודים בארה"ב מהווים פרדוקס", כתב מגיב אחר. אדם נוסף הגיב: "אדוני, אני באמת מקווה שאתה לא מייצג את התנועה (הרפורמית)". בתגובה אחרת נכתב: "הנסיונות ליצור מקבילות בין קיצוניות יהודית וערבית הוא בזוי. הקשר בין בין הגרפיטי שמבוצע בשם "תג מחיר" לבין המוות שנגרם בעקבות דקירות ופיגועי דריסה שמבצעים ערבים, זהה בערך לקשר בין הצטננות לגידול סרטני במוח.. לא מספיק שעבאס מפיץ שקרים בנוגע להפרת הסטטוס-קוו בהר הבית?".

הדברים של ג'ייקובס לגבי גישת הממשלה הנוכחית ל"שלטון החוק" משעשעים במיוחד, מאחר וכל מה שממשלת נתניהו עושה (באופן כושל למדי) הוא לנסות להעתיק את המודל המשפטי-אמריקאי לישראל – להביא להפרדת רשויות אמיתית, לפצל את סמכויות היועמ"ש ולהפוך את משרתו למשרת אמון, להביא לשקיפות בבית המשפט העליון ולשקיפות מוחלטת בוועדה למינוי שופטים – בדיוק כפי שנהוג בארה"ב. האם לדעת החבר בחבר הנאמנים של הסוכנות היהודית ג'ייקובס מערכת המשפט בארה"ב היא מערכת גרועה מאחר והיא תומכת בשקיפות? האם התנהלות בחוסר שקיפות תואמת את "יסודות הציונות"?

זהו, אם כן, האדם שסירב להיפגש עם נתניהו. זה האדם שטוען שנתניהו חותר תחת יסודות הציונות, וטוען כי מדינת ישראל מקשה על חיי האזרחים הערביים בה – כל זאת בזמן ששופט ערבי שמסרב לשיר את המנון המדינה מתמנה בבית המשפט העליון למשנה לנשיאת בית המשפט העליון.

השאלה אינה מדוע מסית כזה רואה לנכון להחרים את נתניהו, אלא מדוע אזרחי מדינת ישראל צריכים להתייחס לדעתו של אדם כזה.

עדי בן חור

עדי בן חור