בית״ר ירושלים ספגה עונש כבד מאוד כשהופחתו ממאזנה שתי נקודות ליגה והוטל עליה קנס בסך 50 אלף שקל. אלי טביב זועם ומתכוון לערער על העונש.

היציעים בטדי ממשיכים להתרוקן מאוהדיה השפויים של בית"ר שנמנעים מלהגיע למשחקי הקבוצה בגלל האוהדים הקיצוניים בראשות "לה פמיליה" שממשיכים לצפצף על החוק ולגרום לנזקים כספיים ותדמיתיים עצומים למועדון. העיקר שהם קוראים לעצמם אוהדים.

טוען שנלחם בגזענות, האמנם? אלי טביב. צילום: קובי אליהו
טוען שנלחם בגזענות, האמנם? אלי טביב. צילום: קובי אליהו

אלי טביב ביקש תמיכה מבעלי הקבוצות במאבק נגד הטלת העונש החמור שספגה בית״ר ירושלים והוא קיבל אותה מיעקב שחר, איזי שירצקי ואבו יונס שיצאו להגנת בית״ר ואמרו היום כי אינם תומכים בעונש של הפחתת נקודות.

ההתנהלות של טביב, שחר, שירצקי ושאר בעלי הקבוצות מאוד מוזרה. מרבית בעלי הקבוצות יושבים בהנהלת ההתאחדות לכדורגל, הכוח לשנות את תקנון המשמעת והעונשים נמצא אצלם. כולם תוקפים את בית הדין, מציעים לבטל את הפחתת הנקודות והרדיוסים אבל בפועל לא עושים כלום. בתקשורת מדברים ובהתאחדות שותקים.

עכשיו בית״ר משגרת איומים לנטוש משחקים, לרדת מהמגרשים, הבעיה של בית״ר ירושלים שהיא לא לומדת. אף אחד לא מאמין שהאיומים רציניים. כולם זוכרים את האיומים של טביב בהטלת העונשים בעבר להחרים משחקים. גם הפעם התקשורת מצטטת גורמים אנונימיים שבית״ר לא תופיע למשחקים, הבעיה היא שגם בתקשורת לא מאמינים למה שהם כותבים. אז למה שהדיינים יאמינו שהמועדון באמת מתאמץ כדי להילחם באלימות ובגזענות?

נכון שבמדינה מתוקנת טביב לא אמור להיות שוטר. בעלי הקבוצות לא צריכים להילחם באוהדים או ובטח שלא לעצור אותם. במדינת חוק פשוט מיישמים את החוק. סעיף 15 לחוק לאיסור אלימות בספורט אומר: ״קריאות גזעניות, יכול שיישמעו על ידי קהל רב או על ידי אדם בודד ואף קובע עונש מאסר של עד שנתיים לקורא קריאות גזעניות״. פשוט וברור? תלוי למי. האוהדים שנתפסים במגרשים ומובאים לבתי המשפט על קריאות גזעניות מקבלים עונש הרחקה של חודש מהמגרשים. מאסר? עד שנתיים? גם לא שעתיים.

הצהרות בתקשורת - שתיקה בהתאחדות.  יעקב שחר ובעלי הקבוצות. צילום פלאש 90
הצהרות בתקשורת – שתיקה בהתאחדות. יעקב שחר ובעלי הקבוצות. צילום פלאש 90

הבעיה של בית״ר ירושלים שגם אם הדיינים רוצים להקל בעונשה של הקבוצה – אלי טביב לא ממש מסייע להם והם מחוייבים למלא את תקנון אופ״א. בניגוד לשופטים בבתי המשפט, הדיינים בהתאחדות לכדורגל נצמדים לתקנון שקובע כי: ״דין קריאה גזענית של בודד כדין עשרות, מאות ואלפי אוהדים הקוראים קריאות גזעניות״.

אפשר לתקוף את הדיינים בבית הדין ולהשתמש שוב בתחושת הקיפוח, אבל ראשי בית״ר ירושלים חוטאים לאמת ומפספסים את המטרה. הביקורת הנוקבת שמשמיעים השכם וערב טביב ואנשיו על העונשים הכבדים והקשים, מעבירים מסר לאוהדים הקיצוניים והגזענים של המועדון שהם לא הבעיה וכי הבעיה האמיתית היא הדיינים.

טביב מתלונן, ובצדק, על אוזלת ידם של רשויות החוק. המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט אינם מתאמצים כדי למגר את תופעת האלימות. הפוליטיקאים תופסים כותרות בתקשורת בכל פעם שיש אירוע אלים גדול במגרשים, מפזרים הבטחות ונעלמים במהירות האור עד האירוע הבא. המשטרה עסוקה במיגור השחיתות הציבורית, הפרקליטות עסוקה בתיקים רציניים וכבדים אחרים, בתי המשפט מזלזלים בכתבי אישום על קריאות גזעניות כאשר בדיון הקודם הם דנו על תיק רצח או אונס.

עושה רושם שהם יפגשו את טביב עוד הרבה. בין הדין של ההתאחדות לכדורגל
עושה רושם שהם יפגשו את טביב עוד הרבה. שופטי ביןת הדין של ההתאחדות לכדורגל

אבל מי שקורא היטב את הנימוקים לעונש שכתב הדיין נועם ליובין, מבין שעיקר האשמה מוטלת על בית״ר ירושלים. מסתבר כי הדיינים של ההתאחדות לכדורגל, מבינים היטב שרשויות החוק לא ממלאות את תפקידן כראוי והם דווקא ניסו לטביב חוט ארוך במטרה להקל במתן העונשים למועדון. הדיינים הדגישו לא פעם במהלך הדיונים של בית״ר ירושלים כי אם המועדון יפעל נגד האוהדים פורעי החוק, בית הדין יתחשב משמעותית בעונש. אלי טביב, משה דמאיו ורוני מוסינזון, היועץ המשפטי של המועדון ניסו לשכנע את הדיין שהמועדון נלחם באוהדים המתפרעים והפילו את האשמה על רשויות החוק. טביב חזר ודיבר על הנזקים שנגרמים לו ועל המחיר האישי שהוא משלם כתוצאה מהמאבק שהוא מנהל נגד האוהדים פורעי החוק.

הסיפורים של טביב ואנשיו לא עשו רושם על הדיין, הוא פשוט לא האמין להם ואף תקף את אוזלת ידה של בית״ר ירושלים במאבק נגד הגזענות, בפועל ביציעים, לא בדיבורים.

בית״ר ירושלים ספגה את העונש הכבד רק בגלל שלא עשתה דבר במשחק בקרית שמונה, אפילו למראית עין. הדיין ליובין תקף את המועדון בהחלטה שלו וכתב: ״בית הדין הזה העמיד שורת צעדים מעשיים אותם ביקש לראות מבוצעים על ידי הקבוצה וראשיה כחלק מאותה אפשרות להקל עליה אם תורשע – תפיסת אותם פורעי חוק ושורת צעדים כגון תביעות ומכתבי התראה כנגד אותם פורעים״. הדיין התפלא שלא נתפס אף לא אוהד אחד ביציע בקרית שמונה כאשר אנשי בית״ר מצדם טענו בדיון שהיו ביציעים אנשי אבטחה מטעמם. ״אוהד בודד אחד לא נתפס מתוך כ- 100 קוראי אותן קריאות מתוך קהל של כ- 3000 איש המרוכזים ביציע אחד ולא מפוזרים באיצטדיון רחב ידיים״.

עלו לקבוצתם בשתי נק'. צילום: משה אשכנזי, עמוד הפייסבוק של בית"ר ירושלים
עלו לקבוצתם בשתי נק'. צילום: משה אשכנזי, עמוד הפייסבוק של בית"ר ירושלים

הדיין ליובין מציין כי היה מקל בעונש של בית״ר אם הייתה פועלת כפי שבית הדין ביקש בעבר. ״עם כל הרצון של בית הדין לעזור למר טביב במקרה זה, יכולה הנאשמת לבוא בטענות אך ורק לעצמה, לא למשטרה ולא לבית המשפט. על הנאשמת חלה החובה לבצע צעדים מעשיים באמצעות חברת האבטחה על מנת למגר תופעות מעין אלו, אולם זאת ככל הנראה לא נעשה ולמעשה עומדים אנו, בסופו של אירוע זה, על אפס צעדים מעשיים באירוע חמור מעין זה. מחוייבת היא בצעדים מעשיים אמיתיים ולא רק בהצהרות בעל פה, אחרת תיאלץ הקבוצה להיאבק באותם פורעים כשייפנו הם כנגדה״, סיכם הדיין את הדיון לפני שהחליט להפעיל את העונש על תנאי שהיה ולהפחית שתי נקודות שעשויות להיות משמעותיות מאוד בהשגת הכרטיס לאירופה.

לפעמים טביב הוא נותן בהצהרותיו תחושה שהוא החליט לצאת למלחמת חורמה באוהדים הקיצוניים שגורמים נזקים גדולים למועדון. אבל גם הדיינים למדו להכיר את טביב וגם הם יודעים שלא תמיד יש קשר בין ההצהרות שלו בתקשורת וההופעות שלו בבית הדין לבין הפעילות של אנשיו בשטח. טביב משקיע מיליוני שקלים בעונה עבור שיטור ואבטחה כולל מצלמות ואמצעים משוכללים לזיהוי מתפרעים ביציעים. הדיינים הציעו לו דיל – בעת התפרעות, מאות המאבטחים שלך בטדי יתפסו כמה אוהדים פורעי חוק. מסובך? בכלל לא. אנשי האבטחה שבית״ר מביאה למשחקי החוץ ייתפסו אוהד אחד בלבד שקרא קריאות גזעניות מהיציע, לא מסובך במיוחד. הדיינים רואים את מכבי תל אביב למשל עושה היטב את הדברים הללו ומקבלת הנחות בהתאם בעונשים. טביב עולה תמיד להתקפה ולא דואג להגנה במגרש הביתי שלו. בינתיים אי מילוי חלקו בדיל עם הדיינים עולה לו מיליונים.

 

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20