ראש ממשלת ליטא סאוליוס סקוורניאליס, ראש ממשלת לטביה מאריס קוצ'ינסקיס, אסטוניה יורי ראטאס וראש הממשלה בנימין נתניהו התכנסו היום (ו') בספריה הלאומית של ליטא בווילנה. בהצהרה משותפת שנשאו המנהיגים, הכריזו על כינון יחסים דיפלומטיים במטרה להמשיך לפתח את השותפות ביניהן. הצדדים הסכימו לעודד ולהגביר את הדיאלוג על חדשנות, אבטחה באמצעות ערוצים מקצועיים רלוונטיים.

בשנה הבאה בירושלים? פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שלושת ראשי הממשלה של המדינות הבלטיות בווילנה. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

המנהיגים אף התחייבו להלחם בכל גילויי גזענות, שנאת זרים ואנטישמיות, לרבות באמצעות חינוך, ניטור, ענישה וחקיקה, והדגישו את חשיבות החינוך וההשכלה של השואה. הם חזרו על הזיכרון והמורשת של הקהילות היהודיות שנספו בתקופת הכיבוש הנאצי של הבאלטי בתקופת השנייה.

הם גינו בחריפות ובאופן חד-משמעי את פיגועי הטרור האחרונים המהווים איום רציני לשלום ולביטחון העולם. המנהיגים הסכימו להחליף דעות על מאמציהם למלחמה בטרור ולמנוע הסתה. המדינות הבלטיות הצהירו על תמיכתם בפתרון של שתי מדינות ועל זכותה של ישראל לחיות בביטחון ובדו-קיום. המנהיגים הביעו את נכונותם לחזק את שיתוף הפעולה בארגונים אזוריים ובינלאומיים, כולל האו"ם וארגון הצפון אטלנטי (נאט"ו).

פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שלושת ראשי הממשלה של המדינות הבלטיות בווילנה

 

למעשה, זוהי הפעם הראשונה שראש ממשלה ישראלי מוזמן לפסגת המדינות הבלטיות וזהו הביקור הראשון של ראש ממשלה ישראלי בליטא.

לשאלת העיתונאים הישראליים מהי עמדתם של ראשי המדינות הבלטיות בנוגע לפתרון שתי מדינות והכרה בירושלים כבירת ישראל, השיבו כי עמדתם כעמדת האיחוד האירופי. כלומר, תמיכה בשתי מדינות לשני עמים וסוגיית חלוקת ירושלים תיקבע רק במשא ומתן.

המדינות הבלטיות קידמו בברכה את הזמנת נתניהו לפגישה הבאה של ראשי הממשלות של אסטוניה, לטביה, ליטא וישראל שיתקיימו בירושלים בשנת 2019.מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20